Kuşkonmaz/Kuşkonmaz Hakkında

'Şifalı Bitkiler' forumunda NeslisH tarafından 18 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kuşkonmaz/Kuşkonmaz Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Kuşkonmaz folikasit, A, C, K vitaminleri bakımından zengindir ve lif kaynağıdır. Ayrıca, inulin (insülin ile karıştırılmamalıdır) olarak bilinen büyük bağırsaktaki yararlı bakteri oluşumunu destekleyen bir karbonhidrat da içerir.

  Kuşkonmaz en iyi besince zengin, kumlu ve gevşek topraklarda yetişir. Haziran-Temmuz ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan, 50-170 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sulak, kumlu ve killi, kuvvetli topraklarda, ormanlık yerlerde yetişir. Gövdeleri dik, yeşil düzgün yüzlü ve yaygın dallıdır. Dallar dalcıklara ayrılmış olup, ince, yeşil renkli, 3-6 tanesi bir aradadır. Yapraklar küçük ve zarımsıdır. Çiçekler teker teker veya çift olarak yaprakların koltuğunda bulunur. Erkek çiçekler 6 parçalı ve parçalar çan şeklinde birleşmişlerdir. Meyveleri kırmızı veya siyah renklidir. Kuşkonmaz tohum veya pençeden üretilir. İlkbaharda ekilir. Tohum ekiminden ilk hasada kadar geçen süre dört yıldır. Bir kuşkonmaz bahçesinden 20 yıl verim alınabilir.
  Eğer bir kuşkonmaz bitkisi hasat edilmeyip doğal haline bırakılacak olursa 170 santimetreye kadar boylanır. Dalları kaplayan ince, iğnemsi yaprakların ardından küçük, sarımsı çiçekler açar; çiçekler daha sonra kırmızı etli meyvelere döner.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuşkonmaz Kuşkonmaz Hakkında Forum Tarih
Kuşkonmaz Hakkında Bilgi - Asparagus Doğa ve Bitkiler 26 Ekim 2010
Kuşkonmaz Bitkisinin Yararları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 8 Mart 2011
Avokadolu Kuşkonmaz Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 10 Aralık 2010
Kuşkonmazlı Kuzu Sırtı Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 13 Kasım 2010
Kuşkonmazın Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 26 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş