Kuşkonmaz Hakkında Bilgi - Asparagus

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kuşkonmaz Hakkında Bilgi - Asparagus konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kuşkonmazın tanıtımı - kuşkonmazın yetiştirildiği yerler - kuşkonmaz türleri

  Türkçe'de "kuşkonmaz" diye adlandırdığımız "asparagus"un ilk görüldüğü yer olarak "Encyclopedia of Food and Nutrition"da, Doğu Akdeniz ve Anadolu gösterilir. Mısır ve Romalıların da itibar ettiği kuşkonmazı, Yunanlılar doğadaki tabii haliyle yerlerken, Romalılar özel olarak yetiştirmişlerdir. Kuşkonmazın, zamanın Avrupası'nın mutfak başkenti Paris'e ilk gelişi, bu ürüne büyük bir muhabbet duyan XIV. Louis dönemindedir. Oradan da hemen Avrupa'nın diğer saraylarına dağılmaktadır. Mutfakta büyük bir moda haline dönüşmesi de bu yıllara rastlar. İlk zamanlar, ağız tadı meraklıları için vazgeçilmez lezzet ve benzersiz kokusuna rağmen, ne tuhaf ki, karmaşık soslarla servis olunmuştur. Kuşkonmaz neredeyse 2000 yıldır kendisine atfolunan sıhhi faydalar ile de anılır

  Cumhuriyet döneminde kuşkonmazın ülkemizde ilk kez yetiştirilmesi, Atatürk'ün çabaları ile gerçekleşmiştir. Ata isteği üzerine Avrupa'dan kuşkonmaz tohumu getirilerek ilk üretim Yalova Devlet Çiftliği'nde yapılmıştır. Son beş altı yıldır Bursa ve Ege'de müteşebbis müstahsiller kuşkonmaz yetiştirmeye başlamışlardır. Istanbul'un Silivri ilçesinde kuşkonmaz bağları bulunmaktadır.

  Kuşkonmaz, sapı toprak altında bulunan ve yenebilir kısmı 'tomurcuk' olarak adlandırılan bir sebzedir. En lezzetli olduğu zamanlar mart ile haziran arası olan kuşkonmazın 3 ayrı cinsi yetiştirilir. Her çeşit toprakta kolayca yetişen beyaz kuşkonmaz, en çok Belçikada üretilir. Büyük ve yumuşak olan bu türün belirgin bir lezzeti yoktur. Menekşe kuşkonmaz ise, kuşkonmazın İtalyada yetiştirilen kokulu ve rengi mora çalan bir çeşididir. Meyvamsı bir tada sahiptir. Yeşil kuşkonmaz, en yaygın türdür. Boyu 15 cm.e ulaştığında toplanır ve lüks tüketime giren bir üründür.

  Kuşkonmaz türleri kendi içinde de boylarına ve tomurcuk yapılarına göre sıkı, sert, lekeli ve lekesiz olmak üzere alt çeşide ayrılır. Taze kuşkonmaz, sert, bükülmez, tek renkte ve kırıldığı zaman parlak bir kesite sahip olmalıdır. Nemli bir beze sarılı olarak 3 gün kadar tazeliğini korur.
  Besleyici değeri yüksek olmayan kuşkonmazın 100 gramı 25 kalori içerir. A ve C vitaminleri bakımından çok zengindir.

  Ege ve Marmara bölgelerinde ekimi yapılan kuşkonmaz, yeni Türk mutfağının aranan sebzeleri arasındadır. Ağzının tadını bilenlerin gözdesi olan kuşkonmaz, çocukların da yemesi gereken sebzelerdendir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuşkonmaz Hakkında Bilgi Forum Tarih
Kuşkonmaz/Kuşkonmaz Hakkında Şifalı Bitkiler 18 Mayıs 2009
Kuşkonmaz Bitkisinin Yararları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 8 Mart 2011
Avokadolu Kuşkonmaz Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 10 Aralık 2010
Kuşkonmazlı Kuzu Sırtı Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 13 Kasım 2010
Kuşkonmazın Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 26 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş