Kuşcu Köyü Mazgirt Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuşcu Köyü Mazgirt Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kuşcu köyü bilgileri - kuşcu köyü tanıtım - kuşcu köyü resimleri  Kuşçu, Tunceli ilinin Mazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının yörede konuşulan Zazaki dilindeki "Quçiye" kelimesinden zamanla Türkçeleştirildiği düşünülmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Tunceli iline 34 km, Mazgirt ilçesine 25 km uzaklıktadır.keban baraj gölü havzasında biriken alüvyon topraklar tarım cazip hale getirmiştir çok verimli topraklara sahip olan kuşçu köyü il bazında en çok tarım gelirine sahip köylerdendir. ulaşım kolaylıkla sağlanabilir tunceli elazığ karayolu üzerinde yer almaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.keban baraj gölü havzasında biriken alüvyon topraklar tarım cazip hale getirmiştir çok verimli topraklara sahip olan kuşçu köyü il bazında en çok tarım gelirine sahip köylerdendir ancak keban barajının mevsimin yağışlı olduğu zamanlarda baraj havzasına ekilen ekinler su altında kalmaktadır. keban barajının yapılmadığı zamanlarda tunceli sınırları içerisinde sulu tarımın ilk yapıldığı merkezdir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 172
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte köy erkekleri yurt dışında veya çeşitli illerimizde işçi olarak çalışmaktadır.tarım şekli entansif tarım şeklidir.köyde 9 traktör mevcuttur.köyün ekonomik geliri genelde dışarda çalışan kişilerin getirilerinden oluşmaktadır.tarım istenilen seviyede değildir çünkü keban barajının açılmasından sonra sulu tarımın yapıldığı alanlarda baraj altında kalmıştır. köyde büyük baş hayvancılık ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır. 100'e yakın büyük baş hayvan( inek, buzağı, tosun) 350 yakın kümes hayvanı(tavuk, hindi, kaz)bulnmaktadır ancak koyun veya keçi türü hayvan mevcut değildir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2007 yılında köyün akpazar nahiyesine bağlı bir mahalle omasından sonra köye artı bir su şebekesi ve kanalizasyon sistemi döşenmiştir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuşcu Köyü Mazgirt Forum Tarih
Kuşçu Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kuşçular Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kuşçu Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kuşçu Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Kuşçu Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş