Kuşaklı Kiraz Kuşunun Özellikleri(Emberiza aureola)

'Kuşlar' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kuşaklı Kiraz Kuşunun Özellikleri(Emberiza aureola) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuşaklı Kiraz Kuşu -Kuşaklı Kiraz Kuşu Hakkında- Kuşaklı Kiraz Kuşu Özellikleri  Kuşaklı kiraz kuşu (Emberiza aureola), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır.  Özellikler

  Bu kuş, bataklık kiraz kuşuna boyut olarak benzerdir, ama gagası daha uzundur. Üreme dönemi erkeğinin, parlak sarı alt parçalarla, siyah böğür çizgileri, kahverengi üst parçaları, siyah yüz ve boğaz çizgisi ve pembe bir alt çenesi vardır. Dişinin, fazlaca çizgili gri kahverengi bir arkası ve daha az şiddetli sarı alt parçaları vardır. Göz ve yanak çizgileri, koyu bir tac ile beyazımsı yüzü vardır. Yavru benzerdir, alt parçalar ve yüzün zemin rengi kahverengimsi sarıdır.

  Davranış

  Yerde bir yuvaya 4-6 yumurta koyarlar. Doğal yiyeceği, yavruyu besleyeceği zaman böceklere dayanır ve aksi takdirde tohumlardır. Ötüş ayıt edici bir zick ve şarkı açık bir tru-tru, tri-tri dir[1].

  Yayılış

  Kuzeydoğu Avrupa'da ve kuzey Asya'nın karşısında görülürler. Göçmendirler, güneydoğu Asya, Hindistan'da ve güney Çin'de kışı geçirirler. Batı Avrupa'da düzenli gayesizce dolaşan bir nadirdir. Açık çalılıklı alanlarda çoğunlukla suya yakın görülürler ve Sibirya'da çok yaygındırlar.


  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş