Kuş gribi geri dönüyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kuş gribi geri dönüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Veteriner Hekim Mastafa Yıldız, sıcaklıkların 20 derecenin altına düşmesiyle kuş gribi riskinin artacağını belirterek, gerekli tebirlerin şimdiden alınmasını istedi.

  H5N1 virüsü taşıyan kuş gribinin Türkiye'de son 7 yılda 20 kişinin hayatına mal olduğu bilgisini veren Yıldız, alınacak basit önlemlerle riskin asgari düzeye indirilebileceğini kaydetti. Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin neredeyse bütün bölgelerinin göçmen kuşların yolu üzerinde bulunduğunu ve her yıl milyonlarca yabani kuşun göç ettiğini belirterek, bu bakımdan tedbir alınmadığı zaman riskin büyüdüğünü dile getirdi. Kuş gribinin insan sağlığı ve beyaz et sektörünü olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Yıldız, "Artık kışa doğru yol alıyoruz. Önümüzdeki günlerde sıcaklıklar 20 derecenin altına düşecek. Kuşların sıcak bölgelere göçü sürüyor. Kuş giribi 20 derecenin üzerinde çok uzun yaşayamıyor. Ama sıcaklık 20 derecenin altına döştüğünde kuş giribi çok dayanıklı hale geliyor. Kuş giribi taşıyan göçmen kuşlar evcil hayvanlarla teması halinde hastalığı bulaştırıyor. Buradan da insna bulaşıyor" dedi.

  Sıcaklık değerlerinin belirtilen ısı altına düşmeden bu konuda bilinçlendirici yayınlar yapılmasıını isteyen Yıldız şöyle konuştu: "Göçmen kuşlara yönelik av yasağı mutlaka uygulanmalı ve iyi bir denetim yapılmalıdır. Av tüfeği runsatı alan kişiler zaten kayıt altında olduğundan onlara uyarıcı ve bilgilendirici yazılar gönderilmelidir. Kırsal kesimdeki kanatlı hayvanlar mutlaka kümeslere sokulmalı ve yabani kuşlarla teması engellenmelidir. Beyat et yetiştiren ettegre tesislere yabani kuş girebileceği açık alan bırakılmamalı, bu konuda ciddiyetle tedbir alanmalı."

  Ölümü şüpheli ve hastalıklı kanatlı hayvanların yenmemesi ve bu tür durumlarda yetkililerin bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Yıldız, ölümlerin daha çok bilgisizlikten kaynaklandığının altını çizdi. Yıldız, kuş gribinin hastalıklı hayvana direkt temas halinde bulaşabileceğini, belirtilerinin ise ani başlayan ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, eklem ve kas ağrısı, aşırı yorgunluk gibi normal grip belirtilerine ek olarak solunum güçlüğü olduğunu sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuş gribi geri Forum Tarih
Vietnam'ta Kuş Gribinden bir çocuk öldü Yurt Dışı Haberler 18 Mart 2010
Avian İnfluenza (Tavuk Vebası, Kuş Gribi) Genel Sağlık 1 Aralık 2009
Kuş gribi virüsüne karşı aşı denemesi Genel Sağlık 29 Ocak 2009
Yine kuş gribi vakası Yurt Dışı Haberler 18 Ocak 2009
Laos'ta kuş gribi vakası görüldü Yurt Dışı Haberler 9 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş