Krom Alımı Hamilelerde Kan Şekerini Düzenliyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Krom Alımı Hamilelerde Kan Şekerini Düzenliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Krom Alımı Hamilelerde Kan Şekerini Düzenliyor - Hamilelikte Krom Alımı - Hamilelikte Kan Şekeri  Hamileliğiniz boyunca kan şekeri ve lipid düzeylerinizin normal seviyelerini korumaları için ve gelişen bebeğinizin protein sentezi için krom alımı çok önemli.

  Krom alımı hamilelerde kan şekerini düzenliyor

  Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerden biri olan krom, doğada 3 değişik formda bulunuyor. Bunlardan en önemlisi trivalan krom (chromium III) formunda olan ve besinlerle alınan, biyolojik olarak aktif olan ana krom formudur. Ortalama bir insanın vücudunda 0.4 - 6 mg krom bulunuyor. Krom düzeyi toplumlar arasında büyük farklılıklar gösteriyor. Genel olarak krom alımının yüksek olduğu toplumlarda diyabet ve kalp hastalıklarının daha az görülüyor.

  Krom ne işe yarar?

  Krom normal şeker metabolizması için gerekli. Glikoz tolerans faktörü olarak bilinen ve insülin ile birlikte hareket ederek glikozun hücre içine girmesini sağlayan bir maddenin yapısında bulunuyor. Optimal düzeyde krom varlığı vücudun gerek duyduğu insülin miktarında azalmayı sağlıyor. Krom büyük olasılıkla bu etkisini insülin resptörlerinin sayısını arttırarak sağlıyor. Kromun bir diğer etkisi de yağ metabolizması üzerinde. Yeterli düzeyde krom alımı sağlık kolesterol düzeyleri için gerekli.

  Besinler ile aldığınız kromun sadece %2 - 10'u bağırsaklardan emilerek vücut tarafından kullanılabiliyor. Yani krom emilimi oldukça zayıftır. Organik krom inorganik formundan çok daha kolay emiliyor. Emilen krom kanda proteinlere bağlanarak taşınıyor. Bu proteinlerden en önemlisi transferrindir. Demir eksikliği durumunda krom emilimi artıyor.

  Krom eksikliğinde neler oluyor?
  Krom eksikliğinde şu bulgular görülebiliyor:

  * Kan yağ ve kolesterol oranlarında artış
  * Glikoz tolerans bozukluğuna bağlı diyabet benzeri yakınmalar
  * Halsizlik
  * Yorgunluk
  * Depresyon
  * Sık susama
  * Sık acıkma
  * Kilo kaybı
  * Konfüzyon
  * Sık idrara çıkma

  Rafine ve işlenmiş gıda ağırlıklı beslenme tarzı, alkolizm ve gebelik gibi durumlarda krom eksikliği görülebiliyor. Enfeksiyon ve fiziksel travma durumlarında vücudun gereksinim duyduğu krom miktarı artıyor. Düzenli ve ağır egzersiz yapanlarda idrarla krom atılımı artacağından eğer alım kısıtlı ise eksiklik görülebiliyor.

  Hamilelikte krom gerekli mi?
  Hamilelik krom ihtiyacının artış gösterdiği bir dönemdir. Hamilelikte günlük krom gereksinimi 200 mikrograma kadar çıkabiliyor. Araştırmalar hamile kadınların günlük krom gereksinimlerinin sadece %50'sini besinler yolu ile aldıklarını gösteriyor. Bu nedenle hamilelikte krom takviyesi gerekli.

  Hamilelikte krom hem sizin kan şeker ve lipid düzeylerinizi ayarlar hem de gelişmekte olan bebeğinizin protein sentezi için gereklidir. Ancak diyabetik kadınlarda dikkatli kullanılmalı.

  Kromun aynı zamanda gebeliğe bağlı diyabeti önlemede de etkili olabileceği ileri sürülüyor. Benzer şekilde bebekte glikoz intoleransı gelişmesini de engelleyebiliyor. Bebek gebeliğin 34. haftasından itibaren vücudunda krom depolamaya başlıyor.

  Hangi besinde ne kadar krom var?

  Madde Miktar Krom (mcg)*

  Brokoli 100 gram 11.0

  Taze fasulye 100 gram 1.1

  Patates 100 gram 2.7

  Üzüm suyu 1 bardak 7.5

  Portakal suyu 1 bardak 2.2

  Biftek 90gram 2.0

  Hindi (göğüs) 90 Gram 1.7

  Elma 1 orta boy 1.4

  Muz 1 orta boy 1.0  * Mikrogram
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Krom Alımı Hamilelerde Forum Tarih
Türkiye'de krom madeni en çok nerede hangi illerde çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Hayvan ve bitkilerin kromozom sayıları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Eylül 2013
Krom ülkemizde nerelerde çıkartılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Krom hangi alanlarda kullanılıyor kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Kromozom, Kromozomların Yapısı, Tipleri, Kromozom Özellikleri, Kromozom Çeşitleri Konu Dışı Başlıklar 5 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş