Kroket - Kroket Nasıl Oynanır (Takım Sporları)

'Diğer Spor Dalları' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kroket - Kroket Nasıl Oynanır (Takım Sporları) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kroket - Kroket Nasıl Oynanır (Takım Sporları)  Kroket, ilk kez 18. yüzyılda Fransa’da oynanan ve 1850’lerde İngiltere’de yaygınlaşan bir açık hava oyunudur.


  [​IMG]

  Genel Bakış

  İkişer kişilik iki takım ya da iki kişi arasında, dört tahta topa uzun saplı tokmaklarla vurularak oynanır. Mavi ve siyah toplar bir takımın, kırmızı ve sarı toplar rakip takımındır.

  Oyun Alanı

  32 metre uzunluğunda ve 26 metre genişliğinde olan çim kaplı kortta 6 küçük kale ve 1 kazık vardır. Bunun yarısı büyüklüğündeki kortlarda da oynanabilir.

  Nasıl Oynanır?

  Kortun iki ucundaki başlangıç çizgilerinden yapılan vuruşlarla toplar sırayla oyuna sokulur. Amaç topları belirli bir sırayla kalelerden geçirdikten sonra kazığa çarptırmaktır. Sırası gelen oyuncu bir vuruş yapar. Eğer bu vuruşla topu bir kaleden geçirirse, bir vuruş hakkı kazanır. Vurulan topun başka bir topa çarptırılmasına roket denir. Roket yapan oyuncu iki vuruş hakkı daha kazanır. Bu haklardan ilkinde topunu daha önce vurmuş olduğu topun yanına koyar ve her iki topu birden hareket ettirecek biçimde vuruşunu yapar. Usta bir oyuncu bu vuruşla her iki topuda istediği yönlere gönderebilir. Bir oyuncu topunu öbür toplara vurdurarak ve kalelerden arka arkaya geçirerek kazandığı vuruşlarla rakiplerine sıra vermeden birçok sayı kazanabileceği gibi, topu bütün kalelerden geçirmeyi de başarabilir. Her iki topuda sırayla bütün kalelerden geçiren ve sonunda ortadaki kazığa çarptıran takım oyunu kazanır. Topu altı kaleden sırayla geçirdikten sonra kazığa atmadan önce bütün kalelerden bir de ters yönde geçirmek gereklidir
  .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kroket Kroket Nasıl Forum Tarih
Ton Balığı Kroket Tarifi Yapılışı Deniz Ürünleri 19 Aralık 2011
Patates Kroket Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 2 Aralık 2010
Balık Kroket - Balık Kroket Tarifi Deniz Ürünleri 3 Mayıs 2010
Yulaflı Patatesli Kroket Tarifi / Yulaflı Patatesli Kroket Yapılışı / Tarifi Nedir Mutfağımız Yemeklerimiz 23 Kasım 2009
Balık Kroket Tarifi Deniz Ürünleri 27 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş