Krizlerin finansörü yatırımcı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 17 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Krizlerin finansörü yatırımcı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Krizlerin finansörü yatırımcı


  Ekonomik krizde nakit sıkıntısı çeken borsa şirketleri yatırımcıya[​IMG] koştu. 2000 yılından bu yana yatırımcıya 36 milyar TL para dağıtan borsa şirketleri bunun 12 milyar TL’sini bedelli artırımlarla geri aldı.

  ZEYNEP AKTAŞ

  2001 yılında dağıtıkları temettünün de üzerinde bedelli artırım gerçekleştiren şirketler, 2008 yılında dağıttıkları paranın yarısını geri aldı. Temettü ödeyen şirketler ise İMKB performansını katladı

  Dünyanın en büyük fonlarından Fidelity Magellan Fonu’nun başındayken sağladığı inanılmaz başarı ile piyasaların tanıdığı Peter Lynch, şirketlerin kâr paylarına değinirken, “Eğer bir hisse senedini temettüsü için alacaksanız, kuruluşun bu temettüyü durgunluk ve kriz dönemlerinde ödeyip ödemediğini araştırın” diyor.

  Lynch’in bakışı ile İMKB şirketlerini değerlendirdiğimizde hiç de iç açıcı bir görüntüyle karşılaşmıyoruz. Ekonomideki daralma ve krizde şirketler, ortaya çıkan nakit ve yeni sermaye ihtiyacını karşılamak için ortaklara başvuruyor. Özellikle kriz yıllarında bu durum ortaya çıkıyor. Şirket bazında istisnalar yaşanmakla birlikte genel tablo değişmiyor.

  Firmalar satış ve kârlılıkları düştüğünde, işletme giderlerini karşılamakta zorlanınca, ortaya çıkan sermaye ihtiyacını karşılamak üzere ortaklara başvuruyor. 2001’de, ‘Bedelli sermaye artırımı/nakit temettü’ oranı yüzde 152 oldu. Aynı görünüm krizin etkilerinin devam ettiği 2002 yılında da biraz gerilese de yüzde 93 olarak gerçekleşti. 2008 yılına kadar yüzde 10-40 arasında seyreden bu oranlama yine bir kriz yılı olan 2008 yılında tekrar yüzde 53 olarak gerçekleşti.

  İşletme ihtiyacı karşılandı

  2003-2007 yılları arası ekonominin büyüdüğü buna paralel olarak şirket satış ve kârlarının arttığı yıllar. Yine şirketlerin sermaye ihtiyacı oldu. Şirketler ekonomik büyümeden payını alıp işletme ihtiyacını karşıladı. Ancak bu defa da yeni yatırım ihtiyacı ortaya çıktı. Bu yine önemli ölçüde mevcut ortaklardan karşılandı. Ancak 2003-2007 yılları arasında yükselen kârlara bağlı olarak ödenen temettü arttığı için ‘Bedelli sermaye artırımı/nakit temettü’ oranı düştü.

  Fiyatı nominal değerinin altına gerileyen şirketlerin bedelli sermaye artırımına yatırımcılar mesafeli kalınca SPK sermaye azaltımı prosedürünü düzenlemek zorunda kaldı. Bu düzenlemeyle şirketlerin sermayesini azaltarak hisse fiyatını nominal değerinin üstüne çıkarılması ve yatırımcıların bedelli sermaye artırımına katılması sağlandı.

  Geçen yıl krizin dip yapıp ekonomilerin toparlanmaya başlaması sonrası tekrar oranların yüzde 20’ye çekilmesi hiç de sürpriz değil. Türkiye’de tarihin en düşük faizleri yaşanırken, düşük enflasyon ortamında temettünün borsa performansı üzerinde etkisi büyüyor. Yatırımcı hisselerin temettü verimliliğini takip etmeli


  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Krizlerin finansörü yatırımcı Forum Tarih
Kalp krizlerinin yüzde 25'i bir belirti vermeden gelir Genel Sağlık 29 Nisan 2009
Kalp Krizlerine 'Uyku'Lu Çözüm! Genel Sağlık 26 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş