Krizantem Çiçeği Bakımı ve Resimleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Krizantem Çiçeği Bakımı ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  krizantem çiçeği,krizantem çiçeğinin bakımı,krizantem çiçeği yetiştirilmesi,krizantem çiçeği özelliklleri,krizantem çiçeği hakkında bilgi,

  Krizantem çiçeği bakımı
  [​IMG]

  Krizantem latince adı;Chrysanthemum, diğer bir ismi Kasımpatıdır.
  Yaklaşık 30 tür barındıran, Asteraceae familyasına bağlı bir cinstir. Asya ve kuzeydoğu Avrupa'ya yerlidir.

  Otsu, yıllık bitkiler olan Chyrsanthemum türleri, yaklaşık 50-150 cm yüksekliğindedirler. Büyük çiçek başlarına sahiptirler, yabanileri beyaz, sarı veya pembe renkler gösterir.

  Chyrsanthemum türleri bazı Lepidoptera türlerinin larvaları tarafından yiyecek olarak tüketilir.

  Krizantem çiçeği tarihçesi
  M.Ö. 15.yüzyıl kadar erken bir tarihte dahi Çin'de krizantem bir çiçekli bitki olarak ekilmekteydi. Antik bir Çin kenti Chu-Hsien olarak adlandırılmıştı, bunun anlamı "kasımpatı kenti"dir. Çiçek Japonya'ya büyük ihtimalle M.S. 8. yüzyıl dolaylarında getirildi. İmparator çiçeği resmi mührü olarak kabul etti. Japonyada çiçeğin kutlandığı ve "Mutluluk Festivali" olarak anılan bir festival bulunmaktadır.

  Çiçek Batı'ya 17. yüzyılda getirilmiştir. Carolus Linnaeus tarafından adlandırılan çiçeğin isminin kökeni, Yunanca chrys- ("altın") eki ve -anthemon ("çiçek") sözcüğüdür.

  Modern kasımpatılar yabani akrabalarından çok daha göz alıcı. Çiçekler birçok farklı form ve renkte olabilir. Ayrıca bu cins geliştirilmiş birçok hibrit ve binlerce çeşit barındırır. Geleneksel sarı rengin yanı sıra, beyaz, mor ve kırmızı renkleri de görmek mümkündür.
  Avrupa'daki bazı ülkelerde ve Japonya'da, krizantemler ölümü sembolize etmekte ve bu nedenle sadece cenaze törenlerinde ve mezarlara koymak için kullanılmakta. ABD'de çiçek genellikle olumlu ve neşeli görülür.

  Krizantem çiçeğinin dikim ve bakımı

  Krizantemi saksıya çiçekli döneminde dikilip çiçekler bitince sökülüyor. Bu bitkiyi iyi çiçek açtırmak için mayıs ayında budamaya başlamanız gerekiyor. Öncelikle fazla yaprak ve çiçek tomurcuklarını temizleyin. Bu işlemi yaz ortasında bir kere daha tekrarlayın. Bugünlerde açtığı zaman çok uzun boylu olacak; yağmurlar kırmasın diye mutlaka içten destekleyin. İthal malzemeler satan marketlerde hazır ürünler var, ya da bir iki çubuğa ip bağlayıp bitkiyi sarın.
  Krizantemi çiçeklerden sonra tekrar budayıp kış için kısa tutmanız lazım.Çünkü bitki hep uzamak istiyor, biraz enerjik. Sera ortamında açması çok kolay. Kesme çiçek üreticileri de böyle yapıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Krizantem Çiçeği Bakımı Forum Tarih
Antalya Otelleri Krizantem Katya Otel Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 17 Ağustos 2009
Krizantem Resimleri - Krizantem Fotoğrafları çok güzel bir Bitki Bitki Resimleri 13 Ocak 2009
Krizantem Nedir ? Doğa ve Bitkiler 8 Ocak 2009
Çiçeğin bölümleri kısaca Doğa ve Bitkiler 7 Ocak 2015
Tohum ve Meyve Çiçeğin Hangi Kısmında Oluşuyor Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş