Kriz, mobilyada için fırsata dönüştü

'Dekorasyon' forumunda maviboncuk tarafından 15 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Kriz, mobilyada için fırsata dönüştü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Global ekonomik kriz tüm sektörleri olduğu gibi mobilya sektörünü de olumsuz etkiliyor. İç ve dış piyasadaki daralma sebebiyle satışlar önemli ölçüde azaldı. Ancak bu durum tüketiciler için fırsata dönüşüyor.

  Mobilya üreticileri, kriz döneminde mevcudu muhafaza etmek ve ayakta kalmak için kârsız ya da minimum kârla ürün satmaya başladı. Maliyetine mobilya satmaya başlayan üreticiler, müşterilerine uzun vade seçenekleri de sunuyorlar. Öte yandan kritik süreçte devletten destek bekleyen üreticiler, istihdam ağırlıklı çalışan sektörün ayakta kalabilmesi için uzun zamandır seslendirilen KDV indiriminin bir an önce gerçekleştirilmesini bekliyorlar. 2009 yılı için karamsar olan mobilyacılar, iç pazardaki daralmayı ihracatla aşmayı planlıyorlar. Krizi büyümek için fırsat olarak da değerlendiren sektör temsilcileri, kriz döneminde beklemede kalma yerine harekete geçmenin daha da önemli olduğunu düşünüyorlar.
  Bazı sektör temsilcilerinin global krizle ilgili düşünceleri şöyle:

  Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan: Krizde özellikle küçük firmalar zarar görecek. 2009 yılı için yatırım planlarımızı revize etmeyi düşünüyoruz. Ama iç pazarda ilk 3 marka arasına girip, yerimizi sağlamlaştırma gibi bir hedefimiz de var. İhracat rakamlarını daha da yukarı çekmenin hesabını yapıyoruz.

  Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Yayla: 2009 yılında ne yapmamız gerektiği konusunda net bir karar vermedik. Ama krizi marka ve büyüme anlamında fırsata çevirmek mümkün. İç pazardaki daralmayı ihracata daha fazla önem vererek aşma gayretindeyiz.

  Lorenzo Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Kalkın: ‘Kriz var’ sözlerinin ne sektöre ne de Türkiye’ye hiçbir faydası yok. Önemli olan, bu krizi fırsata dönüştürebilmek. Türkiye, genç bir nüfusa sahip. Krize rağmen ihtiyaçlarını karşılamayı düşünen büyük bir çoğunluk mevcut. Firma olarak bu dönemde reklam ve daha çok çalışmayla büyüme taraftarıyız.

  Mu&da Collection Yönetim Kurulu Başkanı Davut Akıncı: 4 yıl öncesinin fiyatlarıyla ürün satıyoruz. İspanya ihracat için şu anda çok cazip. Hiç denemedik ama ihracata yönelmemiz lazım. Gidişat bizi ihracat yapmaya zorlayacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kriz mobilyada için Forum Tarih
Ekonomik Krizde Pazarlama Nasıl Yapılır İktisat 11 Ocak 2012
Kalp Krizi Durumlarında İlk Yardım Nasıl Yapılır? Genel Sağlık 26 Aralık 2011
NATO’nun Krizler Karşısındaki Durumu Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 25 Aralık 2011
Kalp Krizi Nedir - Kalp Krizi Hakkında Bilgi Genel Sağlık 23 Ağustos 2011
Guti kriz yaratacak Beşiktaş 25 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş