Krasnoyarsk Hakkında Bilgi - Rusya

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 9 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Krasnoyarsk Hakkında Bilgi - Rusya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Krasnoyarsk, Красноярск Hakkında - Krasnoyarsk, Красноярск Coğrafyası - Krasnoyarsk, Красноярск Tarihi  [​IMG]
  Yenisey Nehri'nin kıyısında Krasnoyarsk

  (Rusça:Красноярск) Krasnoyarsk, Sibirya idari bölgesinin üçüncü büyük şehridir. Krasnoyarsk ve Yenisey nehirleri arasındadır. Trans-Sibirya demiryolu hattının üzerinde önemli bir kavşaktır. Kentte Yemelyonovo Havalimanı da mevcuttur. Nüfusu 909.341'dir. Başkanı Pyotr Pimashkov'dur. 19 Ağustos 1628'de kurulmuştur.

  Tarih
  Şehir, Ağustos 1628'de bir Rus sınırına kale olarak kurulmuştur. Bu kale Krasny Yar tarafından inşa edilen yerin yerel Türk ismi Kyzyl Yar yani Kırmızı Ore veya Eski Rusça Krasny Yar'dır. Adı Krasnoyarsk, çağrısı Krasny Yar köyünün şehir statüsünü aldığı için verildi.
  1741'de yoğun bir gelişme gösterdi ve 1895 demiryolu hattının gelmesiyle de devam etti.1749 yılında Krasnoyarsk'ın güneyinde 700 kg ağırlığında bir göktaşı bulundu eski bir göktaşı olduğu için önemliydi. 1742'de Krasnoyarsk'ta üretim tesisleri ve demiryolu atölyeleri kuruldu.
  Rus Devrimi'nden sonra Krasnoyarsk'ta kâğıt ve hidroelektrik santralleri (Yenisey) kuruldu. 1934'te ikinci büyük Rus idari merkezi oldu. Bu dönemde kurulan fabrikalarla önemli bir sanayi merkezi oldu.
  1970 Sovyetler Birliği'nde Krasnoyarsk'a radar istasyonu kuruldu. 1992'de de Rusya Federasyonu'na girdi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş