Kpss sınavı hakkında genel bilgiler

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kpss sınavı hakkında genel bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KPSS Genel Bilgiler

  KPSS SINAVI HAKKINDA GENEL BİLGİLER  KPSS-A GRUBU KADROLAR(KPSS-A Ne Demektir?);

  Başbakanlık ,Bakanlıklar,bunların müsteşarlık ,başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki,
  özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetiştirme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına ,

  KPSS-B GRUBU KADROLAR(KPSS-B Ne Demektir?);

  Kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerde yer alan ,genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar,kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları,il özel idareleri ve belediyeler,il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda belirtilen (a)belirtilmişolan meslekler dışında ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.
  KPSS A Grubu kadrolar kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı,Uzman Yardımcılığı,Denetmen Yardımcılığı,Dişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu,Kaymakam Adaylığı,gibi kadrolardır.
  KPSS Alan sınavına giren dört yıllık;Gny Gnk,İktisat,Hukuk,İşletme,Muhasebe,Maliye,Çeko,Eko nometri,İstatistik,Uluslararası İlişkiler,Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan öğrenciler KPSS sınavına girerek 120 adet farklı kurumun puan türünü alırlar.
  Almış oldukları bu puanlar ile KPSS sınavından sonra kurumların açmış oldukları sınavlara başvuruların yaparak test veya klasik sınava tabi tutulurlar. sınavı geçen öğrenciler mülakat veya sözlü sınavı'da geçerek işe başlamış olurlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kpss sınavı hakkında Forum Tarih
2011 KPSS sınavı ne zaman'a ertelendi Eğitim Haberleri 6 Mayıs 2011
Kpss Sınavı İçin Tarih Soru Ve Cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 13 Mart 2011
2011 kpss sınavı ne zaman? SBS - ÖSS - Sınavlar 26 Aralık 2010
2011 kpss sınavına kimler girebilir SBS - ÖSS - Sınavlar 26 Aralık 2010
KPSS Sınavı Öncesi Son Uyarı SBS - ÖSS - Sınavlar 24 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş