KPSS ile Memur veya Kamu İşçisi Nasıl olunur?

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  KPSS ile Memur veya Kamu İşçisi Nasıl olunur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KPSS ile Memur veya Kamu İşçisi Nasıl Olabilirim?,KPSS ile Memur veya İşçi alımı,KPSS ile nasıl kamu işçisi olabilirim?

  Memur Alımları Ne Zaman Yapılacak?

  KPSS ile memur alımları kapsamında tercih işlemlerine başvurular 24 ocak 2011-2 şubat 2011 tarihleri arasında ÖSYM’ye internet ortamında yapılacaktır.

  KPSS Alımlarında Kaç Memur Alınacak?

  2010 yılı kasım ayında yapılması gereken fakat ocak-şubat ayına ertelenen KPSS 2010/2 Tercih ve yerleştirme işlemlerinde 10-15 bin arasında bir alım yapılacağını değerlendirmekteyiz.

  Memur alımlarında tercih kılavuzu yayınlanacak mı?

  Yayınlanacak, muhtemelen tercih başvurularının başladığı 24 ocak 2011 tarihinde KPSS-2010/2 Tercih Kılavuzu adı altında yayınlanacak olup, daha öncesinde Devlet Personel Başkanlığı tarafından da alınacak kadro-pozisyonlarla ilgili açıklama yapılabilecektir.

  KPSS ile memur alımlarında hangi sınav sonuçları kullanılacak?

  Ocak-şubat memur alımlarında lisans mezunları için 2010 KPSS Lisans sınav sonucu, ortaöğretim-önlisans mezunları için 2010 KPSS Ortaöğretim-Önlisans sınav sonucu kullanılacak. 2008 KPSS sonuçları geçerliliğini yitirecek.

  Memur alımlarında hangi puan türleri kullanılacak?

  Lisans mezunları için KPSSP3 puanı, önlisans mezunları için KPSSP93 puanları, lise mezunları için KPSSP94 puanları tercih ve yerleştirme işlemlerinde kullanılacak.

  KPSS ile memur alımlarına başvurabilmek için taban puan şartı var mı?

  Hayır, KPSS ile memur alımlarına (B grubu kadro-pozisyonlar) başvurabilmek için herhangi bir taban puan şartı bulunmamaktadır.

  Memur olabilmek için kaç puanımın olması gerekiyor?
  Memur olabilmek için kıyaslanan genellikle KPSS ile memur alımları sonrasında oluşan taban ve tavan puanlardır. Bu puanlarda değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte mezun olunan bölüm/branşa göre sıralamalara dikkat edilmesi, taban puana göre daha sağlıklı olacaktır.

  KPSS ile memur alımlarında hangi kadrolar yer alıyor?

  KPSS ile memur alımlarında gerek kadrolu gerekse sözleşmeli pozisyonlar yer almaktadır.

  Öğretmen adayları, öğretmenlik atamaları çıkmazsa memur alımlarına başvurabilir mi?

  Elbette başvurabilirler.

  Öğretmen adayları memur alımlarına başvurduklarında memur olarak göreve başlamaları durumunda öğretmenliğe geçiş yapabilirler mi?

  Öğretmen adayları KPSS tercih işlemleri sonrasında memur olarak göreve başlamaları durumunda tekrar öğretmenliğe başvuru yapma şansları bulunmaktadır. Öğretmenlik bölüm mezunları ister aday memur iken isterse asil memur iken, KPSS10 eğitim bilimleri sonucuna göre ilk atamaya veya memuriyet hizmet günü süresi üstünlüğünün dikkate alındığı kurumlararası ilk atamaya iki atama şeklinden yalnızca birini seçerek, kurumlarının muvafakatı yani izniyle başvurabilirler. (Branşlarında kontenjan açılması durumunda)

  KPSS ile memur alımlarında tercih yapıp yerleştirilsem, aynı puanla tekrar tercih yapabilir miyim?

  Hayır, ÖSYM’nin yaptığı merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

  2011 yılında KPSS yapılacak mı?

  Evet, 2011-KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavı yapılacaktır.

  2011 KPSS’ye kimler katılabilecek?

  2011 KPSS sadece lisans mezunlarını (A grubu kadrolar için sınava girecek lisans mezunları ve öğretmen adaylarını) kapsayacak.

  2011 yılında yapılacak KPSS’ye girip alacağım puanla memurluk kadrolarına (B grubu kadrolara) başvurabilir miyim?

  2011 yılında 2011-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı yapılacaktır. Söz konusu sınav A grubu kadrolar ve öğretmen adayları içindir. B grubu memurluk kadroları için 2011 yılında ortaöğretim-önlisans mezunları için KPSS yapılmayacak, 2011 KPSS’ye giren lisans mezunları da 2011 KPSS puanlarını B grubu memurluk tercihlerinde kullanamayacakladır. 2012 yılına kadar B grubu karo-pozisyonları için sadece 2010 KPSS sonuçları kullanılacaktır.

  Mezun olduğum bölüme göre kılavuzda hiçbir kadro-pozisyon gözükmüyor, tercih yapamayacak mıyım?

  Mezun olduğunuz bölüm-branşa göre tercih kılavuzunda hiçbir kadro-pozisyon yer almıyor ise lisans mezunları tercih kılavuzunda yer alan 4001 kodlu, önlisans mezunları 3001 kodlu, lise mezunları 2001 kodlu kadro-pozisyonları diğer istenen nitelik kodlarında istenen şartları taşımaları durumunda tercih edebileceklerdir.

  KPSS ile nasıl kamu işçisi olabilirim?
  Kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımları ve ilgili ilanlar İş-kur’un web sitesinde kamu kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda sürekli olarak yayınlanmaktadır.

  Normal, özürlü ve eski hükümlü işçilere ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak işgücü taleplerinin İŞKUR tarafından
  iskur.gov - Ana Sayfa web sayfasında, kurum ilan panolarında adaylara duyurulacak ve bu duyuru üzerine durumu işgücü taleplerinde belirtilen şartlara uygun olan adaylar (normal işgücü taleplerinde en az 60 puan almış olması gerekir. Özürlü ve eski hükümlülerde puan barajı bulunmamaktadır.) kimlik numarası ile İŞKUR İl ve Şube Müdürlüklerine şahsen başvurarak veya kurum web sayfasından iskur.gov - Ana Sayfa üye olmak suretiyle kayıt yaptırarak duyuruda belirtilen süre içersinde başvurmaları gerekmektedir, adayların başvuruları olmaksızın doğrudan işe yerleştirilmeleri söz konusu değildir.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - KPSS Memur veya Forum Tarih
Ortaöğretim-Önlisans KPSS Sonuçlarına Göre 6 Bin 560 Memur Alımı Yapılacak Eğitim Haberleri 10 Ocak 2011
2011 Kpss Memur Atamaları SBS - ÖSS - Sınavlar 5 Ocak 2011
1982 Anayasasıyla İlgili KPSS de Çıkmış Sorular SBS - ÖSS - Sınavlar 1 Mayıs 2012
2012 Yılı KPSS başvuru tarihleri SBS - ÖSS - Sınavlar 5 Nisan 2012
2012 Kpss Başvuru Tarihleri SBS - ÖSS - Sınavlar 9 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş