Kozmik Örümcek Ağı Galaksileri Yakalıyor

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kozmik Örümcek Ağı Galaksileri Yakalıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kozmik Örümcek Ağı Galaksileri Yakalıyor - Hubble Uzay Teleskopu - Kozmik Örümcek Ağı  Galaksiler kendilerinden küçük komşularını yutarak büyüyorlar. Astronomlar şimdi bu kozmik olayı görüntülemeyi başardılar.

  Bilim adamları Hubble Uzay Teleskopu’yla büyük bir galaksinin daha küçük bir komşu galaksiyle "kaynaşmasını" görüntülediler. Fotoğraflar, genç evrendeki galaksi gelişimiyle ilgili teoriyi kanıtlıyor. Hollanda’daki Leiden gözlemevinden George Miley yönetiminde çalışan ekip, bu gözlem için teleskopun, Advanced Camera for Survey kamerasını, 10,6 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiye doğru ayarlamış.

  Suyılanı takımyıldızında yer alan MRC 1138-262 en büyük galaksilerden biridir. Fotoğraflar, dev galaksinin küçük komşusunu yutuşunu 100 000 ışık yılı uzaklıkta gösteriyor. Bilim adamlarının"örümcek ağı"na benzettikleri bu galaksi, saniyede birkaç kilometre hızla küçük komşularını kendisine doğru çekiyor.

  Daha önceleri ışın teleskoplarıyla yapılan incelemelerle, MRC 1138-267’nin çok yoğun enerjili jetler gönderdiği anlaşılmıştı.

  Bilim adamları bu nedenle örümcek ağının ortasında dev bir karadeliğin bulunduğunu tahmin ediyorlar.

  Hubble Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, örümcek ağına benzetilen galaksi, tıpkı bir örümceğin sineği yakaladığı gibi kendisine doğru çektiği küçük galaksileri yutuyor ve Jetleri gönderiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kozmik Örümcek Ağı Forum Tarih
Kozmik Bilinç Nedir - Kozmik Bilinç Hakkında Bilgi Psikoloji 21 Şubat 2012
İlkbahar Kozmik Beden Temizliği Güzellik & Bakım 1 Haziran 2011
Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler - Ahmet Maranki Kitap, Resim ve Dergi 31 Mart 2010
Kozmik Bilinç Nedir? Psikoloji 10 Şubat 2010
Mu'nun Kozmik Güçleri 2 - James Churchward Kitap, Resim ve Dergi 5 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş