Kozludere Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kozludere Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kozludere Köyü Kahramanmaraş - Kozludere Köyü resimleri - Kozludere Köyü hakkında - Kozludere Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Kozludere, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köy, en alt kısmında dağlardan gelen sel sularını taşıyan bir derenin bulunduğu vadinin içinde yer almaktadır. Bunun yanında köyün bulunduğu bölgede yoğun olarak ceviz ağaçları bulunur. Cevize ise yörede koz denir. İşbu sebepten köyün ismi Kozludere olarak anılmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında kısaca şunlar söylenebilir: Merkez köyü olması ve şehir merkezine hem fiziki yakınlığı, hem de yazlıkçılar dolayısıyla sıkı ilişkisi sebebiyle şehir merkeziyle büyük benzerlik gösterir. Tarhana pişirme ve kurutma, bulgur kaynatma, pekmez ve diğer "şire"lerin yapılması gibi Kahramanmaraş yemek ve kışlık zahire hazırlama geleneğine ilişkin; genellikle imece usulü ile yapılan faaliyetler canlı bir şekilde devam etmektedir. Şehir merkezinde bu gelenekler kaybolmaya yüz tutmuştur. Cevizi yanında peyniri de tutulur. Cevir cinsleri içinde en muteberi "Bahri" adı verilen türdür. Çürüğü nadir çıkar ve uzun süre saklanabilir. Dezavantajı ise kabuğunun kalın olması ve nispeten küçük bir ceviz cinsi olmasıdır. Baharda dondurmanın atası sayılan "karsambaç" yani kar ile pekmezin karışımından oluşan bir tür tatlı hazırlanır. Şire adı verilen ve tamamı üzümden yapılan ve kış için saklanan yiyecekler: bastık, pestil, kırma, pekmez (kara pekmez ve gün pekmezi), sucuk (un sucuğu ve kara sucuk, samsa. Gün pekmezi azıcık kaynatıldıktan sonra güneşte bekletilerek elde edilir, baldan daha kıymetlidir. Sucuklar ise genellikle cevizin bir tür pestile bulanması ve güneşte kurutulmasıyla elde edilir. Bazen ceviz yerine badem, kaysı çekirdeği hatta fıstık gibi ürünlerin de denendiği olur. En randımanlısı cevizdir. Bastık henüz pekmez haline gelmemiş üzüm şerbetinin nişasta (nişe adı verilir ve buğdaydan klasik yöntemlerle elde edilir, bu işleme nişe çıkarmak denilir.) ile karışımından elde edilen "hapısa" adı verilen karışım bastık bezleri üzerine serilerek kurutulur. Kuruduktan sonra kalınca bir kâğıt gibi sökülür, nişastaya bulanarak yapışması önlenir. Bastık muska şeklinde içine dövülmüş ceviz içi konularak sarılırsa samsa adını alır, tadına doyum olmaz.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 18 km uzaklıktadır. Milcan tepesi eteklerine kurulmuş köy tam bir yayla özelliği taşımaktadır.Sırtını yasladığı dağın etekleri çam ormanıdır.Köy gelişen ormanıyla yakın gelecekte orman köyü halini alacaktır ve önemli bir geçim kaynağı olarak kullanabilecektir. Zengin yeraltı kaynak suyu akıp gittiği bağ ve bahçeleri doyasıya sulamakta ve yemyeşil bir köy olarak görünmesini sağlamaktadır.Köyün yüksek kesimleri sarp dağlar olduğu için barınma olanağı bulunmamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları serin bir hava mevcuttur.Sonbaharın hemen başlarında başlayan sağnak yağışlarla kış erken hissedilmeye başlarken kışlarıda etkili kar yağışıyla soğuk ve çetin geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 367
  1997 691

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı 'Muhtar'Ökkeş Karatut
  2004
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyde birde tek minare beton yapı cami bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kozludere Köyü Merkez Forum Tarih
Kozludere Köyü Hakkında Bilgi Dörtyol Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş