Kozluca Köyü Hakkında Bilgi Tonya Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kozluca Köyü Hakkında Bilgi Tonya Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kozluca Köyü - Kozluca Tonya - Kozluca Köyü Hakkında - Kozluca Köyü Resimleri  İlçe: TONYA

  İl: TRABZON

  Kozluca, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kozluca Köyünün adı konusunda iki görüş vardır. Birincisi Kuzeyde bulunduğundan Kuzlucadan değişerek Kozluca adını almıştır. İkinci görüş ise kuvetle muhtemeldirki KOZ sözcüğü öz türkçede CEVİZ anlamına gelir. Kozluca Köyünde eskiden daha çok olmakla beraber halen daha ceviz çokça yetişmektedir.Buna nispetle KOZ yetişen yer anlamında KOZLUCA denmiştir. Bu isim OSMANLICA kayıtlarda da KOZLUCA olarak geçmektedir.(enverarslan.com) Köyümüzün 4 kardeş tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bunlar şu anki mahallere adını veren Karaali, Kahveci, Menteşeoğlu ve Bibiliç kardeşlerdir. Bu dört kardeşin buraya yerleşmesi ile köy kurulmuş ve köyümüzün mahalleleri bu 4 kardeşin ismiyle anılmaktadır.Meşhur demirci ustaları karaloğlu nihat usta hulisi usta ... (Sadık Azman)

  kültür

  Kozluca Köyünün Tarihi konusunda araştırmalarım sürmektedir. Ancak şunu söyleyebilirim ki Tonya İlçesine bağlı olduğunu ilçedekiler bilmiyor!!! Nereden mi? biliyorum 5 yıl Tonyada çalıştım da oradan biliyorum!!! Her defasında Neredensin Hocam? Sorusuna Kozlucadanım, deyince Kozluca Nereye Bağlıdır? İskenderlinin Mahallesimidir? gibi bence saçma ama gerçek sorularla onlarca kez karşılaştım... Her neyse.. Asıl konumuz önce Kozluca Tarihi Tonyada Medrese kalıntısı olan bir iki köyden biridir! Ancak bu bilgiyi sadece ben biliyorum!!!Medrese kalıntısı herşeye rağmen hala ayaktadır.1863 tarihli kitabesini daha sonra yayınlayacağım. Medrese demek tarih ve ilim demektir.... Taş işçiliğinini en önemli isimleri(Baligarın Osman Usta,Hacali Usta,Osman Ağa,Candara Mehmet Usta, Dokasen Usta gibi...) bu köyden yetişmiş ve çevre köy ve ilçelerdeki(Beşikdüzü Vardallı Yukarı Camii gibi) camii ve kemerli köprüler yapmışlardır.Çamlık Deresinin ikiye böldüğü köyün, halen daha iki gözlü Osmanlı Döneminde yapılmış kemer köprü birbirine bağlamaktadır. Çamlık deresi kıyısında tarihi oldukça eski bir su değirmeni bulunmaktadır. Bu değirmen günümüzde halen kullanılmaktadır. Değirmende mısır öğütülerek mısır unu elde edilmektedir. Ayrıca Kozluca Kültürü çok derindir. Latinceden(italyanca), Rumcadan, Arapçadan, Farsçadan ve tabiki ana dilimiz Türkçeden unutulmuş kelimeler dahi halen köylünün dilindedir.

  Yemeklerimiz

  Köyümüzün en sevilen yemekleri arasında lahana çorbası (gorgodalı, baklalı,un lahanası vb. çeşitleri vardır.), mısır unu ile yapılan lahana sarması, mısır ekmeği, cimira, zulfan mancası, ayranlı mısır mancası, zumur, yağlaş, muhlama gibi yemekler bulunmaktadır. Sirgan yemeği ise sofralarımızın ayrı bir baştacı yemeğidir. (Sadık Azman)

  Coğrafya

  Trabzon iline 51 km, Tonya ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köyümüz 5 mahalleden oluşmaktadır. Bunlar; Karaali Mahallesi, Kahvecili Mahallesi, Hola (Bibiliç) Mahallesi, Şina Mahallesi ve Menteşeli Mahallesidir. Köyümüzde 2 adet camii bulunmaktadır. Muhatarlık binası yoktur. Küçük bir misafir odası bulunmaktadır. Bir çoğumuzun okuduğu ilkolumuz kapanmış durumdadır. Okul binası Kahvecili Mahllesinde yer almakta ve halen boş durmaktadır. Köyümüz karşılıklı iki yamaç üzerinde kurulmuştur. Köyün bir tarafı Sivri Dağı eteklerinde kuruludur. Diğer yakası ise Sivritaş tepesi eteğindedir. Köyü birbirinden ayıran Çamlık Deresi, köyümüzden geçerek Karadeniz'e dökülmektedir.

  Ulaşım

  Köyümüze sahilden Beşikdüzü ilçesinden ve Vakfıkebir ilçesinden iki ayrı yolla ulaşılabilir. Beşikdüzü ilçesinden alsfalt yol ile köyiçine (Kahvecili Mahallesi) ulaşılırken, Vakfıkebir'den ise toprak yol ile Şina ve Hola mahallelerine ulaşılabilmektedir. Köyümüzde bir adet misafir odası bulunmaktadır. (Kahvecili Mahallesi)Köyümüzden ilçe merkezi Tonya'ya ulaşım İskenderli beldesi üzerinden yapılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yılın büyük bir bölümü yağmur ve sis (duman) altında geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 306
  1997 358

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Az miktarda fındık bahçelerine rastlanmakla beraber köyümüzde genelde mısır tarımı yapılmaktadır. Üretim satmak için değil daha çok tüketmek için yapılmaktadır. Mısırın yanında tarım ürünü olarak yine ihtiyaç için fasulye, karalahana gibi ürünler yetiştirilmektedir. Tüm Karadeniz'de olduğu gibi köymüzde hızlı bir göç dalgası altındadır. Köyümüzde tarım ve hayvancılığın azalması, gelir kaynaklarının hızla azalması göçü beraberinde getirmiştir. Köyün tüm yetişmiş gençleri gurbettedir. Temel geçim kaynağı gurbetçiliktir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Murat Kahveci
  1999 - Recai Karagüzel
  1994 - Recai Karagüzel
  [[1973 -Recai KARAGÜZEL
  [[1968 - (ali şükrü kahveci)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur (Efendim ilkokulu vardı Kapatıldı lütfen) fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol tek yön asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde iki adet camii ve imam bulunmaktadır.1 adet köprü ve taş değirmenide vardır

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kozluca Köyü Hakkında Forum Tarih
Kozluca Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kozluca Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kozluca Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Büyükkozluca Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Küçükkozluca Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş