Kozaklı Hakkında Genel Bilgi - Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kozaklı Hakkında Genel Bilgi - Nevşehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  İç Anadolu Bölgesi’nde, Nevşehir İline bağlı bir ilçe olan Kozaklı, kuzey ve doğusunda Yozgat, güneyinde Avanos, güney ve güneybatısında Hacıbektaş, batı ve kuzeybatısında da Kırşehir ile çevrilidir. Nevşehir’in en kuzey kesiminde yer alan Kozaklı’nın bulunduğu alan 1000 m. yüksekliğinde bir platodur. İlçe topraklarını Delice Çayı’nın kollarından Karasu Çayı ile Kalaycık Deresi sulamaktadır. İl merkezine 90 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 789 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 23.197’dir.

  Bitki örtüsü step görünümündedir. İlçede karasal iklim hüküm sürmekte olup, yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Yağışlar ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir.

  İlçenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve nakliyeciliğe dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında, buğday, arpa, çavdar, şeker pancarı, patates, baklagiller ve az miktarda da soğan gelmektedir. Meyve ve sebzecilikte yapılmakta olup, üzüm, elma ve armut yetiştirilir. Hayvancılıkta küçük ve büyükbaş hayvan besiciliğinin yanında kümes hayvancılığı da yapılmaktadır. İlçede 5 adet un fabrikası, 4 adet yem fabrikası, 1 adet tuğla fabrikası olup, 19 adet tavuk çiftliği bulunmaktadır. Ayrıca ilçede, Kozaklı kaplıcasından ötürü otel ve motel gibi konaklama tesisleri vardır.

  [​IMG]

  İlçenin Eski Çağ ve Yakınçağ tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. 1954 yılında birbirine yakın olan Hamamorta, Buruncuk, Bağlıca ve Kozaklı köylerinin birleştirilerek Nevşehir’e bağlı ilçe konumuna getirilmiştir. İlçedeki Kozoğlu Türbesi ve Hamamı’ndaki yazıtlara dayanılarak, Selçuklu döneminde burada bir yerleşim olduğu sanılmaktadır.

  İlçede romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar hastalıklarının tedavisine iyi geldiği söylenen Kozaklı Kaplıcaları vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kozaklı Hakkında Genel Forum Tarih
Kozaklı Kaplıcaları Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 6 Mayıs 2011
Taşlıhüyük Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Özce Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
İmran Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Çayiçi Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş