Kozören Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kozören Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kozören Köyü Merkez Bilgileri - Kozören Köyü Hakkında - Kozören Köyü Tanıtımı - Kozören Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: BİLAL EROĞLU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok
  Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:

  2000/448
  1997/414
  İle Uzaklığı:

  18 km
  İlçeye Uzaklığı:

  0 km
  Rakım:

  m
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Yok
  İlköğretim Okulu
  Var / Faal
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok
  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Var

  Balıkesir
  Bilgiler
  Alan x km²
  Nüfus x (2000)
  Nüfus Yoğunluğu x/km²
  Rakım x metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10000
  Alan Kodu 0.266.
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Merkez
  Web Sitesi x

  Kozören Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köy olup,köyün ayrıca iki mahallesi Yaylacık ve Musalar bulunmaktadır.
  Konu başlıkları
  [göster]

  * 1 Tarih
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya ve İklim
  * 4 Nüfus
  * 5 Ekonomi
  * 6 Muhtarlık
  * 7 Dış bağlantılar

  Tarih [değiştir]

  Köy eski zamanlarda kervanların geçtiği güzergâhtır. Eskiden burada ceviz ağaçları varmış. Ceviz ağacının dibinde kervanlar konaklarmış. Bu ceviz ağacı her yıl o kadar çok meyve verirmiş ki o ağaca Koz veren derlermiş. Ondan sonra Kozveren diye diye adı Kozören olarak söylenir olmuştur.Orta Asyadan ilk önce İran bölgesine gelen bu halk burada İranlılarla yani perslerle karışmıştır.Burada malazgirt savaşına kadar yaşamlarını sürdürmüştür.Malazgirt savaşından sonra Anadolu'ya gelen bu halk buradaki yerli halkla da karışmıştır.Bunu şuan ki dış görüntülerinden de farkedebiliyoruz.Özellikle gerçek Türkler olan Orta Asyadaki Türklerle şuanki Anadoludaki Türkler arasında hiç bir benzerlik bulunmamaktadır.Daha çok pers yani iran geni taşıyan bu halk en son Meryemdere isimli köyde yaşamını sürdürmektedir.Bu halk ve diğer yörük olarak tabir edilen halklar aslında iran asıllı olup, şuan çeşitli köy ve şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedir.
  Kültür [değiştir]

  Köy gelenekleri diğer köylerden farklıdır.Köyde düğünleri iki gece üç gün sürer.Düğünlerde güreş, at yarışı ve cirit gibi çeşitli faaliyetlerde bulunulur.Nişanlarda da bir yere hedefler dikilir ve hedeflere sırayla atışlar yapılır.Bu atışlarda (ilk on )isabetli atış yapanlar nişan sahibi tarafından para ve diğer hediyeler verilerek ödüllendirilir. Ege yöresi gibi efe oyunları, harmandalı, yallah gibi oyunları vardır. Yemek olarak da tarhana ve keşkeği ile ünlü oldugu kadar,yörük kültürünün vazgeçilmezi olan gözleme ve ayranı baş köşede tutulmalıdır..


  Bu yörüklere Karakeçili Yörüğü denilmektedir.Karakeçililer;Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensup oldukları ve yüzyıllara dayanan bir mazilerinin olduğu açıktır. Osmanlı yönetimine sadakatla bağlı kalan Karakeçililer, genel olarak herhangi bir disiplinsizlik hareketine girmemişlerdir. Sultan II. Abdülhamid sarayın muhafazası için Karakeçilileri görevlendirmiştir. Hem Yavuz Sultan Selim, hem de II. Abdülhamid tarafından Karakeçililere sancak verildiği ve kendilerine çok güvenildiği rivâyeti de yaygındır.Bilindiği gibi, II. Abdülhamid, Alman İmparatoru'na Karakeçili aşiretinin mensuplarını tanıtırken, kendi akrabaları olarak takdim etmiştir. Ayrıca aynı padişah Karakeçililerin bulunduğu bir alay meydana getirerek, bu alaya "Ertuğrul Alayı" adını vermiştir, ki bu da çok manidardır. Yine kendi adıyla oluşturduğu "Hamidiye Alayları"nda, ki bunlar da Çanakkale ve Doğu Cephesi'nde Ruslar, İran ve Ermenilerle olan çarpışmalarda önemli hizmetler ifa etmiştir. Karakeçililer Balikesirde kurulan Yörük Dernekleri Federasyonuna üye oldukları gibi aktif görevlerde almaktadırlar.Köyün en çok yaşayan insanı Selime Demiraslan'dır.

  Ocak 2010 tarihi itibariyle köyün en yaşlı kişisi, Yaylacık Mahallesinde yaşayan Hasan Çolak'tır .H.ÇOLAK 97 yaşındadır.
  EĞİTİM :Köyde ilkokul çok geç açılmış olup,(1960,larda)ilk mezunlardan Savaştepe Öğretmen Okulunu bitiren çok azolan ilkokul mezunlarından altı kişi olmuştur.Son yıllardaki okuma ve lisans düzeyi oldukça yüksek bir seviyededir.

  Coğrafya ve İklim [değiştir]

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etkisindedir. Köy, Balıkesir Merkez'e 18 Km.'dir.Dereçiftlik-Karamanlar güzergahından ulaşılabilindiği üzere;Çukurhüseyin-Musalar üzerinden de ulaşımla baglantısı bulunmaktadır.


  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 448
  1997 418


  Ekonomi [değiştir]

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve aynı zamanda inşaat işçiliğine dayanmaktadır.1970 lerden sonra yakın il ve ilçelere çok göç vermiş vede vermeye devam etmektedir.Köyde süt üreticiliği başlıca geçim kaynakları arasında yer almaya baslamıştır.Ayrıca son 5-6 yıldır meyve ve sebze yetiştirme faaliyetlerinde de önemli gelişmeler gözlenmektedir.
  Muhtarlık [değiştir]

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Ulvi Bazman
  1999 Muhterem Özcan

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kozören Köyü Merkez Forum Tarih
Kozören Köyü Gölköy Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Kozören Köyü Mecitözü Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Kozoren Süleyman Sevinc İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş