Koyunlu Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koyunlu Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gürün Koyunlu Köyü - Koyunlu Köyü Hakkında - Koyunlu Köyü Tanıtımı - Koyunlu Köyü Resimleri - Gelloş Köyü
  İlçe: GÜRÜN

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: FİKRİ GÜNEŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0346) 736 10 30

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 160

  İle Uzaklığı: 194 km

  İlçeye Uzaklığı: 56 km

  Rakım: 1910 m


  Tarihi:

  Koyunlu Köyünün eski ismi Gelloş’tur. Eskiden Gelloş köyüne küçük Mısır denilirdi ve “çok hoş yer” anlamına gelen “gal-loş” adının verilmiş olduğu söylenmektedir. Gelloş Köyünün ismi, bu köyde koyun üreticiliğinin oldukça fazla olması nedeniyle Koyunlu Köyü olarak değiştirilmiştir.


  Koyunlu Köyü (Gelloş) 1843 yılında buraya gelen dört göçer aile tarafından kurulmuştur. Yeri ve çevreyi çok beğendiklerinden Çok Hoş Anlamına gelen GAL-LOŞ demişler ve ismide burdan gelmektedir. Önceleri çadır kurarak yaylacılık yapan aileler daha sonra bu Gün Davut Kula nın evi olarak bilinen evi iklim ve doğa şartlarına göre inşa etmişler bir arada yaşamışlardır. Bu evin dört kapısı mevcuht olup ortada kışın hayvanların ısısından yararlanmak için ahır ve agıl vardır su ihtiyacını karşılamak için büyük avluda kuyu mevcuttur. Ahşap kaplama ile içi kaplanan evin tavanında yapıldığı tarih olan hicri 1259 kabartma ile yazmaktadır. Köyün kurucuları Akbulut, Yıldız ve Kula'lardır. Bunların akraba olduğu bilinmektedir. 1914 yılında çevredeki dört Ermeni köyünün boşalması ile Gelloşun sahip olduğu arazi alanı çok büyümüş ve Sivas ilinin en geniş sınırları olan köyüdür. Eski bir Ermeni köyü olan Çukuryurt yöresinde kalıntılar ve eski mezarlarla kale vardır. Bu kervan kalesidir. Bu buradan kervan yolu geçtiğini göstermektedir. Mağaradan oluşan bir kilise ve yıldırım düşmesinden oluşan iki büyük kuyu vardır. Diğer aileler Cumhuriyet döneminde gelip buraya yerleşen ailelerdir.


  Kültür

  Koyde gelenek ve görenek klasik Türk göçer kültüründen gelmedir.halkı misafirperdir. Misafirini kuzu kesmeden bırakmazlar. Yemekleri daha ziyade un ve bulgura dayalıdır. İçli köfte, mantı, suböreği ve bilhassa iki saç arasında sini içinde yapılan Kömbe misafirlere ikram edeceği geleneksel yemekleridir. Anonim olmuş olmamış bir çok türküleri vardır. Gürünlü Şairlerden Mehmet Çetinkaya (Aşık CEFADARİ - Gelloş, 1896)Zemci Çetinkaya (Gelloş, 1960-) ve Mızrap Güneş bu köyde doğmuşlardır. Gelloş çok göç vermiş bir köy olarak yazın gurbettekilerin gelmeleri ile şenlenmektedir. Kışın evlerde kurulan tezgahlarla halı ve kilim dokunmaktadır.

  Coğrafya

  Sivas iline 194 km, Gürün ilçesine 56 km uzaklıktadır. 2050 rakımlı sipesılle ve Gayribalık tepeleri arsındaki vadide kurulmuş olan köyün kuzeyinde Çipil, Alınpınar mezraları ile Irmaç köyü doğusunda Çevirme köyü; Güneyinde Davulhöyük, Yılanhöyük, Çiçekyurt köyleri; Batısında Kürkçü, Kayalar ve Yeni bektaşlı köyleri vardır. Bu köylerle karayolu irtibatı vardır

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışın yağışlı ve soğuk yazları orta sıcak geçer. Köyde tam bir yayla iklimi hüküm sürer. köyün yolları kışın zaman zaman kapansada ulaşım sağlanır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır . kanalizasyon şebekesi yapıılmış Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizeolup köyde elektrik (50 Kwa trafolu), sabit telefon ve otomatik santral vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koyunlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013
Karakoyunlu Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Iğdır Iğdır Tanıtımı 3 Aralık 2012
Akkoyunlular Hakkında Bilgiler Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2011
Akkoyunlular Devleti Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 31 Temmuz 2011
Akkoyunlular Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 30 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş