Koyunhisar Köyü Yenişehir Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koyunhisar Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koyunhisar Köyü Yenişehir Bilgileri -Koyunhisar Köyü Hakkında - Koyunhisar Köyü Tanıtımı -Koyunhisar Köyü Resimleri

  İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 970 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16900
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Yenişehir
  Web Sitesi
  Koyunhisar, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Asıl adı olan KOYUNHİSAR dan önceki ismi Hamidiyedir.Osmanlıdan öncede yerleşim yeri olarak kullanılmış olup hatta daha ileriki tarihlerdeki Bitinya krallığı döneminde de işlevsel bir yerleşke olduğu bilinmektedir.

  1302 tarihinde Osmanlı ile Bizans arasındaki ilk savaşa tanıklık yapmıştır , Ayrıca II.Beyazit ile Cem sultan arasındaki iktidar mücadelesinede tanık olmuş bir yerleşim yeridir,şu ankİ köyün kuruluşu 1878 yılındaki Balkan göçüne dayanmaktadır,93 harbinde(1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı)Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinden,Razgrad'a bağlı Sazlıköy ve yakınındaki Eskicuma'ya bağlı Umurköy'den gelenler tarafından kurulmuştur.Daha sonra Rusçuk ve Osmanpazarı'ndan göçlerle köye yerleşimler olmuştur.Tipik bir Bulgaristan Deliorman köyüdür.Kurtuluş savaşında tüm batı Anadolu gibi yunan işgalini görmüş ,kuva-yı Milliye ile Anzavur Ahmed arasındaki çete muharebesinede tanık olmuştur..

  1302 yilinda Osmanlinin Bizansla ilk randevusu kabul edilen Koyunhisar Savasi cereyan etmis ve bu savasta Osmangazinin yegeni, abisi Gunduz Alp in oglu Aydogdu Bey genc yasta sehit dusmustur (Türbesi halen mevcuttur)Köy adını bu savaştan veya bazı kaynaklara göre ise adını köyde daha önceleri yapılan koyunculuktan almıştır..

  Eski Muhtar Seyfettin AYTEKİN tarafindan gelenek haline geitirilen ve Koyunhisar Zaferi anisina yapilan pilav gunu kutlamalari maalesef günümüze kadar devam ettirilememistir. Naci RECAL döneminde çorak tepeler ağaçlandırılmış ve günümüzdeki haline getirilmiştir(tüm muhalelefete rağmen),şimdiki muhtar İbrahim ÇETİN döneminde ise tüm yollar asfaltlanmış ,köyün içme suyu takviye edilmiş ,yeni bir pazar alanı kurulmuş ,köy işleri tertipli hale getirilmiştir,tüm bu katkılarından dolayı kendilerine köy halkı olarak teşekkürü borç biliriz.

  Köyde,eski muhtar İbrahim Çetin ve şu anki Muhtar Sadullah Ergül önderliğinde kalkınma kooperatifi kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.Kooperatif başkanı,Şükrü Bedel'dir.Köylünün ürettiği süt kooperatif tarafından toplanmakta ve değerlendirilmektedir.Ayrıca yine kooperatife ait bir akaryakıt istasyonuda faaliyete geçmiştir.

  1999 depreminde köyün camisi hasar görmüştür.Bu amaçla cami yaptırma ve yaşatma derneği kurulmuş ve şu anki başkanı Hayrullah Tabak'tır.Cami,13,01,2010 tarihinde yenisi yapılmak üzere yıkılmıştır.Cami inşaatı temel aşamasında olup,yapılan bağışlarla inşaatı tamamlanacaktır.

  KÖYÜN ÇEVRESEL

  YAPISI Koyumuzde okuma yazma orani cok yusek olup , Fabrikator, Muhendis, Eczacı,Subay,Doktor, Ogretmen, Idareci, Polis, Piyanist gibi bircok meslek dallarindan yetisen koydaslarimiz Koyunhisari en guzel sekilde temsil etmektedir.

  Koy 1950 li yillara kadar sivirisinek belasindan cok cekmis ve cok insanini sitma yuzunden kaybetmistir. 1950li yillarda bataklik kanallar vasitasiyla kurutularak Koca Su deresine akitilmistir.

  Kahvehane kulturu son derece yaygin olup,kahvehanenin arkasina yapilacak bir spor tesisi- voleybol ve basketbol sahasi koye katki saglayacaktir.

  Yeni yapilmis olan cocuk parklari da cok guzel atilimlar olarak kayda gecmistir.

  Kültür

  Köyümüz kültür açısından da kendini geliştirmiş yerleşim birimlerindendir.Köyümüzde internet bağlantısının sağlanmış olması köyümüzün tercih edilmesindeki baş etmenlerden biridir.Köyümzde hipermarket,döner salonu marangoz gibi günlük ihtiyaçları karşılayacak türde küçükte olsayapılar bulunmaktadır.Ayrıca pazarımızın olması en büyük avantajlarımızdandır. ==
  Coğrafya [değiştir]

  Bursa iline 35 km, Yenişehir ilçesine 15 km uzaklıktadır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1000


  ekonomi koyumuz hayvancılık ve tarımla gecınen bır koydur

  2009-Sadullah Ergül
  2004 -İbrahim ÇETİN
  1999 -Selahattin ENGİN
  1994 -Selahattin ENGİN
  1989 -Selahattin ENGİN
  1984 -Naci RECAL
  1979 -Seyfettin AYTEKİN
  1964 -Ahmet ENGİN
  1976 -Ahmet ENGİN

  Altyapı bilgileri

  Köyde bir ilköğretim okulu olup köy okuluna çevre köylerden Çardak,Karacaali ve Marmaracık Köylerinden gelen öğrencilere taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koyunhisar Köyü Yenişehir Forum Tarih
Koyunhisar Savaşının Sebebi ve Önemi Nedir Tarihi Bilgiler 27 Temmuz 2011
Koyunhisar Savaşı Önemi - Koyunhisar Muharebesi Nedenleri Tarihi Bilgiler 27 Temmuz 2011
Koyunhisar Muharebesi Tarihi Bilgiler 6 Aralık 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş