Kovada Gölü Milli Parkı

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kovada Gölü Milli Parkı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kovada Gölü Milli Parkı tanitimi

  [​IMG]

  Akdeniz Bölgesinin güller bölgesinde yer alan Milli Parka Isparta-Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 km.lik bir yol ile ulaşılmaktadır.


  Kovada Gölünün meydana gelişi Batı Toroslarda görülen karstik göllere benzer.Havzaya düşen yağmur sularının fiziksel ve kimyasal aşınmasına eklenen tektonik yer hareketleriyle şekillenen göl karstik bir polyedir. Eğirdir Gölünün güneye doğru uzantısı olan Kovada Gölü sonradan aradaki dar vadinin alüvyonlarla dolması sonunda bugünkü şeklini almıştır.  Tatlısu levreği(sudak) tatlısu istakozu ve sazandan meydana gelen göl faunası sayı olarak oldukça iyi durumdadır. Kızılçam meşe çınar ağaçlarından meydana gelen bitki örtüsü ve parkın tabii güzellikleri Milli Parkın ana kaynak değeri olan açıkhava dinlenme kullanma potansiyeline katkıda bulunmaktadır. Sahanın meydana gelişini hazırlayan karst morfolojisi bakir doğanın araştırılması yürüyüş manzara seyretme tırmanma ve primativ kampçılık imkanı sağlamaktadır.


  Sahanın meydana geliş özelliği yürüyüş tırmanma kampçılık faaliyetlerine imkan tanımaktadır. Çadır ve karavanla konaklama imkanı mümkündür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kovada Gölü Milli Forum Tarih
Eğirdir Isparta Kovada Gölü Bilgileri ve Resimleri Isparta Tanıtımı 21 Temmuz 2010
Karadeniz’in Türk gölü haline gelmesi ne anlama gelir? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Eymir Gölü Nerededir Eymir Gölü Hakkında Bilgi Ankara Tanıtımı 10 Ekim 2013
Baykal Gölü Nerededir Baykal Gölü Hakkında Kısaca Bilgi Ülkeler Coğrafyası 13 Ağustos 2013
Çıldır Gölü Nerededir, Çıldır Gölü Hakkında Bilgi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 30 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş