Koruköy Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koruköy Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koruköy Köyü Milas Bilgileri -Koruköy Köyü Hakkında - Koruköy Köyü Tanıtımı - Koruköy Köyü Resimleri


  İlçe: MİLAS - İl: MUĞLA

  Köy Muhtarı: Kerim BİÇEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]

  Telefon:

  535 5051

  Cep Telefonu:

  0 532 276 9253


  Bilgiler
  Nüfus 1606 (2008)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 48240
  Alan Kodu 0252
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Muğla
  İlçe Milas
  Web Sitesi

  Koru Köyü, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür. Milas Merkez' in nüfus olarak en büyük köyüdür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Önceleri az bir nüfusun hikamet ettiği Koru Köyü, zamanla Yatağan, Mumcular ve çeşitli çevre ilçeler ile Konya ,Aydın illerinden almış olduğu göçlerle birlikte çok hızlı bir şekilde büyüme kazanmıştır. Köyün, tam olarak Muğla - Bodrum karayolu güzergahının üzerinde bulunması eski zamanda tarım ve ormancılık işleriyle geçimini sağlayan köy halkına ticari bir kolaylık sağladığı ve bu yüzden köy nüfusunda bir artış olduğu tahmin edilmektedir.

  Kültür


  Koru Köyünde çeşitli kültürler ve gelenekler birbiriyle harmanlanmıştır. Köyde ikamet iki bölgede yoğunluk kazanmıştır. Köyün yerlileri diye adlandırılabilecek ilk sakinleri daha çok köyün girişinde barınmaktayken, eskiden göçebe olarak buraya gelen Türkmen Tahtacılar ve Yörükler ile Romanlar yoğun olarak köy çıkışında yerleşik hayata geçmişlerdir.

  "Köyün içi" tabir edilen alandaki insanlar geçimlerini ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıktan karşılarken, geri kalan kısımdaki vatandaşlarda hayvancılığın yanında kerestecilik, nakliyatçılık gibi çeşitli meslek dallarıyla hayatlarını sürdürmektedirler.

  Köyün dini kültürü de çeşitlilik bakımından zenginlik göstermektedir. Köyde, vatandaşlara ibadethane olarak hizmet etmek üzere hem Cami hem de Cem evi bulunmaktadır. Cami, köyün içinde yer alırken, Cem evi Türkmenlerin yoğun yaşadığı bölgededir.

  Alevilik mezhebini benimseyen Türkmenler, inançları gereği Kerbela'da şehit edilen İslam peygamberi Muhammed'in torunu Hüseyin ve yandaşlarının yasını tutmak için yılda 12 gün ayriyeten oruç tutarlar.

  Türkiye'de yaşayan 5 milyon dolayındaki tahtacı cemaat gibi buradaki Türkmenlere de "tahtacı" denir. Bunun sebebi, bu cemaatin Horasan (İran, Azerbaycan ve Türkmenistan'ı içerisine alan bölge)'dan Anadolu'ya göç ettikten sonra, Osmanlılar döneminden beridir orman işleriyle geçimini sağlamasıdır. Osmanlılar döneminde bu topluluğa "Ağaçeri" denildiğine belgelerde rastlanmaktadır.

  Coğrafya

  Muğla iline 79 km, Milas ilçesine 10 km uzaklıktadır. Önceleri bataklık üzerine kurulu bu köy, yerleşimle birlikte işlenmiş ve bugünkü düz ova haline gelmiştir. Toprak ve iklim şartları tarım için elverişlidir. Köy, karşılıklı cephelerde orta büyüklükte dağlarla çevrilidir. Doğudan Ağaçlıhöyük ve çevre köylerle, Güneyden Ekinambarı köyü, Kuzeyden Milas ilçesi ile çevrilidir.

  Koru Köyü, Ekinambarı Köyü'nden sonra, Tükiye'nin pist genişliği olarak en büyük sayılı havalimanları arasına giren Milas-Bodrum Havaalanı'na en yakın beldedir.

  Muğla - Bodrum taşıt yolu üzerinde yer alır ve Ege Bölgesi'ndeki çoğu yerleşim biriminde olduğu gibi burada da ana taşıt yolu, beldenin içinden geçer.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar genellikle ılık ve yağışlı geçerken, yazlar sıcak ve kurak geçer. Ortalama kış sıcaklığı 10-15 derece, yaz sıcaklığı 25-30 derecedir. Rakımının düşüklüğü nedeniyle çok nadiren dolu, çiğ, tipi ve kar görülür. Kışları, Ege Denizi'nden gelen serin hava akımı etkisinde kalır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1606
  2007 1574
  2000 1485
  1997 1442

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda esnafcılık, ticaret ve nakliyatçılık da önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Bunun yanı sıra azımsanmayacak sayıda bir nüfus da, turizm ve ulaştırma sektöründen geçimini sağlamaktadır.

  Köyün yaklaşık 4 km. ötesine kurulan Milas II.Bölge Sanayi Sitesinin, köyün ekonomisine katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin tek Halı Hastanesi de burada bulunmaktadır. Köyün çıkışına doğru Milas güzergahında bulunan Halı Hastanesi'nde, yurt dışından ve ülkemiz genelindeki bayiliklerden getirilen halılar, onarımları yapılıp ilk günkü gibi yeniliğine kavuşturulduktan sonra bilgisayar ortamında kontrolden geçiriliyor. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Türkiye'nin tek halı hastanesinin Muğla'da bulunmasının da Muğla'nın üstünlüğünü oluşturduğunu bildirdi.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kerim Biçen
  2004 - Kerim Biçen
  1999 - Kerim Biçen
  1994 - Mehmet Küçüksert
  1989 - Mehmet Küçüksert
  1984 - Mehmet Küçüksert

  Altyapı bilgileri


  Köye yeni ilköğretim okulu kazandırılmıştır. Yeni yapılan okula, adı Alaattin Çakıcı ile anılan ve inşaat sektöründe çalışan işadamı Yüksel Çağlar'ın adı verilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çevre düzenlemesi yeni yeni yapılanmaktadır. Köy, altyapı olarak daha çok hizmete ihtiyacı varken, özellikle 2000 yılından sonraki altyapısal ve idari hizmet artışındaki olumlu gelişme dikkat çekmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koruköy Köyü Milas Forum Tarih
Koruköy Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Koruköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Koruköy Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Koruköy Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Koruköy Köyü Gelibolu Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş