Koruköy Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koruköy Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sulakyurt Koruköy Köyü Bilgileri - Koruköy Köyü Hakkında - Koruköy Köyü Tanıtımı - Koruköy Köyü Resimleri


  Koruköy, Kırıkkale ilinin Sulakyurt ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:SULAKYURT

  İl: KIRIKKALE

  İle Uzaklığı:64km

  İlçeye Uzaklığı:12km

  Rakım: 725m

  Tarihi

  Koru’nun ilk yerlileriyle Kalecik-Tilki, Kalecik-Kargın, Bayat-Toyhane köylerinin ilk yerleşen aileleri birlikte göçebe gezerlermiş. Kökeni Erzurum-Erzincan yöresinden Köylü Oğulları’na dayanan 5-6 oymak “Gulfaoğlu, İbiş, Sadık, Cingiroğlu” buraya yerleşmişler.

  Adını, çevresinde bulunan ve koruma altına alınan meşe ormanından almıştır. Köy halkı Türkistan’dan gelen Haremin aşiretine mensuptur. Aşiretin bu bölgeye yerleşmesi zamanın padişahı tarafından bır fermanla sağlanmıştır. Fermanda „Teke Beli yaylalık, Keskin dağı baltalık, Toyona çiftlik, gidin buraya yerleşin“ yazılıdır. Buraya yerleşen göçebe Türkmenler, köylerine „Abdalnam“ adını verirler. Köyümüz bu adını cumhuriyet sonrası „Koru“ olarak değiştirir.

  Kalecik ilçesiyle sınır köyümüzdür. Kızılırmak boyunca uzanan düzlüklerde kavun-karpuz ve sebze yetiştiriciliği yapılır. Köy, dut ağacıyla ünlüdür. Arıcılık tekniğe uygun olarak yapılmaktadır. Bini aşkın fenni kovan bulunmaktadır. Küçük baş hayvanlardan koyun ve tiftik keçisi yetiştirilir. 1983 yılından beri büyük baş hayvancılıkta, kültür ırkı yetiştirme çabaları devam etmektedir. Buğday, mercimek, nohut, kavun ve karpuz üretiminde ilçe düzeyinde önemli bir yeri vardır.

  Köy, alt yapıdan yoksun olup, sağlıklı bir içme suyuna sahip değildir. Köylü su ihtiyacını köy içersinde bulunan Koca Pınar adı verilen ve üç günde bir bırakılan köyün su deposundan karşılamaktadır.2004 yılından bu yana ise kişisel tankerlerle evlere su taşınmaktadır. Koru Köyü Sulakyurt ilçesine 12 km, ANKARA'ya ise yaklaşık 90 km uzaklıktadır.Köyde ulaşım traktörlerle ve kişisel otomobillerle yapılmaktadır.

  Kültür

  Düğünlerimiz: Köyümüzde düğünler Persembe gününden başlar ve pazar gününe kadar devam eder.Eskiden herkez düğünlerini evinin önünde yapardı ama son zamanlarda dutların dibindeyapmayı tercih ediyorlar.Çünkü su sıkıntısı ve yer sıkıntısı olmuyor.Dügünün ilk gününde yani perşembe günü dügün yeri kurulur ve gelen misafirler agırlanır ve KEŞKEK adı verilen orta anadoluya ait bi yemek verilir. Bu yemegin ana malzemeleri yarma ve davar etidir.İkinci gününde ise davul ve zurna getirilir yine gelen misafirler ağırlanır ve yemekler veirlir halaylar cekilir.Aksam ise iç anadolu ezgileriyle bağlamalar eşliginde oyun havaları oynanır ve halaylar cekilir.Üçüncü günü ise yine aksama kadar bağlamalar eşliginde oyunlar oynanırken gelenmisafirler ise davul ve zurna eşliginde karsılanır.Akşam ise nişan töreni,kına merasimi ve takı merasimi yapılır.Bazende Koru köyü gençleri iç anadolu yöresine ait kelle adı verilen bi oyun oynarlar.Bu oyunda bi ekip bası vardır ve ekip bası ne yaparsa digerleride yapmak zorundadır eger yapmazsa kayışçı adı verilen oyun görevlisi yapmayanları kayışlar.Oyun sonunda yani müzik biter bitmez ise kayışçıyı döverler En son gün yani pazar günü ise gelin almaya gidilir.Gelin alındıktan sora erkek evinde damadın annesi ve babası güreştirilir ve herseferindede nedense babalar kaybeder güreşten sonra son bi kez oyun oynanır ve davetlilere etli pilav yemeğiverilir.yemekten sonra da düğün biter.

  Bayramlarımız: Köyümüzde Ramazan ve Kurban bayramlarında genelde herkez ikamet ettigi şehirlerden yakınlarıyla bayramlarını geçirmeye gelirler.Bayramlarda herkez bayram namazından sora cami avlusunda birbirleriyle bayramlaşır.bayramlaşma merasiminden sonra ise mahalle mahalle toplanılır ve evlerinden getirdikleri yemeklerle bayram yemeği yenilir.Bu olay komşuluk ve dayanışmanın en güzel örneğidir Yemekten sonra ise akraba ve eş dost ziyaretleri yapılır.bu ziyaretlerden sora köyün genci yaşlısı mezarlık yanındaki sahada maç yaparlar.

  Cenazelerimiz: Cenazelerimizde eş dost akraba kim varsa imkânı olan herkez katılır yardımcı olur teslli olur.acılar paylasılır.Cenaze gelmeden sabah erken saatlerde meazr kazmaya gidilir.Bu aradada köylüye pide ve ayran verilir. Öglen vaktine dogru cenaze namazı Koca Pınarda kılındıktan sonra köy mezarlığına defnedilir.defnettikten sora ise bütün köylü merhuma fatiha okur.Mezarlık çıkışında lokum ve gül suyu verilir. Köyün gençleri mezarlıkta kalan kazm

  Coğrafya

  COĞRAFYAMIZ: Köyümüz iç analdolu bölgesinde olup iç analdolu bölgesinin özelliklerini göstermektedir.yazlar sıcak ve kurak, kışlar soguk ve yağışlı geçer.

  Köyde derelerden gelen iki adet çay bulurunur bu çaylar daha cok yagmur yağdığı zamanlarda akar ve ırmaga karısır.Bu çayların adları,kızıldere ve eşşekli'dir.köyde mevve sebze, aşagı denilen bahcelerle dolu agaçlık yerlerde yetiştirilir. Bu bölgede bahçelerin sulanmasına yardımcı olan birde kanal bulunmaktadır.Bu kanal kızılırmak suyuyla beslenir.Bu bahcelik bölgede sulamaya yardımcı olan birde göl bulunmaktadır.

  Köyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.Ama bu işi yapan çiftçilerin sayısı parmaklarımızı geçmez.

  Son zamanlarda ise köyde emekli çogalmış ve iş gücü azalmıstır.Köyün ortalama yaşı 60 ile 70 arasındadır.

  İklim

  Köy; karasal iklimin etki alanı içerisindedir.Köyümüz iç analdolu bölgesinde olup iç analdolu bölgesinin özelliklerini göstermektedir.yazlar sıcak ve kurak, kışlar soguk ve yağışlı geçer

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000-180
  1997-160

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MEMİŞ YAZICI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 318 872 10 03

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur Köyün içme suyu şebekesi vardır.ancak yetersizdir.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama yapıldığından bu tarafa iki ebe atanmış olup, onlarda kısa süreli görev yapmışlardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon her evde mevcuttur.ayrıca gsm şebekeleri çekmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Koruköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koruköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Koruköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Koruköy Köyü Dicle Diyarbakır - Dicle Koruköy Hakkında Bilgi Diyarbakır Tanıtımı 28 Şubat 2010
Koruköy Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Koruköy Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Koruköy Köyü Gelibolu Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş