Koruköy Köyü Geyve Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koruköy Köyü Geyve Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koruköy Köyü Geyve Bilgileri - Koruköy KöyüHakkında - Koruköy Köyü Tanıtımı -Koruköy Köyü Resimleri
  İlçe: GEYVE - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: NİHAT ERGEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  5480139
  Cep Telefonu:

  05423851692

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 461 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54700
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Geyve
  Web Sitesi
  Koru Köyü, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını çevresindeki uçsuz bucaksız ormanlardan alır. Bölge adeta yeşil bir denizi andırır, yeşilin her tonunu görebilceğiniz Koru Köyü'ne uzaktan baktığınızda ağaç ve bitkilerin gölgelemesinden dolayı evleri seçemessiniz. Köye ağaç korusunun içinde yer aldığı için bu ad verilmiştir. Bir de Köy mezarlığının altında yer alan Koru Alanı denilen eski bir yerleşim yerinin de olduğu mevkiden ismini aldığı rivayet edilir. Köy halkının Osmanlı veya Selçuklu Devleti devrinde Domaniç civarından bölgeye gelip yerleştiği rivayet edilir.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri Türklerin öz kültürüne dayanır. Köyde Osmanlı'dan kalma kültür değerleri yaşatılmaya çalışılmaktadır, düğün, bayram, nışan ve asker uğurlama eski geleneklere göre toplu katılımla yapılır. Ramazan ayında köyün tamamının iştirak ettiği toplu iftarlar yapılır. İmece usulü yaygın olarak uygulanır, tarımda işler ırgatlık veya denişiklik sistemi dediğimiz köylünün toplanıp sırayla işleri yapması esasına dayanır. Bayramlarda namazdan sonra halka şeklinde toplu bayramlaşma merasimi düzenlenir. Senede bir defa Hıdrellez dediğimiz pilav şenlikleri yapılır kuraklık zamanlarında bu şenliklerde yağmur duası yapılarak şenlik sonlandırılır. Eski usul bağ bozumu, pekmez kaynatma şıra içme, dibekte bulgur dövme, harman kaldırma gelenekleri yaşatılmaktadır.

  Coğrafya

  Sakarya iline 48 km, Geyve ilçesine 18 km uzaklıktadır. Koru Köyü 5 Mahalleden oluşmaktadır, Belpınarı da eskiden Koru Köyü'ne bağlı bir mahalleyken zamanla ayrılarak ayrı bir muhtarlık olmuştur. Koru Köyü mahalleleri: Koru Merkez, Yayalar, Duraklar, Saray, Dedeyeri. Bölge halk arasında Koru Dere, Koru Deresi isimleriyle anılmaktadır. Koru Köyü'nün kuzeyinde Belpınarı Köyü, güneyinde Bağcaz, doğusunda Kayadibi ve Doğancıl Köyleriyle batısında Güney, Setçe ve Cereller Köyleri yer alır. Koru Köyü Taraklı'nın tam arka yakasına düşer. Verimli arazisinde her ürün yetişir. Bilhassa Koru merkezin suyu boldur, Koru ve Yayalar yararlanır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. İklimi çok sert değildir, kışları yağmur ve kar yağışlı geçer. Karadeniz iklimi etkisiyle bol yağış alır. Yaz kuraklığı dışında emen hemen dört mevsim yağışlı geçer. Bitki örtüsü gür ormanlardan oluşur. Orman dışında kalan araziler tarım arazisi yada meyva bahçelerinden oluşur. İklimden dolayı meyve sebze yetiştiriciliğinde potansiyel yüksektir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 461
  1997 406

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda tarımda büyük gelişme görülür. Modern usullerle yapılan tarımsal faaliyetler halkın geçim gücünü de artırmıştır. Köy sınırları içinde kiraz, erik, fındık, elma, armut, dut, şeftali, üzüm, domates, biber, çilek, patlıcan, pırasa, kereviz, ıspanak, ayçiçeği vb. gibi pekçok ürün yetiştirilir. Hayvancılık daha çok büyük baş sığır ve küçük baş koyun ve keçiden oluşur. Büyük baş hayvancılık inek yetiştiriciliği sütü için ve dana yetiştiriciliği de eti için yapılmaktadır. Geçim kaynağı olarak sayabileceğimiz bir başka ekonomik etkinlikte ormancılıktır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2004 Nihat Ergen

  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koruköy Köyü Geyve Forum Tarih
Koruköy Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Koruköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Koruköy Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Koruköy Köyü Gelibolu Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Koruköy Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş