Korukçu Köyü Bismil Diyarbakır - Bismil Korukçu Köyü Hakkında Bilgi

'Diyarbakır Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Korukçu Köyü Bismil Diyarbakır - Bismil Korukçu Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korukçu Köyü Bismil Diyarbakır
  Bismil Korukçu Köyü - Korukçu Köyü Hakkında - Korukçu Köyü Tanıtımı - Korukçu Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyde yapılan kazılardan ve çevredeki tarihi kalıntılara bakıldığında köyde yerleşimin Millattan Önceki tarihlere dayandığı görülmektedir. Çayır mevkiindeki tarihi Höyükte (Gır) ve köylülerin yapmış olduğu ihtiyaci kazılarda çanak-çömlek kalıntılarına rastlanmıştır. Eski ve tarihi bir yerleşim yeri olan Korukçu Köyü, Dicle nehrinin ortasında, kenarlarında ve yakın yerlerde oluşan ve eski dilde 'Korux' adı verilen yeşil otsu bitki topluluğundan adını alır. Zamanla bu bitkiler yok olup kaybolduğundan 'Korux Çu', daha sonra da Resmi kayıtlara 'Korukçu' olarak geçer ve bugünkü adını alır. Bir rivayete göre ise yerleşim bölgesinde yaşayan gayrimüslimlere (Ermenilere) Korux denmekteydi. Ermeni Tehciri ile buradan göç edenlere Korux gitti anlamına gelen Korux Çu ardından da bu isim birleştirilerek bugünkü ismi olan Korukçu adını alır. Korukçu Köyü hem Batman-Diyarbakır karayoluna hem de demiryoluna yakın olduğundan doğu-batı yönündeki yolculuklar için avantajlı bir konumdadır. 90'lı yıllara kadar tren Babahaki durağında dururken şu anda durmamakta olup en yakın tren istasyonu Çöltepe Köyünde bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün önemli gelenekleri arasında şunlar sayılabilir. Köyün % 100'ü Müslümandır. Tam olarak doğum ve ölüm tarihleri bilinmemekle birlikte XIX. yy da yaşadığı belirtilen ve yaşadığı dönemde insanları dini bilgileri ile kendine hayran bırakan Seydayé Melle Muhammed Emin in kabri bulunmaktadır. Buraya gelen insanlar dualar okur ve hastalıkları için şifa dileğinde bulunurlar. Bazı insanlar ise kabrin başında bulunan ağaca bez parçaları asarak burayı dilek ağacına çavirmiş ve üzerindeki taşlardan medet umarak bu taşları boyunlarında ve omuzlarında taşıyacak kadar batıl inançlar geliştirmişlerdir. Bahar aylarında köyde yaşayan halk mevlitler okuyarak mallarına bereket girmesi ve yoksulların karınlarını doyurması için mezarlığın olduğu bölgede kurbanlar keser ve bu kurbanların etlerini pişirerek yoksullar ve muhtaçlara dağıtır.Köyde bir düğün olması durumunda düğün sahibinin komşuları ve yakınları şehir dışından veya çevre köylerden gelen misafirleri ağırlayabilecekleri oranda evlerine götürerek misafir olarak ağırlar.Bayramlarda yetişkin erkekler bir arada köyün bütün evlerini gezerek bayram kutlamasında bulunurlar.Perşembe günleri köyde yaygın olan adıyla Şiva Mıriya (Ölmüşlerin hayrına verilen akşam yemeği) denilen ve yardımlaşma amaçlı yapılan yemekler muhtaç insanlara verilirdi. Kayalık denilen bölgede öksürük rahatsızlığı veya bademcikleri şişenlerin içinden öksürerek geçtiklerinde şifa bulduklarına inanılan Qula Küxüké (Öksürük Geçidi)adı verilen kayalık bulunmaktadır. Saman yapımında kullanılan patozların çalıştığı dönemde ve tezeklerin yapımında köyün gençleri imece usulü ile çalışırlar. Evler topraktan yapılmakta olup iç sıva ve badanalarında Çöltepe mevkiinden getirilen ve halk arasında Xuliya Spi (Beyaz Toprak) olarak adlandırılan toprak kullanılırdı. Son yıllarda betonarme binaların arttığı da görülmüştür. Çoğunluğu ilkokul mezunu olan köyde okur-yazar oranı %90 civarındadır. Üniversite mezunu az olmakla birlikte 8 yıllık zorunlu eğitime geçildikten sonra ortaöğretime devam eden öğrenci sayısında büyük artış görülmüştür.

  Coğrafya

  Diyarbakır iline 64 km, Bismil ilçesine 7 km uzaklıktadır. Diyarbakır-Batman karayolu 6. kilometrede sağa doğru dönüldüğünde Dicle Nehrinin hemen başucunda bulunur. Pamuk Çayı ve Dicle Nehrinin birleştiği (Seré Duavé) yerden doğuya doğru yaklaşık 15000 dönüm arazisi bulunur. Bismil, Babahaki,Ofköy, Çöltepe, ve Bozçalı köyleri ile komşudur. Verimli tarım topraklarında buğday, arpa, mercimek, pamuk, tütün, mısır, karpuz ve her çeşit sebze yetiştiriciliği köylülerin geçimlerini sağlayan ürünlerdir.

  İklim

  Köyün iklimi Karasal İklim alanı içerisindedir. Kışlar sert ve soğuk yazlar ise aşırı sıcaktır. 80'li yıllardan itibaren bölgede yapılan barajlar iklimi biraz yumuşatarak kışların biraz daha ılık geçmesine sebep olmuştur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 375
  1997 460

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde feodal bir yapı hakim olduğundan köylüler çoğunlukla toprak ağalarının işlerinde maraba, pamuk sulamacısı, bekçi vb. işlerde çalışırlar. Kış aylarında Dicle Nehrinden tuttukları balıkları satarak geçimlerini sağlayan insanlara da rastlanır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde bulunan ilköğretim okulunda, birleştirilmiş sınıflı eğitim yöntemi ile 3 öğretmen görev yapmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır; ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun 6 km'lik kısmı Batman-Diyarbakır çevre yolu olup geri kalan kısım stabilize yoldur. Değirmen Yolu (Réya Aş) denilen yoldan gidildiğinde mesafe azalmakla birlikte, bu yol toprak yol olduğundan kış aylarında kullanılamaz durumda olup ulaşım araçlarının dışında genellikle yaya ulaşımında kullanılmaktadır. Köye 1985 yılında elektrik gelmiştir. Sabit telefon sadece muhtarlıkta bulunmakla birlikte bu hizmeti tüm köye verecek altyapı bulunmamaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korukçu Köyü Bismil Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş