Korucu Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Korucu Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korucu Köyü Merkez - Korucu Köyü Hakkında - Korucu Köyü Tanıtımı -Korucu Köyü Resimleri  Köy Muhtarı:Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Nüfus 711 (2000)
  Koordinatlar 39°34′60″K, 39°31′0″D
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi [

  Korucu, eski adıyla Genefik, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  (Genefik) KORUCU KÖYÜ Elazığ (Merkeze) 30 km uzaklıkta bağlı olup Elazığın şirin bir köyüdür.köyümüz ermenilerden sonra urfadan gelen karakeçililer tarafından kurulmuştur.köyümüze sonrada halepten gelen ilbeyli türkmenleri yerleşmişlerdir.Köyümüz yukarı bağlar´aşağı ve yukarı olmak üzere 3 mahallesi vardır.köyün en güzel bölgesi yukarı bağlar ve tumlar bölgesidir.her türlü meyve bulunur..misafir perver bir köydür. Genefik(Korucu) Köyü Kalesitarihi yapılar arasında yer alıp Urartu dönemine aittir.Misafirlerinimeşhur üzümlerinden ikram ederler.Korucu (Genefik) Köyü Yelpınarısuyu ,çeşitli hastalıklara ve özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.(böbrek taşı ve romatizma ağrılarına iyidir).aşağı bağlar mahallesinde ise tarımsal alanlar daha çoktur mevcut su kanaletleri bu mahallenin üzerinden geçmektedir
  Coğrafya

  Coğrafi Olarak Köyümüz Mastar Dağının kuzey yamacına kurulmuştur.Ancak köy dağ eteğinden aşağıya doğru bir gelişme seyretmektedir. Köyümüz Elazığ merkezine 30 km uzaklığındadır.Köyümüz Elazığ Bingöl yolu üzerinde bulunduğundan köye 2 km uzaklıktan sürekli araç bulmak mümkündür. Onun dışında sürekli olarak köy içine ulaşım 4 saatte bir vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazlar sıcak ve kurak kışlar soguk ve yagışlı.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 754
  2000 1000
  1997 0
  Köyün ekonomisi çeşitli işlerle sağlanır.serbest meslek´ tarım´hayvancılık vb.Ayrıca temeli 1976 yılında atılan Demirçelik fabrikası mevcuttur. Ancak yıllarca boş kalan arazinin belli bir kısmına ferrokrom fabrikasına yan ürün olan sodyumbikarbonat fabrikası yapılmış. Daha sonra çecreye vereceği zarar düşünülerek yapılan tesis de atıl durumda kaldı.bu araziye bir çözüm bulunması ve elverişli bir hale gelmesi gereklidir.bu konuda gerek muhtarımzın gerek ilgililerin üzerinde durmasini önemle arz ederim.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Şuanki Köy Muhtarımız HÜSEYİN AKSAKAL'dır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde 1940 yıllardan bu yana ilköğretim okulu bulunmaktadır. Birinci kademeyi bitiren öğrenciler ya İçme İlköğretim okuluna devam etmekte ya da Elazığ merkezinde kendi imkânları ile okumaktadırlar.Köyümümüzde okuyup develet kademelerinde üst görev de bulunan bir çok çalışan mevcuttur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korucu Köyü Merkez Forum Tarih
Korucuk Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Korucu Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Korucular Köyü Merkez Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Korucu Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Küçükorucuk Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş