Kortizon Nedir? - Kortizon Tedavisi - Kortizonun kullanıldığı yerler

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 5 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kortizon Nedir? - Kortizon Tedavisi - Kortizonun kullanıldığı yerler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kortizon Nedir? - Kortizon Tedavisi - Kortizonun kullanıldığı yerler

  Kortizon Tedavisi
  Kortizon ; aslında vücudumuzda bulunan ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan bir hormondur.
  İstirahat halindeki normal bir insanın vücudunda, 24 saatte yaklaşık 15-40 mg. kortizon üretilir. kortizon üretimi şişmanlarda yüzde 50 oranında daha fazladır.

  Ancak vücudumuzca kortizon üretimi gün boyunca aynı miktarda değildir.. Vücut ısısı, kan basıncı, gece ve gündüz olmasına bağlı olarak üretilen kortizon miktarı da değişir.

  insan vücudu kortizonu en çok sabahları üretir. Sinir anında ise bu üretim normalin 10 katına kadar çıkar. Kortizon yapımı geçe yarısına doğru giderek azalır.
  Vücudun bu kendi kendine kortizon üretimi doğumdan sonraki üçüncü haftada başlar ve ölünceye kadar devam eder.

  kortizonun eksik imal edilmesi veya hiç çıkmaması durumlarında , dışardan kortizon verilir..( tıpkı şeker hastalarında dışardan insülin verildiği gibi )

  Kortizon pek çok hastalığın tek tedavi çözümüdür.. Ancak ilacın dozu, doktor tarafından çok iyi ayarlanmalıdır.... Çünkü kortizon kullanımında en büyük yanlışı; daha düşük dozların yeteceği hastalarda yüksek doz uygulanması oluşturur.

  Kortizonun ne kadar süre kullanılabileceğinin hiçbir şematik sınırı yoktur. 20. yüzyılın Fransız hekimi Sergent ’Hastalıkları tedavi etmeyin, hastaları tedavi edin’ der. Bu, ’her hastanın kendi koşullarını da hesaba katın’ demektir. Kortizon tedavisi için de bu tavsiye uygundur.
  her hastalıkta kortizon dozu ve kullanım süresi faklıdır.

  Kortizon kullanımında yapılan en büyük yanlışlar şunlardır :


  Daha düşük dozların yeteceği olaylarda yüksek dozların kullanılması hatası çok sık görülmektedir. Hastalarda laboratuvar bulguları ve klinik bulgular yoklanarak, sadece gereken doz ayarlanmalıdır. Kitap şemalarına uymaktan çok, o hasta için uygun dozlar aranarak bulunmalıdır. Kesilmesi aşamasında da, kortizonu azaltarak bırakmak yerine aniden kesmek yanlıştır. Hastanın buna çok dikkat etmesi, doktorunun önerilerini uygulaması gerekir.

  Kortizon, hastalığın şiddetine göre, doktar tarafından sürekli izlenilerek, yerinde ve belirli miktarlarda alınmadığında ciddi ve geri dönüşü olmayacak hastalıklara yol açabilmektedir. Kortizon fazla kullanıldığında, obezite (aşırı şişmanlık), kemik erimesi gibi hastalıklara yol açabildiği gibi vücudun hormonal dengesini de bozabilmektedir.

  hangi durumlarda , ne kadar süreyle ve ne kadar dozda kortizon kullanılması gerektiğini hekim belirler.

  kortizon iki ucu keskin kılıç gibidir..
  hayat kurtarıcı yegane tek bir ilaç olduğu gibi , yanlış kullanıldığında ağır yan etkilere neden olur.
  örneğin penisilin allerjisi gibi anaflaktik şok’ta hastayı kurtaran yegane tek ilaç , kortizondur.. kortizon verilmediği taktirde dakikalar içerisinde hasta kaybedilir..

  Kortizonun kullanıldığı yerler :

  Kortizon, romatizmadan, zehirlenmelere, yüzlerce hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Öyle ki bazı hastalıklarda ve şoklarda kortizon olmadan olmuyor.

  1) Romatizmal hastalıklar

  Romatizma, her yaşın hastalığı. Erken teshis edildiğinde ve tedavisi doğru şekilde uygulandığında, kolayca iyileştirilebiliyor. Çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde görülen, eklemlerde başlayıp zamanında tedavi edilmeyen romatizmanın kalbe vurma olasılığı çok yüksek. Romatizmal hastalıkların vazgeçilmez ilacı ise kortizon.

  2) Bağ dokusu hastalıkları

  Vücuttaki destek ve bağ dokusunun, aynı zamanda bağışıklık sisteminin de bozulduğu tipteki hastalıklarda, çoğunlukla adele dokusu ya da eklemler deforme olmuştur. Yoğun iç organ harabiyeti ile de karşılaşılabilen bu tip hastalıklarda kortizon kullanılması çoğu zaman kaçınılmaz oluyor.

  3) Alerjik hastalıklar

  Kortizonun en çok kullanıldığı hastalıklardan biri de alerjiler. Kimi zaman hayatı tehdit eden, kişiyi şok durumuna sokan alerjik krizlerde, hastaya vakit yitirmeden kortizon enjekte edilir. Alerjik astım krizleri bu durumun en çok rastlandığı hastalıklardır. Kortizonla tedavi edilen bir diğer alerjik reaksiyon ise kan verme sırasında oluşuyor. Çoğunlukla kan grubu uyuşmazlığında, bazen de soğuk kanın damarlara verilmesi sorucu alerjik bir reaksiyon oluşur. İşte bu reaksiyonun etkilerini ortadan kaldırmak için kortizona başvurulur. Kortizon, yılan sokması, böcek ısırması gibi zehirlenmelerde de ortaya çıkan alerjik durumun acil tedavisinde kullanılıyor. Bazen nedeni bilinmeden ciltte ve ağız, boğaz gibi bölgelerde şiddetli yanma, kaşıntı, şişlik, kabartı, döküntü ile birlikte görülen durumlarda diğer ilaç tedavileri yetersiz kalabiliyor. Bu durumda kortizona uygulanıyor.

  4) Kan hastalıkları

  Kortizon kan hücrelerinin parçalanması sonucu ortaya çıkan ciddi kansızlıklarda (hemolitik anemi) destek tedavi olarak uygulanıyor. Kan hücrelerinin aşırı çoğalmasına bağlı olarak oluşan lösemi vakalarında da kortizon tedavisine başvuruluyor. Böyle vakalarda kortizon hastanın hayatını daha rahat sürmesini sağlamak için tek yol.

  5) Tümör tedavilerinde

  Çağın en sevmediğimiz, çoğu zaman ismini anmaktan bile nefret duyduğumuz hastalığı kanser kuşkusuz. Bilim adamları kanser tedavisi konusundaki çalışmalarını hızla sürdürüyorlar. Kanser hastalarının bir bölümüne “kemoterapi”olarak adlandırılan ilaç tedavisi uygulanıyor. Ameliyat edilemeyecek kadar ilerlemiş kanserlerde ise, kemoterapiye destek olmak ve radyoterapi reaksiyonlarını zayıflatmak için kortizon kullanmak çoğunlukla tek çare olupor.

  6) Karaciğer hastalıkları

  Karaciğerin artık tamamen iflas ettiği komalarda, ilerleyen siroz vakalarında ve virüslerin neden olduğu öldürücü karaciğer iltihaplanmalarında kortizon çoğunlukla vaşvurulabilecek tek çare.

  7) Böbrek ve idrar yolu hastalıkları

  İdrardan yüksek miktarda protein atılmasına ve vacutta yaygın şişliklere neden olan nefrotik sendromlarda kortizon kullanımı genelde şarttır. Hastalık çoğunluk çocuk yaşta görülüyor ve tedavinin asıl şartı da geç kalmamak.

  8) Kalp-damar hastalıkları

  Kalbin zarı, kası ve iç tabakasının tutan iltihaplı durumlar ile alerjik ve bağışıklık sistemi ile ilgili, tıkamaya yol açan tipteki damar hastalıklarının tedavisinde de kortizon kullanılır.

  9) Hormonal hastalıklar

  Tiroid bezinin aşırı çalıştığı durumlarda bazen son derece kritik krizlerle karşılaşılır. İşte bu durumlarda kortizon yine tek çaredir. Ayrıca böbrek üstü bezinin ani yetmezliği sonucu ortaya çıkan “Addison” hastalığında da kortizonun hayat kurtarıcı rolü vardır.

  10) Sinir sistemi hastalıkları

  Sinir köklerinin alerjik, ani ve iltihaplı hastalıklarında, bazı özel vücut felçlerinde, yüz felçlerinin başlangıç döneminde ve Multiple Skleroz hastalığında da kortizon kullanmak gerekiyor. Beyinde damar tıkanıklığı ile gelişen felçlerin başlangıç dömeminde, beyin basıncının arttığı durumlarda veya beyinde ödem olduğu zaman da kortizon tedavisine başvuruluyor.

  11) Zehirlenmeler, sıcak çarpmaları

  Zehirlenmelerde çoğunlukla durumun nedenini anlamaya zaman yoktur. Acilen zehirlenmenin sonucu olarak ortaya çıkan reaksiyonun ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de kortizona uygulanır. Sıcak çarpmasına bağlı olarak görülen komalar ve soğuktan donmalarda da böbrek üstü bezi iflasa doğru gittiği için kortizon kullanmak gerekiyor.

  12) Göz hastalıkları

  Bazı göz hastalıklarının tedavisinde de yine kortizon karşımıza çıkıyor.

  13) Şoklar

  yan etkileri ise :

  1-gelişme bozukluğu

  2- “Aydede yüzü” olarak tarif edilen bir çehre oluşması

  3- Vücudun kimi bölgelerinde normal dışı şişlikler ve gövdede yağlanma görülebiliyor.

  4- adele zayıflığı,

  5-kan basıncında yükselme,

  6-kemik erimesi,

  7-seksüel ve psikolojik bozukluklar

  8- Ciltte kıllanma, çizgilenme,

  9- adet bozuklukları,

  10- tiroid fonksiyonlarında ve erkeklerde testisler üzerinde bazı olumsuz etkiler .

   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   

 3. teşekkürler sevgili kardeşim.
   

 4. kortizon tedavisi mutlaka hekim kontrolünde ve uygun dozlarda yapılmalı ve asla birden kesilmemelidir bünye ansızın kesilmesine olumsuz tepki verebilir dikkatli bir şekilde yapılırsa çokta korkulacak bir şey yok yan etkisi bünyeden, bünyeye hastalıktan ,hastalığa ilacın kullanılma süresine ve doz miktarına göre değişebiliyor kilo aldırsa bile yalancı kilodur ve şişkinliktir, ben purpura rahatsızlığı sonucu kortizon kullanmaya başladım sıkı bir diet başlıyor süt ,yoğurt ,tuzsuz ekmek ,patates, lıght peynir ve meyveler başlıca yiyeceğiniz oluyor tuz sıfır olmalı . şeker, yağ, unlu mamuller, marketteki çikolota bisküvi gibi bir çok şey minimuma indiriliyor, pek çok hazır gıdayı asitli içecekleri kullanmaman gerekiyor bazı rahatsızlıkların masalef vazgeçilmezi kortizon
   

 5. kortizon aldığımızda nelere dikkat etmeliyiz
   

 6. merhabalar öncelikle semeyi gecen herkede tesekkur ederim.benim alti ay önce sag gözumde bir agri olustu ve goz dr. muayene sonucu uveit denildi.ramatoloji ye yonlendirildim mr sonunda kemik iligomde ödem vardi ayrica ikinci kez ilacli lomber mr cekildi fakat sonuvu dalu gunu ogrenicem.iki gun once goz dt.gittim lti sydir kullanilan damla disinfa gozume beyaz tabakadan üç kez igne ile ilac enjekte edildi.yapisiklik devam efiyo gorme %40dumus ve damla ile beraber kortizon ilaci yazildi.katarak var deni cok sukur yaaa bende yasamaya calisiyorum yarin mr sonucum cikmisa alicam doktora goturucem.cikmamassada doktora gidicem belimden sivi alinmasi gerekiyomu konususam biyopsi yapilicakmi diye hacim ldi 12gun coktan aza dogru kullanmam istendi.nasil bir yol izlemeliyim?
  tetkikler tamamlanmadi iuygulanan
   

 7. merhabalar kafamda saçkıranolustu kortızon un faydassı nedır yapmam da
   

 8. merhaba benim annem bir aydır yürüyemiyor ama bacaklarını oynatıyordu..omurilikte iltihap çıktı.kortiozn tedavisi gördü fakat bacaklarını tamamen oynatamamaya başladı sebebi nedir acaba birde sağ bacağında ödem oluştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş