Korsanlar geri döndü NATO devrede

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Siraç tarafından 10 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Korsanlar geri döndü NATO devrede konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korsanlar geri döndü NATO devrede  NATO, Hint okyanusu ile Aden körfezinde gemi kaçıran ve deniz ticaretine engel olan Somalili korsanlarla mücadele kararı aldı.

  Macaristan'da toplanan NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, korsanlarla mücadele amacıyla yıl sonuna kadar ortak kuvvet oluşturulması ve bölgeye savaş gemileri gönderilmesi yönünde fikir birliğine vardı.

  NATO sözcüsü James Appathurai, BBC'nin "Afrika'ya Bakış" programında yaptığı açıklamada, savaş gemilerinin, gerekli görülmesi halinde, uluslararası yasalar çerçevesinde güç kullanabileceğini söyledi.

  Appathurai, korsanların, gelişmiş silahlara sahip olmalarına ve organize hareket etmelerine karşın, savaş gemilerine karşı koyma kapasitesine sahip olmadıklarını kaydetti.

  Ortak kuvvet, Somali açıklarına düzen getirmeye çalışacak ve aynı zamanda, gıda kıtlığı çeken 3 milyon kişiye yardım götüren BM gemilerinin güvenliğini sağlayacak.

  TANK DOLU GEMİYİ KAÇIRDILAR

  Bazı ülkeler, artan korsan saldırıları nedeniyle bölgede halihazırda savaş gemisi bulunduruyor. Somalili korsanlar geçen ay, içinde 33 adet T-72 tipi tankın yanı sıra tüfek ve mühimmat bulunan Ukrayna bandıralı MV Faina adlı gemiyi kaçırmıştı. Fidye konusunda müzakerelere açık olduklarını bildiren korsanların, geminin serbest bırakılması karşılığında 22 milyon dolar talep ettiği belirtiliyor.

  Korsanlar, Japonya'ya ait kimyasal madde taşıyan bir tankeri de ağustos ayında ele geçirmiş, gemi 1,6 milyon dolarlık fidye karşılığında serbest bırakılmıştı.

  BM de bu hafta içinde, korsanlara karşı güç kullanılmasına olanak tanıyan ikinci bir karar almıştı.

  KORSAN KASABASINDA YAŞAM

  Güçlü silahlarla donanmış Somalili korsanların kaçırdığı gemi ve diğer deniz taşıtları, genellikle sahil kasabası Eyl'e yanaştırılıyor. Büyük bir kargaşanın hakim olduğu kasaba, lüks hayata adapte olmaya çalışan iyi giyimli, hatta kravatlı, dizüstü bilgisayar kullanan, kıyıya kruvazörlerle yanaşan korsanlara ev sahipliği yapıyor. Açlıkla boğuşan ülkede farklı bir çizgiye sahip olan korsanların yaşam standartları, bölge halkı üzerinde büyük bir etki yaratıyor ve gemi kaçırma eylemleri kasaba sakinlerinin açısından olağan bir durum olarak gözlemleniyor. Kasabada, şaşılacak bir para sirkülasyonu var ve burada yaşayan herkes, bundan pay alma çabasında.

  Korsanların büyük bölümünü, yarı özerk bir statüye sahip Puntland bölgesinden gelen Somalililer oluşturuyor. Kaçırılan deniz taşıtlarının fidye değeri, 300 bin-1,5 milyon dolar arasında değişiyor. Kasaba ekonomisini, fidyeden elde edilen gelir ayakta tutuyor.
  Kasabada, kaçırılan gemilerin mürettebatına hizmet için açılmış restoranlar dahi bulunuyor, konforlu konutlar inşa ediliyor, insanlar lüks otomobillere biniyor.

  Gözlemciler, korsanların geçen yıl 30 milyon dolarlık fidye aldığını tahmin ediyor. Bu tutarın, Puntland'a ayrılan devlet bütçesinden daha fazla olduğu dikkati çekiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korsanlar geri döndü Forum Tarih
Karayip Korsanları 4 Yoldamı ? Sinema Dünyasından Haberler 15 Şubat 2010
Hayalet Korsanların İzinde - Thomas Brezina Kitap, Resim ve Dergi 6 Şubat 2010
Karayip Korsanları 4 2011'de Sinema Dünyasından Haberler 25 Ocak 2010
Karayip Korsanları 4 Sinema Film Tanıtımları 9 Aralık 2009
Microsoft, Korsanlara Saldırdı! İnternet ve Network 4 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş