Korsanlar denizcilik devini yıldırdı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HiTMaN47 tarafından 22 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Korsanlar denizcilik devini yıldırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korsanlar denizcilik devini yıldırdı.
  Dünyanın en büyük deniz taşımacılık şirketlerinden 'A.P. Möller-Maersk' Somalili korsanlardan dolayı gemilerinin rotasını değiştiriyor.

  Dünyanın en büyük konteynır ve gemi acentesi kabul edilen Danimarka merkezli A.P. Möller-Maersk, gemicilik şirketler topluluğu son dönemde artış gösteren gemi kaçırma ve gemilere korsan saldırı olayları sonrası kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı. Somali açıklarında gemilere korsan saldırı riskinin her geçen gün arttığı belirtilen açıklamada bu nedenle gruba ait gemilerin Asya-Avrupa ve Asya-Kuzey Amerika hatlarında rotalarını değiştirecekleri, Aden körfezi ve Süveyş kanalı yerine Ümit Burnunun güneyi ile Madagaskar'ın doğusunu tercih edecekleri belirtildi.

  Rota değişikliği ile beraber gemilerin ekstra 5 bin kilometre daha yolculuk yapmak zorunda kalacakları bu nedenle gemi taşıma ücretlerinin artması ile birlikte gemilerin hedefe ulaşma sürelerinin de uzayacağı belirtiliyor. Açıklamada ayrıca gemiler için koruma garanti edilmesi halinde alternatif rota ihtimallerinin de değerlendirilmeye alınacağı duyuruldu.

  Söz konusu rota değişikliğinin öncelikle tanker gemilerini etkileyeceği bildirilirken A.P. Möller-Maersk gemicilik şirketler topluluğu yönetim kurulu üyesi Sören Skou basına konu ile ilgili bir değerlendirme yaptı. Skou, "Aden körfezinde baş gösteren korsan saldırılarının uluslararası ticaret hatlarına bir tehdit oluşturduğuna dolayısıyla konunun bir uluslararası güvenlik meselesi haline geldiğine inanıyoruz" dedi. Uluslararası toplumu problemin üzerine eğilmeye davet eden Skou "zamanımızın modern korsanlarıyla mücadele sadece A.P. Möller- Maersk grubunun veya dünya deniz taşımacılığı sektörünün tek başına yapabileceği bir konu değil" şeklinde konuştu.

  (aa)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korsanlar denizcilik devini Forum Tarih
Karayip Korsanları 4 Yoldamı ? Sinema Dünyasından Haberler 15 Şubat 2010
Hayalet Korsanların İzinde - Thomas Brezina Kitap, Resim ve Dergi 6 Şubat 2010
Karayip Korsanları 4 2011'de Sinema Dünyasından Haberler 25 Ocak 2010
Karayip Korsanları 4 Sinema Film Tanıtımları 9 Aralık 2009
Microsoft, Korsanlara Saldırdı! İnternet ve Network 4 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş