Korkutan keşif!

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda DilzaR tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Korkutan keşif! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG][​IMG]
  Dünya'nın da yer aldığı Güneş Sistemin'in bulunduğu Samanyolu galaksisini tam 16 yıl boyunca incelediler ve sonunda şüpheleri doğru çıktı. Galaksinin tam ortasında dev bir kara delik bulundu. Üstelik Dünya'nın yanı başında sayılacak mesafede...


  Şili'deki Güney Avrupa Gözlemevini kullanarak, 28 yıldızın garip bir halka oluşturduğunu gözlemleyen ve bunları takibe alan Alman bilim adamları, tam 16 yıl süren araştırmalarının sonunda "Evet, galaksimizin otrasında, Dünya'ya hiç de uzak sayılmayacak bir mesafede, dev bir kara delik bulunuyor" açıklamasını yaptı.

  "Bir kadının boynu etrafındaki inci kolye gibi dizilmiş yıldızları" takip eden bilim adamları, "İşte tam ortada, devasa boyutlarda bir kara deliğin bulunduğu kesinleşti. Bu Samanyolunda bildinen en büyüğü" dediler.

  Işık dahil, etrafındaki her şeyi yutan ve bu yüzden "evrenin yamyamları" olarak da anılan kara deliklerin çekim gücü o kadar yüksek ki etraftaki her şey için bir tehdit sayılıyor. Kraliyet Astronomi Birliği üyesi Dr. Robert Massy "Samanyolu'nun ortasındaki bu galaksi aslında bazı yıldızların oluşumunda da rol oynamış olabailir. Onu izleyeceğiz" dedi.

  27 bin ışık yılı mesafedeki dev kara deliğin bizim de yer aldığımız Samanyolu galaksisini nasıl etkileyeceği ise bundan sonra yapılacak araştırmalarla belirlenebileceği tahmin ediliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korkutan keşif Forum Tarih
Dünyayı korkutan keşif Bilim & Teknoloji 11 Aralık 2008
Selen Korkutan Kimdir - Selen Korkutan Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 19 Şubat 2012
Bilim adamından korkutan uyarı Bilim & Teknoloji 27 Şubat 2010
Dünyayı Korkutan Çevre Kirliliği Haritası Bilim & Teknoloji 4 Ekim 2009
Doğanın korkutan öfkesi Doğa Manzara Resimleri 23 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş