Korkular Hayatın Tadını Kaçırıyor

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Korkular Hayatın Tadını Kaçırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korkular Hayatın Tadını Kaçırıyor

  TEKİRDAĞ - Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, korkuların hayatın her aşamasında davranışları olumsuz etkileyebildiğini söyledi. Korkunun hayattan zevk alınmasına da engel olduğunu anlatan Yorulmaz, şunları kaydetti:

  ''Korkuları olan kişi hep huzursuzdur, kabuğuna çekilir. Korku nedeniyle vücudun salgıladığı hormonların etkisi ile sağlık sorunlarına yakalanma tehlikesi de artabilir. Korkuları olan insanlarla dolu bir toplum huzursuzdur. Birbirine güvenmez, iletişimleri sınırlıdır. Korku, toplumsal yardımlaşma ve desteği de olumsuz etkiler. Çocukluktaki korku duygusu; baskıcı, aşırı disiplinli, sert tutumlu aileye sahip olanlarda daha sık gözlenmektedir. Ana-babanın istediği gibi davranılmadığında çocuk azarlanıyor, aşağılanıyor, dövülüyor ise hatta çocuğun kendisine değil de kardeşlerine ve annesine uygulanan şiddet de aynı biçimde korku doğurmaktadır.''

  Yorulmaz, korkunun uzun sürmesi halinde kalp hastalıkları, tansiyon sorunu, ülser, saç dökülmesi gibi kalıcı rahatsızlıklara yol açabildiğini kaydeden Yorulmaz, ''Yüzün solması, nefes darlığı, baş ya da karın ağrısı, terleme, çarpıntı, titreme, sinirlilik, aşırı tepkiler gösterme, ishal ya da kabızlık, gerginlik, uyku bozuklukları, kasların tutulması gibi belirtiler korku durumunda sıklıkla gözlenir'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korkular Hayatın Tadını Forum Tarih
Korkulardan Kurtulmanın Yolu Nedir? Psikoloji 24 Şubat 2011
Fobiler Korkular Nasıl Yenilir - Fobilerden Kurtulmanın Yolu Nedir ? Psikoloji 10 Aralık 2010
Obsesif Düşünceler - Korkular - Stres Nasıl Aşılır? Psikoloji 13 Kasım 2010
Korkularımızın nedenleri sebepleri Psikoloji 21 Şubat 2010
Korkuları unutturan teknik Psikoloji 14 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş