Korint Kanalı

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Korint Kanalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korint Kanalı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Korint Kıstağı'nın bir haritası
  [​IMG]

  Korint Kanalı, Yunanistan´ın kuzey kara topraklarını Mora Yarımadası´ndan (Yunanca: (Πελοπόννησος / Peloponnesos) ayıran tümüyle yapay kanalın ismidir.

  Kanalın İnşaatı ve Kullanımı
  Kanalı kazımak için Korint Kıstağı bölgesinin en ince yeri seçilmiştir. Yapımı 1881 ile 1893 yılları arasıdır. Uzunluğu yaklaşık 6,3 km´dir ve Korint Körfezi ile Saronik Körfezi´ni birbirine bağlar.
  Ege denizinden Adriyatik denizine bağlantıyı kurmak için, kanalın bulunduğu en yüksek noktadan 84 metre kadar dibe, sert taşlıktan oluşan beldeyi kazıma mecburiyeti vardı. Sadece bu gerekçe ile bugün ortalama 8 metre su derinliği elde edilebilinmiştir. Kanalın duvarları birbirine eşit uzaklıkta değildir.Yukarı duvarları 24 metre , aşağısı ise birbirine 21 metre uzaklıktadır. Kanal 1893´den bügüne yaklaşık 400 km tasarrufu sağlamıştır.
  Kanalın özelliklerinden biriside, iki girişte mevcut olan, motorgücü sayesinde suya batırılabilinen köprülerdir. Yapıldığı yıllarda, navigasyon teknolojisinin gelişmemiş olmasından, Mora Yarımadası´nın etrafından 400 km lik deniz yolu oldukça zor ve tehlikeli olması, bu kanalın ekonomik ve güvenlilik boyutunu oldukça artırmıştır. Navigasyon teknolojisinin ilerlemesi ile bu kanal her geçen gün taşıdığı önemi yitirmektedir. Ayrıca şu alttaki noktalarda bu gelişmeye destek sağlamaktadır:


  • Kanalın genişliği bugün yalnızca küçük boyuttaki gemilere göredir.
  • Güçlü ve hızlı gemi motorları sayesinde kazanılan zaman, kanalı değersiz kılmaktadır.
  • 114 yıllık bu kanalın büyük çapta bakım ve onarım işleri, finans sorunları nedeniyle gerekli biçimde gerçekleştirilemiyor.
  Kanal kullanım ücretinin yüksek olmasına karşın, günde ortalama 30 gemi kanaldan geçer. Yılda ortalama 11.000 doğrudan geçit sağlanır. Güzel manzarası için seyahat acentaları büyük oranda turist gemileri ile bu kanalı kullanırlar.

  Kanal giriş
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Korint Kanalı Forum Tarih
Korint Kıstağı - Korint Kanalı Hakkında Bilgi ve Resimler Ülkeler Coğrafyası 26 Aralık 2010
Korint Kıstağı Ülkeler Coğrafyası 16 Temmuz 2009
Süveyş Kanalı Nasıl Yapıldı - Süveyş Kanalının Yapılışı Seviyeli-Ciddi Konular 5 Mart 2013
Psikoloji, Psikanaliz ile Din, Tasavvuf İman ve İslam Forumu 17 Kasım 2012
Üst Sindirim Kanalı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 30 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş