Kopekler Kuyrugunu Neden Sallar ???, Kopekler Hakkinda Bilmedikleriniz...

'Kedi ve Köpekler' forumunda NeslisH tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kopekler Kuyrugunu Neden Sallar ???, Kopekler Hakkinda Bilmedikleriniz... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köpek kuyruğunu boşuna sallamaz!
  Köpekseverler, bu dört ayaklı 'sadık dostların' kendilerini nasıl ifade ettiğini çok iyi bilir: Kafaya yaklaştırılmış kulaklar, gergin bir duruş ve dik bir kuyruk 'Bana bulaşma!' mesajı verirken, havaya dikili kulaklar, sağa sola salınan gövde ve sallanan kuyruk 'Seni gördüğüm için çok mutluyum!' diye bağırıyordur.
  Şimdi yeni keşfe hazır olun: Köpekler beden diliyle sandığınızdan çok daha fazla şey anlatıyor. Bir şey ya da birisi hakkında duyguları çok olumlu olan köpek, kuyruğunu bacaklarının sağına doğru sallıyor. Negatif duygu içindeyse sola doğru.
  Uzmanlar, İtalya'daki Trieste Üniversitesi'nden nörobilimci Giorgio Vallortigara, Bari Üniversitesi'nden veteriner Angelo Quaranta ve Marcello Siniscalchi'nin 'heyecan verici' buluşunun, çalışmanın beyindeki asimetriyle ilgili geniş bir araştırmayla uyumlu olduğunu söylüyor.
  Araştırma kuş, balık, kurbağa da dahil tüm hayvanlarda, beynin sol tarafının uzmanların 'yakınlaşma' ve 'enerji zenginleşmesi' tavırları içeren davranış biçimlerinde uzmanlaştığını gösteriyor. Bu, insanlarda beynin sol tarafının aşk, yakınlık, güven ve sıcak hissetme gibi pozitif duygularla ilişkili olduğu anlamına geliyor. Beynin sağ tarafıysa geri çekilme ve enerji tüketimi gibi davranışlarda uzman. Bu da insan beyninin sağ tarafı depresyon ve korku gibi duygularla ilişkili demek.
  İnsanlarda, beynin sol tarafınca kontrol edilen, yüzün sağındaki kaslar mutluluğu, beynin sağ tarafınca kontrol edilen yüzün solundaki kaslarsa mutsuzluğu yansıtıyor.
  Uzmanlar, araştırma için 30 evcil köpeği kameralarla izlenen bir kafese aldı. Kafesin önüne sırayla sahipleri, tanımadıkları bir insan, bir kedi ve tanımadıkları, kendilerinden güçlü bir köpek getirildi. Her seferinde kuyruk hareketleri izlendi.
  Köpekler sahiplerini görünce kuyrukları sağa, tanımadıkları insan karşısında sola salladı. Sonuçlar bir araya getirildiğinde köpeğin kuyruğunun sağ tarafındaki kasların pozitif duygularla, sol tarafınınsa negatif duygularla hareketlendiği ortaya çıkmış oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kopekler Kuyrugunu Neden Forum Tarih
Köpeklerde Dış Kulak Yangısı Kedi ve Köpekler 18 Temmuz 2013
Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalıdır? Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Köpeklerin Çeşitleri Nelerdir Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Köpeklerin Özellikleri Nelerdir Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Koyunlar Ve Köpekler Çocuk Oyunu Çocuk Oyunları 8 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş