Kopan koluna yeniden kavuştu

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kopan koluna yeniden kavuştu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Mersin'de bir işçinin, geçirdiği iş kazasında dirsek altından tamamen kopan kolu, yaklaşık 10 saat süren operasyonla dikildi.

  Tedavi süreci tamamlanan işçi bugün taburcu edildi.

  Oytun İhsan Demirbilek'in (35) sol kolu, çalıştığı fabrikada 12 Eylülde geçirdiği iş kazasında dirsek altından koptu. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılan Demirbilek'in kolu 10 saatlik başarılı operasyonla yerine dikildi. Demirbilek, tedavisi sona erince taburcu edildi.

  Tedavi gördüğü hastanede gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirbilek, bir anlık dikkatsizlik sonucu geçirdiği kaza sonucu kopan koluna hastanede yapılan operasyon sonucu tekrar kavuştuğunu söyledi.

  Demirbilek, şöyle devam etti: "Kaza sonrası hastaneye gelene kadar kolumun yerine dikilemeyeceğini sanıyordum. Ancak, ameliyat sonrası yanıldığımı gördüm. Şimdi ise kolumu eskisi gibi kullanıp, hareket ettireceğim günü heyecanla bekliyorum. Tekrar koluma kavuşmamda emeği geçen ekibe teşekkür ediyorum'' diye konuştu. MEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Şakir Ünal ise, kopan kolun başkanlığını yürüttüğü bir ekip tarafından yaklaşık 10 saat süren operasyonda tekrar yerine dikildiğini kaydetti.

  Hastalarının sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini ve bu gün taburcu edildiğini anlatan Doç. Dr. Ünal şöyle devam etti: "Operasyon, hastamız hastaneye getirilmesinden yarım saat sonra başladı. İki ekip halinde girdiğimiz ameliyatta, bir ekip kolun kopan parçasındaki damarları izole ederken, diğer ekip ise hastada kalan kısma müdahale etti. Çünkü, bazı durumlarda arterler açıldıktan 2-3 saat sonra çalışmayabiliyor. Ama biz daha kısa sürede tüm bu işlemleri tamamladık ve kan dolaşımını sağladık. İki kemik tespitini takiben 2 atardamar, 4 toplardamar, 3 sinir ve tüm kaslar onarıldı.''

  Operasyona katılan Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Eskandari de el bileğinin alt tarafında kalan kopmalarda daha az kas yapısı olduğu için cerrahisi ve ameliyat sonrasındaki bakımının daha kolay olduğunu anlatarak şunları kaydetti:

  "El bileğinin üst tarafındaki kopmalarda ise kas yapısı bulunduğu için hem cerrahi işlemde hem de ameliyat sonrasında sorun yaşanabilir. Bize gelen hastanın durumu orta seviyedeydi. Dolayısıyla zamanla yarış söz konusuydu. İş sadece ameliyatla bitmiyor. Hastanın sürdüreceği fizik tedavi çok önemli."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kopan koluna yeniden Forum Tarih
Dün Kopan Bir Yapraktı Şiirler 29 Mart 2010
Antarktika´daki Buz Dağından Kopan Parçalar Doğa Manzara Resimleri 19 Mart 2010
Çocuğun kopan dişini sütle kurtarın Ağız ve Diş Sağlığı 24 Şubat 2010
Çocuklarda kopan dişe mudahale Ağız ve Diş Sağlığı 14 Şubat 2010
Yekta Kopan - Daha Önce Tanışmış mıydık Kitap Özetleri & E-Kitaplar 12 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş