Konya'nın ulaşımı

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Konya'nın ulaşımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KONYA'NIN ULAŞIMI

  Konya, tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu'nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden biridir.

  Karayolu Ulaşımı
  Konya İli ülkemizin ana ulaşımını sağlayan doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde uzanan karayolu bağlantıları ile önemli bir kavşak noktası halindedir. İlin, kuzey komşusu olan Ankara ile bağlantısı, Konya'dan başlayan ve Cihanbeyli ile Kulu İlçe merkezlerinden geçerek başkente ulaşan yol ile sağlanmaktadır. Uzunluğu 258 km.dir. Konya İlini güney kıyılarına en kısa mesafeden bağlayan Konya-Seydişehir-Antalya yolunun (323 km.) 1996 yılında trafiğe açılmasıyla, ilin trafik yükünde önemli artışlar meydana gelmiştir.


  Konya ilinin diğer illerle bağlantıları ve uzaklıkları ise; Konya-Karaman-Mut-Silifke-Mersin 343 km., Konya-Karapınar-Ereğli-Ulukışla-Pozantı-Adana 356 km., Konya-Obruk-Aksaray-Nevşehir-Kayseri 327 km., Konya-Kadınhanı-Ilgın-Akşehir-Çay-Afyon 223 km., Konya-Beyşehir-Ş.Karaağaç-Isparta-Antalya 401 Km.'dir.

  Demiryolu Ulaşımı
  Güney ve Güneydoğuyu Batıya ve İstanbul'a bağlayan demiryolu, Konya ilinden geçer. Her gün karşılıklı olarak Konya-Haydarpaşa arası Meram Ekspresi, Ereğli-Konya-Haydarpaşa arası İçanadolu Mavi Treni, haftanın üç günü (Salı, Perşembe, Pazar) ise Haydarpaşa-Konya-Gaziantep arasında Toros Ekspresi sefer yapmaktadır. Bu ekspres trenlerin yanı sıra karşılıklı olarak hergün; Konya-Karaman-Ulukışla-Niğde arasında Ray Otobüsü, Konya-Eskişehir arasında Karma Yolcu Treni ve Eskişehir-Konya-Diyarbakır arasında Posta Treni sefer yapmaktadır.

  Havayolu Ulaşımı
  Konya'da hava ulaşımı askeri ve sivil havaalanlarından sağlanmaktadır. Halen Konya-İstanbul arası hergün karşılıklı olarak uçak seferi yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Konya'nın ulaşımı Forum Tarih
Konya'nın Spor Tarihçesi İç Anadolu Bölgesi 23 Nisan 2009
Konya'nın tarihcesi İç Anadolu Bölgesi 23 Nisan 2009
Konya'nın Meydan Aşçıları ve Düğün Pilavı İç Anadolu Bölgesi 23 Nisan 2009
Konya'nın yöresel yemekleri İç Anadolu Bölgesi 23 Nisan 2009
Konya Doğumlu Ünlüler-Konya'nın Bağrından Kopanlar Konya Tanıtımı 23 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş