Konya Güneysınır İlçesi

'Konya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Konya Güneysınır İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GÜNEYSINIR


  Yüz ölçümü : 395 km2
  Nüfusu : 29.365
  İlçe Merkezi : 11.806
  Köyler : 17.559
  Rakım : 1100 m.

  Halk arasında "Güdelesin" adıyla tanınan höyükte ve çevresindeki bazı köylerimizde topraktan yapılmış çanak, çömlek ve madenden yapılmış eserler bulunması Güneysınır ve çevresinin tarih öncesi devirlerden bu yana iskan yeri olarak kullanıldığının delili olmaktadır.


  Daha önce Bozkır'a bağlı olan İlçemiz 1955 yılında Çumra'ya ait Karasınır ve Güneybağ (Elmasun) kasabaları haline getirilmiştir.Bu iki kasaba 9 Mayıs 1990 tarihinde birleştirilerek Güneysınır İlçesi'ni oluşturmuşlar, Güneybağ ve Karasınır ise İlçenin iki mahallesini oluşturmuştur.

  Konya'nın güneyinde ve Konya'ya 70 km.uzaklıkta yer alan Güneysınır İlçesinin yüzölçümü 38.000 hektardır. İlçemizin büyük bir bölümü dağlıktır. İlçede karasal iklim hüküm sürmekle beraber, az da olsa Akdeniz ikliminin ılımanlaştırıcı tesirlerinden de söz etmek mümkündür. Kış aylarında kar olarak düşen yağışlar, ilkbahar ve sonbaharda yağmur şeklindedir. Doğal bitki örtüsünün bozkır olduğu bölgemizde, yükseklere çıkıldıkça ardıç, meşe ve çamdan oluşan ormanlık alanlara rastlanır. Ormanlık alanlar yaklaşık 13.000 hektar kadardır.

  Toros dağlarının arasında akan Göksu deresi, İlçemiz ile Hadim İlçesi arasındaki sınırı oluşturmakta, Kızılöz ve Aydoğmuş göletleri ise başlıca su kütlelerini meydana getirmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Konya Güneysınır İlçesi Forum Tarih
Güneysınır Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 7 Aralık 2012
Habiller Köyü Hakkında Bilgi Güneysınır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Gürağaç Köyü Hakkında Bilgi Güneysınır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sarıhacı Köyü Hakkında Bilgi Güneysınır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Mehmetali Köyü Hakkında Bilgi Güneysınır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş