Konuralp Müzesi

'Karadeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Konuralp Müzesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konuralp Müzesi

  Konuralp Müzesi'nde 1825 adet arkeolojik 456 adet etnografik ve 3837 adet sikke olmak üzere, toplam 6118 adet eser bulunmaktadır. Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir. Müze bahçesinde, tamamı Konuralp'te ele geçirilen ve Roma ait mimari parçalar, mezar stelleri, lahit, sütun ve sütun başlıkları bulunmaktadır.


  "Arkeoloji Salonu"ndaki eserler Neolitik, Eski Tunç, Helenistik ve Roma dönemlerine ait olup; pişmiş toprak, bronz ve cam eserlerin değişik fonksiyon ve türdeki örnekleridir. Aynı salonda Konuralp yakınlarındaki Çavuşlar Köyü'nde ele geçirilen mezar buluntuları da sergilenmektedir.  "Etnografya Salonu"nda yakın geçmişimize ait 19.-20. yüzyıl Osmanlı kültürüne ait kıyafet, ev eşyası ve silahlardan oluşan eserler sergilenmektedir. "Taş Eserler Salonu"nda Prusias kentine ait olan ve Konuralp'te ele geçirilmiş mermerden yapılmış çeşitli heykel ve mimari parçalar bulunmaktadır.
  "Sikke Bölümü"nde ise Grek şehirleri, Roma imparatorları ve Osmanlı padişahlarına ait altın gümüş ve bronz sikkeler kronolojik olarak sergilenmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Konuralp Müzesi Forum Tarih
Şehit Üsteğmen Konuralp Özcan İlköğretim Okulu Buca İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2010
Düzce - Merkez - Konuralp Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 18 Mart 2010
Düzce-Konuralp Beldesi Düzce Tanıtımı 12 Nisan 2009
8. sınıf inkılap tarihi çalışma kitabı Kurtuluş Müzesi'ni Geziyoruz cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Perşembe 20:33
Atatürkün Naaşının Etnografya Müzesinden Anıtkabire Taşındığı Tarih Atatürk Hakkında Herşey 10 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş