Konuktepe Köyü Gümüşhacıköy Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Konuktepe Köyü Gümüşhacıköy Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  konuktepe köyü bilgileri - konuktepe köyü resimleri - konuktepe köyü tanıtım  Konuktepe, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün bilinen adı karaköydür. Köyün adı daha sonra değiştirilerek konuktepe köyü olmuştur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün en meşhur yemeği keşkek dir. Köy kadınları güzel çörekler yapar. Ayrıca katık (Süzme yoğuttan yapılan ekşi yiyecek) bölgede çok meşhurdur.

  İlkçağlardan beri insanların yaşadığı bir bölge olduğu sanılmaktadır. Köy'ün Güneydoğusunda bulunan Yedi Delikler diye anılan kayalıklarda bulunan mağaralar buna kanıt olarak gösterilmektedir.
  Coğrafya

  Samsun iline 79 km, Gümüşhacıköy ilçesine 9 km uzaklıktadır. Balıklı barajına 1,5km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 197
  1997 154
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 90'lı yıllarda tamamlanan balıklı baraj göleti ile köylü sulu tarım yapmaya başlamış ancak, çiftçinin yaptığı üretimin parasal değerinin çok düşük olmasından dolayı genç nufus büyük şehirlere göç etmekte, buralarda işçi statüsünde hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Köy halkı farklı geçim kaynakları aramaktadır. Bu nedenle köy halkı hayvancılık seracılık ve tarım kredileri kullanmaktadırlar, ancak bu kısır döngü insanları ekonomik olarak daha da zayıflatmaktan öte gitmemektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş