Konukoğlu'nun umudu 2009'un ilk yarısı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda HiTMaN47 tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Konukoğlu'nun umudu 2009'un ilk yarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konukoğlu'nun umudu 2009'un ilk yarısı
  Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, global krizin çözümü adına rapor hazırladıklarını söyledi.

  Türkiye'nin yabancılar tarafından en güvenilir ülkeler arasında olduğunu belirten Konukoğlu, 2001 ve öncesinde yaşanan krizler nedeniyle Türkiye'nin temkinli olduğunu ifade etti. Konukoğlu, reel sektörün yatırımlarını 6-7 ay arasında erteleyeceğini, ancak 2009'un yarısından sonra yatırımlara olumlu bakılacağını dile getirdi.

  Gaziantep Sanayi Odası'nın (GSO) Kasım Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Konukoğlu, ülkede son 3-5 aydan beri, merkezi Türkiye'de olmayan ve dünyayı etkisi altına alan bir dalga olduğunu kaydetti. Dünyayı saran bu dalga içinde Türkiye'nin birçok ülkeden daha rahat olduğunu belirten Konukoğlu, "Bu demek değil ki Türkiye'de kriz yok. Zaten Türkiye'de eskiden beri bilhassa tekstilde kriz vardı. Ama bir gerçek var;

  Türkiye başka ülkelere göre krizi daha hafif atlatacak. Niye hafif atlatacak; bunun 2-3 sebebi var. Birincisi, dünya stokları aşağıya çekecek. Bu da büyük siparişlerin gelmemesi demek. Daha önce bu siparişleri Avrupa ülkeleri Uzakdoğu'ya veriyordu. Çünkü çok ucuza mal ediyorlardı. Doların 1.50-1.60 arasında gezmesiyle birlikte bu siparişler yön değiştirdi. Siparişler Türkiye'ye yönlendirildi.

  Siparişler, aşağı yukarı 1 ay içinde müşterinin masasında veya mağazasında oluyor. Bundan önce Çin'e sipariş veriliyordu. Çin ne yapıyordu, siparişleri önce Avrupa'nın belirli merkezlerine topluyordu, sonra mağazalara dağıtıyordu. Şimdi genel olarak imalatçıdan doğrudan müşteriye gidiyor. Bunu da kim yapar; Türkiye, Yunanistan, Romanya, Mısır, Bulgaristan. Ama kaliteye baktığınız zaman bilhassa tekstilde en kaliteli malı Türkiye üretiyor" dedi.

  "BANKALARIN BU DÖNEMDE KREDİ SIKINTISI VAR"

  Bankaların bu dönemde kredi sıkıntısı olduğunu anımsatan Konukoğlu, bunun da IMF ile görüşmelerin ardından rahatlayacağına inandığını söyledi. Hükümetin yeni çareler aradığını kaydeden Konukoğlu, "Biz de Bankalar Birliği ve Odalar Birliği ile toplantılar yaptık. Bu görüşmelerin ardından bir rapor hazırladık. Raporun içindeki konuları şimdilik açıklamaya gerek yok. Bankaların sendikasyon kredileri var. Bu krediler de ileride sıkıntı yaşamayalım diye Türkiye'deki sanayicileri sıkıyor. Tahmin ediyorum hükümetin alacağı kararlarla daha iyiye doğru gideceğiz" dedi.

  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer de son aylarda sanayinin çok fazla konuşulmadığı ve sanayiye çok fazla değer verilmediğini söyledi. Gaziantep'in en önemli varlığının sanayisi ve üretimi olduğuna dikkat çeken Koçer, şöyle dedi: "Gaziantep, diğer şehirlerin dışında yaptığı birçok faaliyetlerle, projelerle sadece kendine benzeyen bir şehir. Çünkü elde ettiğimiz rakamların birçoğuna baktığımız zaman Anadolu'daki birçok şehirlerden çok daha farklı özelliklere sahip olduğumuzu ya da bazı şeyleri başardığımızı da hep birlikte görüyoruz. Bu şehrin sanayi gücünü görmezden gelenler olabilir. Bu şehrin sanayide oluşturduğu marka gücünü ağzına bile almayanlar, hatta sahip çıkmayanlar olabilir. Bu onların yanlışıdır. Ama bu yanlış hiçbir zaman bizim sanayi gücümüzü, bu gerçeği değiştirmeyecektir. Yaptığımız bütün çalışmalarla Türkiye'ye örnek olan bir şehiriz."

  İhracatta gelinen noktaya değinen Koçer, yüzde 90'ların üzerinde sanayi ürünü ihracatı yaptıklarını dile getirdi. Son 10 yıl içerisinde sanayide çok geniş bir yelpazede üretim yaptıklarını dile getiren Koçer, sadece belirli bir konuda değil, birçok sektörün birçok dalda, birçok konuda üretim yaptığını, ihracat yaptığını ifade etti. İhracat yaptıkları ülke sayısını 154'ler seviyesine çıkardıklarını ifade eden Koçer, "Bu gücümüzü korumak için hükümetimizin alacağı kararları çok acilen bekliyoruz. Çünkü bu süreç çok uzadı ve bu süreç artık zarar vermeye başlıyor. Gerek mali kesimin rahatlaması açısından alınacak tedbirler, gerekse üretimin ve istihdamın korunması için alınacak tedbirler çok önemli bir süreçte artık. Yani biz virajdayız. Piyasalarda arz-talep dengesi yok olmuş durumda. Bu hafta sanayicilerimizle yaptığımız görüşmelerden elde ettiğimiz sonuçlara göre yeni siparişler gelmemeye başladı" diye konuştu.

  "KURA GÖRE ÜRETEN SANAYİ MALİYET HESABINI YAPAMIYOR"

  Devamlı hareket halindeki kura göre üreten sanayinin maliyet hesabını yapamamadığını kaydeden Koçer, şöyle konuştu: "Kurda istikrarın olmaması ve faizlerin çok yüksek seviyeye çıkması piyasayı beklemeye almıştır. En önemlisi ise, piyasalardaki durum maalesef doğru algılanamamış, durumun ehemmiyeti için bir şeyler yapılamamıştır.

  Yaşanan bu global kriz Türkiye'yi etkilediği gibi Gaziantep'i etkilemesi doğaldır. Ancak şunu da söyleyebilirim ki ortaya çıkan bu döviz paritesinin ihracatın yüzde 70'ini dolar bölgesine yapan Gaziantep için önümüzdeki aylarda bir avantaj bile oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü, sadece yüzde 30'unu Euro bölgesine ihraç ediyoruz. Geriye kalan yüzde 70'ini dolar bölgesine ihracat yapıyoruz.

  Döviz kurlarında denklik sağlandıktan sonra bu seviyelerdeki döviz kuru ihracattaki karlılığı arttıracak ve Gaziantep'in ihracat rakamlarında 2009'un ilk çeyreğinden itibaren yeni bir çıkış yaşayabilecek görünüyor. Ancak bütün bunlar alınacak tedbirlerle mümkün olabilecektir. Ve bu kurlarla Türkiye'de oluşan fikre göre 2009 yılının ihracattaki birinci sektörü yeniden tekstil sektörü olacaktır. Daha düne kadar otomotiv sektörü ile yarıştırılan bir sektör bugün 2009 için gerek Avrupa'daki siparişler açısından gerek kurun getirdiği sonuçlar itibariyle yeniden birinci sektör olma özelliğini taşıyabilecek."

  Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı gerçekleştirildi.

  (ALINTI)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Konukoğlu'nun umudu 2009'un Forum Tarih
Umudunu Yitiren Her Şeyini Yitirir Konulu Kompozisyon Makaleler-Denemeler 11 Temmuz 2014
Fatih Sultan Mehmet'in Umudunu Kaybetmişlere Muhteşem Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 8 Eylül 2011
Benim Hala umudum var şarkısı sözleri Yerli şarkı sözleri 24 Ağustos 2011
Umudum Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Umudun Kırık Kanatlarında - Mine G. Kırıkkanat Kitap, Resim ve Dergi 12 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş