Konukluk Köyü Çarşamba Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Konukluk Köyü Çarşamba Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çarşamba Konukluk Köyü - Konukluk Köyü Hakkında - Konukluk Köyü Tanıtımı - Konukluk Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak yüz yıl öncesinde gelen halkın, köyün bugünkü ahalisini oluşturduğu bilinmektedir. Ekseriyeti Ayvacık ilçesine bağlı Ardıç Köyü'nden gelmiş ve Konukluk Köyü'nün mahallelerini böylece kurmuşlardır. Yüz yıl önce burada yaşayan Rum ve Ermeni asıllı halktan hiç kimse kalmamıştır. Birinci Dünya Savaşı'nda buraları terketmişler ve onlardan sonra bugünkü ahâli gelerek yerleşmişlerdir. Köyümüz göç veren bir köydür. Köy orman köyü olduğundan halk geçimini sağlayamamaktadır. Köprü ve yol bakım çalışmalarından dolayı eski muhtar Mehmet Yıldırım'ı tebrik ediyor ve 2009-29 MART seçimlerinde muhtarlığı kazanan yeni muhtarımız Mürsel beye başarılar diliyoruz.  Köyün Meşhur Simâları Vefat Edenler

  Hacı Sofu
  Osmanlı Medreselerinde tahsilini tamamlayıp mezun olan Hacı Sofu, yıllarca köyümüzün bütün mahallelerinden gelip toplanan halka vaazlar ederek onların manevi anlamda hep dinç kalmalarına vesile olan zâtlardandır. Köyümüzde şu anda olan derli toplu hâlin sebeplerinden mimarlarından birisidir. Türbesi Ardıç Köyü'ndedir.


  Molla Mahmut (Hatip)
  Osmanlı Medreselerinde 24 sene tahsil görüp mezun olan Molla Mahmut, yıllarca köyümüzün bütün mahallelerinden gelip toplanan halka vaazlar vermiştir.


  Mustafa Yazıcı
  Uzun yıllar Yellibelân Mahallesi'nden Konukluk Merkez Mahallesi'ndeki camiye fahri hizmet vermiş olan Mustafa Bey 1959 doğumlu olup 1989 yılında yine Yellibelan Mahallesi'nde bir traktör kazası neticesinde ebedi âleme intikâl etmiştir. Köyümüz halkına manevi anlamda çok büyük katkıları olan bir zâttır.


  Hayattakiler

  Bilal Yiğit
  Hâla köyümüzde camimizin fahrî imamlığını yapmaktadır.


  Kültür

  Köyün yemekleri Karadeniz kökenlidir. Köy halkı milli kültüre son derece bağlıdır.

  Coğrafya

  Samsun iline 79 km. Çarşamba ilçesine 43 km mesafededir.Asarcık İlçesine 28 km,dir.


  Köy Muhtarı: Mürsel KURT


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 362 8691031

  Cep Telefonu: 5363289267


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak tarım ve hayvancılık insanların geçimini karşılayamadığı için köyümüz genç nüfusunun çoğu gurbette çalışarak geçimlerini sağlamayı tercih ederler. Köyümüz çok göç veren köylerden biridir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Konukluk Köyü Çarşamba Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş