Konu Başlığı

'Dekorasyon' forumunda Fatma tarafından 29 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Konu Başlığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyi tasarımın günümüz piyasalarında ne kadar etkin bir unsur olduğu büyük ölçüde kabul edilmiş bir gerçektir. Tasarım girdisinin birçok sektöre göre daha yüksek olduğu Mobilya endüstrisinde tasarımın rekabet üzerinde etkisi de doğal olarak çok daha fazladır. En temel düzeyde, eğer bir tasarım müşteri ihtiyaç ve isteklerine uygun, firma tarafından imal edilebilen, kâr bırakarak satılabilen ve firmanın piyasadaki imajına olumlu katkı yapan bir mobilya ortaya çıkartıyorsa, bunu iyi bir tasarım olarak değerlendirmek mümkündür. Ancak sektördeki birçok yönetici bunlara ek olarak, karını yükseltmek, rakiplerinin ve kopyacıların kendi pazar payını ele geçirmesini önlemek, maliyet avantajları elde etmek ve mevcut ürünlerin satışı düşerken, aynı derecede başarılı yeni ürünleri hızla pazara sürmek isteyecektir.

  Mobilyanın ilk olarak hangi tarihte kullanılmaya başlandığını tespit etmek çok zor. Ancak milattan önceki yıllarda taştan veya ağaç yaprakların, bitkilerin veya hayvan derisinden tasarlanan bir yatak ile günümüzdeki ergonomik, rahat ve yumuşak bir yatak arasındaki farkı anlamak çok daha kolaydır. Bu farkın oluşmasının en büyük nedeni ise insanların sürekli yeniliğe ve güzelliğe gereksinim duymasıdır. Bu gereksinimler da mobilyanın insan ihtiyaçlarının göz önüne alınarak tasarlanmasıyla meydana gelir.

  Günümüzde teknolojik gelişmeler tasarımı etkiliyor. Endüstriyel parçalarla bilimsel teknik detaylar bir araya getirilip yeni mobilyalar ve ürünler tasarlanıyor. Bilgisayar ortamı ve programlar tasarımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor.

  Bu çalışmada tasarım ve model geliştirme konusundaki gelişmeler incelenip derin bir literatür taramasına gidilmiştir. Bu çalışma sonucunda tasarımın niteliği hakkında uygulayıcılara yani mimarlara, iç mimarlara ve kullanıcılara geniş bilgi vermiştir.  Amaç
  Bu araştırma aaainin yapılmasındaki amaç tasarım öğeleri, ilkeleri, tasarım sürecinde tasarımı etkileyen faktörleri yani işletme politikalarını yöresel değerleri, pazarlama olanaklarını kısacası mobilyada tasarım ve model geliştirmeye ait temel bilgileri, tanıtmak ve bilgi toplamak amacıyla tasarım ve model geliştirme hakkında araştırma aaai yapılmıştır.

  Önem
  Mobilya endüstrisinde çok sayıda firma ve çok farklı ürünler bulunmakta, bu ürünler diğer sektörlerdeki ürünlere göre daha büyük bir hızla geliştirilmekte, pazarlanmakta ve satılmaktadır. Gümrük Birliği gibi süreçlerle Türk mobilya endüstrisini giderek daha fazla etkilemeye başlayan küreselleşme ise,pazardaki rakip firma ve ürün sayısını daha da arttırarak, rekabeti büsbütün körüklemekledir.
   
  Son düzenleme: 29 Ağustos 2008

 2. Fatma

  Fatma Üye

  Eviniz oldukça küçük olabilir fakat unutmayın ki küçük odalarda da çok fazla şey yapma imkanına sahipsiniz. Nasıl mı? Tabii ki uygulayacağınız birkaç taktikle.
  Renk İlk önce küçük olan odanız için seçeceğiniz renk önemlidir. Renk hem odanın görünüşünü değiştirir hem de siz de farklı duygular uyandırır. Mavi ve yeşil tonları odayı olduğundan çok daha geniş gösterir. Kırmızı ve sarı tonları ise aksine yaşadığınız alanı daha küçük gösterir. Mobilya Küçük bir odada çok yer kaplayan mobilyalardan kaçınmalısınız. Koltuk ya da iskemle seçerken ise arka tarafları büyük olmayan, kol koyulacak tarafları açık olanları tercih etmelisiniz. Çok ağır olmayan masalar da tercih edilmelidir.

  Etraftaki eşyaların birden fazla işlevli olmasına dikkat edin

  Eşya seçerken ya da evinizi şekillendirirken seçtiklerinizin ihtiyaç olduğunda birden fazla işe yaraması gerekir. Örneğin oda kapısının arkasına pano takarak birden fazla işe yaramasını sağlayabilirsiniz. Koltuğunuz aynı zamanda yatak olma özelliğine de sahip olmalıdır. Böylece ihtiyaç duyulan zamanlarda size yardımcı olacaktır.

  Düzen

  Küçük yerler için düzenli olmak en önemli ayrıntıdır. Her şeyin yeri belli olmalı fazlalıklar olmamalıdır. Örneğin televizyonun, VCD’nin, kitapların yeri düzgün olmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Konu Başlığı Forum Tarih
Muhtar hangi konuda bize yardımcı olur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Peygamber efendimizin veda hutbesinde üzerinde durduğu konular hangileridir kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Şubat 2017
İnsanların hayatını kolaylaştırmak için bir çalışma yapsanız konusu ne olur kısaca Sorular ve Cevaplar 31 Ocak 2017
Çevre konusunda toplumda bilinç oluşturmak için ne yapılabilir madde madde Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2017
Teknoloji konulu deneme örneği kısaca Makaleler-Denemeler 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş