Kontrol Sistemleri Teknolojisi

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kontrol Sistemleri Teknolojisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kontrol sistemleri teknolojisi programının amacı, endüstride kullanılan makinelerde ve motorlu araçlarda hava, ısı ya da basıncı kontrol eden aletlerin bakımı, onarımı ve işletilmesi alanında ara insangücü yetiştirmektir. Kontrol sistemleri teknikeri, kamu sektörüne veya özel sektöre ait fabrika ve atölyelerde çalışabilirler veya özel işyeri açabilirler.

  Programın Amacı: Kontrol sistemleri teknolojisi programının amacı,endüstride kullanılan makinelerde ve motorlu araçlarda hava, ısı ya da basıncı kontrol eden aletlerin bakımı, onarımı ve işletilmesi alanında çalışacak ara insangücü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Kontrol sistemleri teknolojisi programında başlıca, matematik, bilgisayar, genel-teknik, iletişim elektrik-elektronik ilkeleri, mikro elektronik sistemler, ölçme ve kontrol, ve hidrolik, tesis ve işlem kontrolleri gibi dersler yer almaktadır.

  Gereken Nitelikler: Kontrol sistemleri teknolojisi programında okumak isteyen bir öğrencinin matematiğe ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı olması gerekir. Ayrıca kişinin algılama, mekanik ilişkileri görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip ince ayrıntıları aygılayabilen dikkatli bir kimse olması, alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanması beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Kontrol Sistemleri Teknolojisi programını bitirenlere "Kontrol Sistemleri Teknikeri" ünvanı verilir. Kontrol sistemleri teknolojisi teknikeri, termostad gibi ısıyı ayarlayan aletleri, çeşitli makine ve tesisatlarda havayı, gazı veya basıncı ölçen alet ve sayaçların üretimi işlerinde makine mühendisinin gözetim ve denetimi altında çalışır; bu aletleri monte eder, bakımını ve onarımını yapar.

  Çalışma Alanları: Kontrol sistemleri teknikerleri kamu sektörüne veya özel sektöre ait fabrika ve atölyelerde çalışabilirler veya özel işyeri açabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kontrol Sistemleri Teknolojisi Forum Tarih
Kontrol Sistemleri Teknolojisi Teknikerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Kontrol Sistemleri Teknolojisi Teknikerinin Çalışma Ortamları Ve İş Bulma İmkanları Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Kontrol Sistemleri Teknolojisi Teknikerinin Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Kontrol Sistemleri Teknolojisi Ne Demektir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Bilgisayar Nümerik Kontrollu CNC Sistemlerinin Tasarım ve Çalişma Prensipleri Elektronik Genel Bilgi 24 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş