Kontakt Lensleri-Kontakt lenslere bağlı gözde kuruma hissi gelişebir mi?

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kontakt Lensleri-Kontakt lenslere bağlı gözde kuruma hissi gelişebir mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kontakt lenslere bağlı gözde kuruma hissi gelişebir mi?

  Sık rastlanılan bir başka durumdur. Unutmamak gerekir ki yumuşak kontakt lens su içeren bir maddedir ve kurumaması gerekir. Yani sürekli olarak su ile beslenebileceği bir ortamda bulunmalıdır, bu gereksinimi lens gözdeyken gözyaşı, göz dışında iken saklandığı solüsyon sağlar. Gözümüzün önünde gözyaşı film tabakası denilen adeta ince bir havuz bulunur yani dış dünyaya karşı çıplak değildir. Kontakt lens bu havuzun içinde bir bakıma yüzmektedir. Eğer bu havuzun derinliği azalırsa lensin gözün dış yüzeyi olan korneaya teması artar ve batma hissi uyanır.
  Nedenleri; 1) Gözyaşı azlığı (özellikle kadınlarda, yaşa bağlı ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği durumlar) 2) Bilgisayar kullanımı gibi dikkati arttıran dolayısıyla kırpma sayısının azalmasıyla göz yüzeyinden gözyaşının buharlaşma yoluyla uzaklaştığı durumlar 3) Gözyaşını gözden uzaklaştıran klima, radyatör ya da kuru iklimler 4) Gözyaşını daha fazla kullanan yüksek su içerikli kontakt lensler 5) Gözde göz yaşı dengesizliği yaratan çeşitli göz hastalıkları ( Kirpik dibi hastalıkları (Blefarit) vs.)

  Belirtileri; 1) Özellikle akşama doğru kontakt lensi bir yabancı cisim gibi hissetme 2) Kızarma 3) Gözlerde kuruluk hissi 4) Göz yorgunluğu, kapaklarda ağırlaşma 5) Uyku hissi

  Öneri; 1) İçeriğinde lense zarar veren prezervan maddeleri içermeyen suni göz yaşı damlalarını lens gözde iken Göz Doktoru tarafından belirlenecek dozda kullanma 2) Kontakt lensi daha düşük su içerikli bir lensle değiştirmek. 3) Yoğun klimalı, sigara dumanlı nem oranının düşük olduğu ortamlardan kaçınmak.

  Alıntı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kontakt Lensleri Kontakt Forum Tarih
Kontakt Lensleri-Kontakt Lenslere bağlı allerji gelişir mi? Genel Sağlık 15 Ekim 2010
Kontakt Lens Nasıl Temizlenir Genel Sağlık 11 Kasım 2011
Kontakt Lens Muayenesi Genel Sağlık 11 Kasım 2011
Kontaktör Nedir - Kontaktör Hakkında Elektronik Genel Bilgi 7 Mart 2010
Sokak Aydınlatması (fotosel röle ve kontaktör) Arızaları Genel Bilgi (Elektrik) 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş