Komodo Ejderi

'Diğer Hayvanlar' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Komodo Ejderi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Komodo Ejderi
  [​IMG]
  Komodo Ejderi hakkinda bilgiler


  [​IMG]
  Komodo Ejderleri dünyanın tree crocodile denen ve ağaç timsahı olan bilinen timsah çeşidinden sonraki en büyük sürüngenleridir, ortalama 2,25 m. uzunluğunda ve 100 kilo civarındadırlar. Uzun ve kalın boyunları ve yassı gövdeleri vardır. Uzun pençelerle biten kısa bacakları vardır. bugüne kadar görülen en büyük komodo ejderi (varanus komodoensis-latince adı) 3,5 m civarında bir boya sahip olup 166 kg dolaylarında olduğu söylenmektedir

  Dört küçük Endonezya Adası’nda bulunurlar. Komodo, Rintja, P adar ve Flores. Otlak alanlarını tercih ederler. Komodo Ejderleri iyi yüzer ve tırmanırlar ve gün boyunca aktiftirler. Diğer sürüngenlerin çoğu gibi, çok iyi bir lezzet algılayıcısı olan dillerini kullanarak yiyecekleri bulurlar. Başlıca besinleri ölü ya da çürümüş hayvan leşleridir. Aynı zamanda domuz ve geyikleri de avlarlar. Bir ejderin bir maymunu bütünüyle mideye indirdiği görülmüştür. Sivri pençeleri ve testre dişleriyle etoburluğa uyum sağlamıştır. Dişileri her yıl onbeş civarında yumurta yaparlar. Onları yere gömüp , kuluçkaya yatarlar. Komoda ejderleri 1912 yılında Komodo adasındaki araştırmalara kadar doğal çevreleri dışında bilinmiyordu. Uzunluklarının 9m. nin üzerine çıktığı iddia ediliyordu, fakat bilinen en büyük örnek, 3. 10 metre boyunda ve 166 kg. ağırlığındadır.
  [​IMG]
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Komodo Ejderi Hakkında Bilgi

  En büyük 2. kertenkele cinsidir. Timsah kadardır ama yerden biraz daha yüksektir. En uzun kertenkele ağaç timsahı olarak da bilinen tree crocodile'dir. Komodo'ya 1200km uzaklıktaki endonezya adalarının sahillerinde salavati adalarında yoğun biçimde yasarlar. Boyları 4 metreyi bulanları vardır. Ağırlığı ise ortalama 140 kg olan sürüngendir. Türünün en irisidir.
  [​IMG]

  Ağzında salyasında yaklaşık 40 çeşit bakteri veya zehrin her birinin farklı bir sistemi felce uğratması yüzünden bir ısırığıyla bile en güçlü hayvanları devirebilecek çok güçlü ve saldırgan bir hayvandır. Bu salya bulaştıktan saatler sonra sizi öldürür.

  [​IMG]

  "İnsular yayılma" yani sadece tek bir ada ya da adalar zincirinde yaşayanhayvantürlerine örnektir. Hatta bunlar zincirde değil direk komodo adasında yaşarlar. Latincesi varanus komodensistir ve boyutları 3 metreye kadar çıkabilir.

  Komodo ejderleri bir geyiği ya da yaban domuzunu rahatça yakalayip öldürebilirler. İnsanı öldürdükleri de sıkça görülmüştür. Soğukkanlı hayvanlardır ve bu sebeple her sabah enerji toplamak için güneşlenirler. Onlara yaklaşabileceğiniz tek an sabahın erken saatleridir.
  Ağzındaki etleri bekleterek oluşturduğu felç edici bakteri topluluğuna karşı antikoru vardır. Domuz ve maymun yiyerek beslenir.
  Kovaladığı avın pesinden ağaca bile çıkabildiği bilinen, çok hızlı koşan, kertenkele - timsah arası bir hayvandır.

  [​IMG]

  Hakkında belgesel programı hazırlamak için gelen discovery channel elemanın tek bacağını kopardığı, akabinde diğer elemanlar tarafından yarı otomatik silahla vurularak öldürüldüğü söylenmektedir.

  [​IMG]

  Dayanıklılığı sayesinde dinazorlar döneminden beri çok az evrim geçirmesine rağmen neslini korumuştur. Dünya üzerinde zehrine karşı panzehir barındıran tek hayvan kendisidir. Bu panzehirden bir çok hastalığa ilaç yapılabileceği düşünülmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Komodo Ejderi Forum Tarih
Komodo Ulusal Parkı Resimleri Doğa Manzara Resimleri 11 Ocak 2012
Deniz Ejderi Akvaryum - Balık Dünyası 28 Mayıs 2009
Yapraklı Deniz Ejderi Akvaryum - Balık Dünyası 12 Mart 2009
Üç Hanedan: Ejderin Dirilişi Sinema Dünyasından Haberler 28 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş