Komando Çöpcü (Corydoras paleatus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Komando Çöpcü (Corydoras paleatus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Komando Çöpcü (Corydoras paleatus)

  [​IMG]


  [​IMG]

  Latince Adı: Corydoras paleatus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerikakıtasının Trinidad bölümünde, Venezuela'da La Plata bölümünde

  Beslenme Biçimi: Etçil, Otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: Barışçıl

  Üreme: Düz yüzeylere yumurta dökerek

  Sıcaklık: 22-26°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 8 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre

  Su Sertliği: 8 - 10

  pH: 6.5-7.5

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: Çok yanlış bir biçimde adlandırılmalarına rağmen akvaryumlarımızın vazgeçilez balıklardır. Sanılanın aksine corydoraslar akvaryumun dibinde pislikleri yemezler. Zamanla çok çeşitli türleri ortaya çıkarılmış, bunlardan en çok bilinenleri Komando, Albino, Panda ve Sterbai türleridir. Corydoraslar sürü balıkları olup en az 6'lı gruplar halinde yaşatılmalıdır. Akvaryumların taban kısmında sürekli hareket halinde olan bu balıklar sürü olarak dolaşıp, yemlenirler. Hem diğer hem kendi türlerine karşı barışçıl bir yaşam sürer 8 cm boya ulaşabilirler. Corydoraslar ılık suyu seven balıklardır, özellikle üreme dönemlerinde bu fark daha da açık ortaya çıkar. Yaşadıkları bölgenin habitatında bu balıkların yaşadıkları nehirlerdeki su sıcaklığı 20 dereceye düşünce üremeleri başlar. Yapay ortamlarda kare akvaryumlarda en az 2 erkek 6 dişilik gruplarda üretim yapılabilir. Fıskiye şeklinde su çıkışı olan veya şelale şeklinde olan filtreler üreme işlemine kış şartlarını taklit ederek üremeye yardımcı olur. Üreme akvaryumunun dibinde 4-5 mm kadar ince dere kumu ve dekorasyonda da mango kökleri veya pvclerle oluşturulmuş mağaralar üreme ve yumurtaların güvenliği için çok önemlidir. Yumurtalar döllendikten sonra ya üreme grubu yada yumurtalar ayır akvaryuma alınmalı, yumurtalardan çıkan yavrulara ilk gün yem verilmemelidir. ilk günden sonra yavrulara kaliteli toz yemler, artemia yavruları verilebilir.

  Aktavist Yorumları: 1) Üremeleri hakkında size bilgi verebilecek bir goruntu. bu benim tankım. yumurtalama gorunutuleri.

  2) Cichlidlerle beslenmesini tavsiye etmem. Balığa zarar verebilir, hatta öldürebilirler.

  3) Sakın cichlidlerle beslemeyin yoksa yüzgeçlerini parçalıyorlar. Bunlar yerine vatozu tercih ederim.

  4) Akvaryumumdan hiç eksik olmadı çöpçü balıklarım. Çok barışçıllar, bütün cinslerle iyi geçiniyorlar. Sadece eğer akvaryumunuz küçükse ve vatos besliyorsanız, vatoslar diğer balıklara olduğu gibi çöpçülere de saldırıyor.

  5) Bronz çöpçülerden yumurta almak, yani üretmek kolay. Fakat, komandolar ve albinolar nispeten daha zor. Albinolar diğerlerinin aksine su ısınınca üreme faliyetine giriyor. 2 dişi 3 erekek olacak şekilde grup hazırlanırsa üretme şansı fazla. Üretimdemden önce 1 hafta kadar canlı kurt verilir ve akabinde su çekilip soğuk ve dinlenmiş su verilirse hemen harekete geçiyorlar. Su değişiminden yarım saat sonra ısıstıcıyı çaliştırın. Yumurtlama işlemi bitince balıkları alıp, metilen mavisi damlatın, filitreyi kapatıp hava motorunu çaliştırın. Akvaryumun üzerini ışık görmeyecek şekilde örtün.ışık görürse yumurtalar mantar oluyor. 3 -4 gün bekleyip örtüyü kaldırın nokta kadar yavrular dipte olacaktır. Saygılar.

  İlgili Bir Makale:

  Çöpçü Üretimi (Corydoras Paleatus - Komando Çöpçü)


  [​IMG] Diğer yumurta yığanlar gibi Corydorasların üretimi de biraz ilgi ve fedakarlık isteyen bir uğraştır.Fakat yavrular çıkmaya başlayınca buna değer doğrusu.

  Corydorasların bilinen yaklaşık 120 kadar çeşidi olduğu söyleniyor ama doğa çok cömert ve durmadan yeni varyasyonlar ve mutasyonlar yaratabiliyor.

  Corydoraslar sürü balıkları olduklarından akvaryumlarda kesinlikle yalnız bırakılmaması gereken ve en az 6-7 birey halinde tutulması uygun olan balıklardır.Bu üretimi teşvik etmek içinde geçerlidir. Coryler birbirlerinin hareketlerini takip edip onlardan etkilenirler. Mesela bir sürü içinde yumurtaya hazır bir dişinin veya birkaç erkeğin heyecanlı hareketleri diğerlerini de uyarır ve harekete geçmelerine yardımcı olur.

  Akvaryumlarda da üretilebilirler.Corydoraslar doğada yağmur mevsimlerinde yumurtlayarak üremektedirler ve nehir yataklarında da yaşadıkları göz önüne alınırsa temiz ve taze su istedikleri kesindir.Tuza karşı hiç tahammülleri yoktur ve yumuşak sulardan hoşlanırlar ama biraz sert sularda da yaşarlar.Akvaryumlarına tuz eklenmemelidir.

  Akvaryumda üremelerini sağlamak için doğadaki üreme mevsimini taklit etmek gerekir.Bunun için 30X30X30 gibi veya buna yakın ölçülerde üreme tankları seçilmesi uygun olur.Böyle bir tanka 1 dişiye 2 erkek denk gelecek şekilde 6 balık koymak sağlıklı bir yumurtlama için yeterlidir.Dişiler üstten bakıldığında solungaç kapakları hizasından itibaren daha kalın bir karına sahiptirler .Erkekler ise solungaç kapağı hizasından itibaren kuyruğa kadar incelirler.

  Üreme tankının dibine çok ince dere kumu veya sonkat ince sıvalık kumdan 1 cm kalınlığında bir tabaka konulması doğadaki dere yataklarının ince kumlu dip yüzeyini anımsatır ve balıkların yemlerini rahat yakalamalarını ve karın altı mukozasının yenilenmesini sağlar.Ayrıca biyolojik dönüşüm için de yararlıdır.Suyun bulanmasını önler.

  Damızlıklar akvaryuma bu şekilde konulduktan sonra bir hafta kadar Tubifex (canlı yem) ile beslenmeye başlanır.Beslenme başladıktan 2-3 gün sonra her akşam akvaryum suyunun %50 si taze ve daha soğuk su ile değiştirilmelidir ve akvaryuma dıştan takılacak bir şelale tipi filitre yukarıdan sürekli su dökmek suretiyle de çalışırsa, işte doğadaki "yağmur mevsimi" ni taklit ettiniz demektir.Yumurtlayacak dişiler akvaryum camlarında hızlı hızlı yukarı -aşağı, sağa - sola yüzerken bir yandan da bıyıklarıyla camları yoklamaya , yalarmış gibi hereketler yapmaya başlarlar.Erkeklerde hemen dişilerin başı üzerinde bıyıklarıyla sürekli dişinin sırtına ve başına dokunup sürekli bir temes halinde olurlar.Yumurtlama işlemi sırasında dişi ve erkek " T " harfini andırır bir pozisyona girerek yumurtalarını döllerler.Erkek anal açıklığını dişinin ağzına dayar ve dişi burdan döl içerek solungaçları aracılığı ile anal yüzgeçlerinin arasına yumurtladığı yumurtaların üzerine püskürtür.Daha sonra camda tesbit ettiği yere bu yumurtaları sanki eliyle sıvazlar gibi camlara yapıştırır.Bu sırada filietrenin çalışır durumda olması yumurtaların yenme riskini azaltır.

  Su tazeleme işlemini akvaryum camlarında yumurta görünceye kadar devam ettirilmelidir. Yumurtalar göründüğü zaman biraz izlenmeli, eğer yumurta yiyen balık varsa hemen akvaryumdan çıkarılmalıdır.Eğer balıklar yumurtlama işlemini tamamlamışlarsa akvaryum tabanında hareketsiz ve sakin bir şekilde duruyor olurlar.Bu durumda balıkların hepsi akvaryumdan alınarak yumurtalar kendi halinde bırakılmalıdır.

  Artık bir akvaryum dolusu yumurtanız oldu.Şimdi dıştan takılan şelale tipi filitre çıkarılmalıdır. Akvaryumun içine yumurtaların fungus olmaması için "metilen mavisi" damlatılarak suyun biraz mavileşmesi sağlanmalıdır.Sonra bu akvaryuma kuvvetli bir hava taşı koyulması ve bir ısıtıcı aracılığıyle 26 C ye ayarlanması yumurtaların sağlıklı ve çabuk bir şekilde gelişmesini sağlar.Corydoras Paleatus yavruları 5,5 günde, Corydoras Aneaus yavruları da 3,5 -4 günde yumurtadan çıkarlar.

  Yavrular yumurtadan çıktıklarında gözle bile zor görünürler.İlk 3 gün yem verilmesi gerekmez yavrular yeterli yumurta sarısı ile doğarlar.Üçüncü günden sonra yem arayışına başlarlar.Bu sırada akvaryum kumu üzerinde oluşan küçük tek hücreli organizmalar yavrulara yem olmaya başlar.Bu sırada az miktarda Tubifex kurtları bir falçata yada jilet yardımıyla düz ve pürüssüz bir tahta üzerinde çok küçük parçalara bölünmek suretiyle kesilerek yavrulara verilmeli ve beslenme böylece başlanmalıdır.Daha sonra akvaryuma hava ile çalışan bir sünger filitre takılmalıdır.Yavru akvaryumunun suyu her 3 günde bir % 20 taze su ile değiştirilirse yavrular kısa zamanda boy atarlar.

  6-7 aylık olunca erkekler, yaklaşık 1 yaşında da dişiler döl verir hale gelirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Komando Çöpcü (Corydoras Forum Tarih
Corydoras paleatus (Komando Çöpçü) Akvaryum - Balık Dünyası 21 Eylül 2008
Komando - Ahmet Haldun Terzioğlu Kitap, Resim ve Dergi 22 Mart 2010
Komandor köpeği Kedi ve Köpekler 15 Mart 2010
'Doğuya komando, batıya fabrika işi bitti' Yurt İçi Haberler 18 Mart 2009
Komando Nickleri Msn nickleri Güzel Nickler 12 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş