Kolesterolü Düşürmenin Yolları

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kolesterolü Düşürmenin Yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kolesterol nasıl düşürülür - kolesterol düşürmek için neler yapmalı  Beslenme bir yaşam tarzıdır ve bu, yasaklar konarak değiştirilemez. Diyetle ilgili en sık yasaklara maruz kalınan konulardan biri de yüksek kolesteroldür. Yüksek kolesterolü olan kişilere her zaman, “eti, yumurtayı kesin” gibi yasaklamalar getirilir ama beslenmesinde neyi artırarak kolesterolü düşürebileceği pek söylenmez. Bu sebeple bu ayki sayımızda yüksek kolesterolün düşürülmesine farklı bir açıdan bakmanızı istedim. Yasaklar koymak yerine beslenme tarzınızda uygulanabilecek ufak değişikliklerle bu konuya çözüm bulmayı deneyebilirsiniz.

  Öncelikle kısaca kolesterolün kaynağı hakkında bilgi verelim. Kolesterol, iki kaynakla vücutta bulunur; birinci kaynak karaciğer ve bazı dokular tarafından üretilen kolesteroldür, diğer kaynak ise gıdalarla alınandır. Gıdalarla aldığımız kolesterol tüm vücuttaki kolesterolün yaklaşık yüzde 25′ini oluşturur. Bazen sadece gıdalarda yapılan değişiklikler kanda kolesterolün düşmesine yardımcı olurken bazen bu değişiklikler çok yeterli gelmez ve ilaç tedavisi de gerekebilir. Ya da genetik olarak yüksek kolesterole yatkınlığınız olabilir. Bu yüzden ilaç tedavisinin gerekip gerekmediği koşullar hakkında mutla-, ka bir hekime danışılmalıdır.

  Yüksek kolesterolü düşürmek için beslenme tedavisinde, sadece kolesterolü yüksek besinleri azaltmak yetmez. Bu sebeple kolesterolü düşürmek için planlanacak beslenme değişiklikleri birkaç yönden ele alınmalıdır. Birinci değişiklik, kolesterolü yüksek gıdaları azaltmaktır. İkinci değişiklik ise posadan zengin gıdaların beslenmeye eklenmesidir. Bu iki değişiklik birlikte uygulanmalıdır. Bir taraftan gıdalardan gelen kolesterolü azaltırken bir taraftan da kolesterolün vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştıracak posadan zengin gıdalar beslenmeye eklenmelidir.


  Posa nedir?

  Bitkilerin yapısında bulunup bağırsaklardan sindirilmeden atılan bileşiklerdir. Bu bileşikler sindirilemediğinden vücut tarafından emilemezler ve enerjiye de dönüşmezler. Bazı zararlı maddelerin bağırsaktan uzaklaştırılmasında görev alırlar. Bu durumda posayı vücudu temizleyen bir “süpürge” olarak tanımlamak yanlış olmaz sanırım. Son yıllarda yapılan çalışmalarda birçok hastalıktan korunmada veya bazı hastalıkların tedavisinde yeri olduğu gösterilmiştir. Özellikle diyabet, bazı bağırsak hastalıkları, kabızlık ve kalp hastalıkları gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Posa özellikle sebze, meyve, kurubakla-gil, tam tahıllı ürünlerde bulunur. Kolesterolü düşürmek için yetişkinlerin günlük beslenmesinde 25-30 gram posa bulunmalıdır.

  Kolesterolü düşürmede posadan yararlanmak için…

  * Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmeği tüketin.
  * Haftada 2-3 kez kurubaklagiller (kurufasul-ye, nohut, mercimek gibi) yiyin.
  * Meyve, kuru meyve, sebze ve salata tüketimini artırın.
  * Meyveleri yenebilenler için kabuğuyla birlikte yiyin.
  * Pirinç yerine bulgur yiyin.

  Yulaf ezmesi gibi tahıl gevreklerini beslenmede alternatif olarak kullanın.

  Hangi Gıdada Nekadar Posa Var?

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kolesterolü Düşürmenin Yolları Forum Tarih
Kolesterolün Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 20 Eylül 2012
Kolesterolü Yükselten ve Düşüren Besinler Diyet Beslenme 17 Mart 2012
Kolesterolün en lezzetli ilacı... Genel Sağlık 5 Ocak 2009
Kırmızı biber kolesterolü düşürüyor Genel Sağlık 22 Ağustos 2008
Faturaları düşürmenin yolları Pratik Bilgiler 28 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş