Kolay Köyü Suluova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kolay Köyü Suluova Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kolay köyü bilgileri - kolay köyü resimleri - kolay köyü tanıtım  Kolay, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Cumhuriyetin ilk yıllarında yerleşim birimlerini isimlendirmek için oluşturulan bir heyet, Suluova'nın yüksek bir kesiminden "Şuranın adı şu..." diğeri "bu" olsun diyerek civar köylerin isimlerini belirliyorlarmış. Daha sonra heyetten biri bu köyü gösteriyor; heyettekiler de Diğerlerini hallettik ya Orası kolay." diyerek cevap veriyor. O günden sonra köyün adı Kolay Köyü olarak kalmıştır.
  Kültür

  Köy geleneklerine bağlı, eğitim ve öğretime önem veren, milli ve manevi duyguları yüksek insanlardan oluşmaktadır. Köyde Karadeniz ile İç Anadolu kültürü sentezinin izleri görülmektedir. Son yıllarda büyük şehirlere olan rağbet ve neticesinde göçler sebebiyle genç ve eğitimli nüfus azalmaktadır. Bölgenin eğlenceleri arasında, düğünlerde oynanan Sin Sin, çeşitli yöresel halay türleri ve bireysel oyunlar yer almaktadır. Özel günlerde Keşkek ismi verilen bölgenin özel yemeği yapılmaktadır. Yaprak sarması ve haşhaşlı ekmek de köyün önde gelen lezzetleri arasında sayılmaktadır.Ayrıca köyün osmanlı kadını diye tabir edeceğimiz nineleride vardır.
  Coğrafya

  Köy bir derenin iki kıyısında kurulmuştur. Amasya iline 25 km, Suluova ilçe merkezine 2 km mesafede bulunmaktadır. Köyün kuzey kesiminde dağlık, sarp kayalık ve ormanlık bir alan vardır. Kuzeyinde Ladik ilçesi, kuzeydoğusunda Bayırlı, doğusunda Sinözü, batısında Oğulbağı Köyü ve güneyinde Suluova ilçe merkezi ile çevrilidir. Köyün tarım alanları daha çok güney kesimindedir.köyün kuzeyinde ise kırsal tarım yapılmakta ormanlık alan bulunmaktadır Köyde sulama amaçlı 2 tane sulama göleti vardır. Ayrıca, 2006 yılında kurulan linyit ocağı köy ekonomisine tarım ve hayvancılıktan sonra katma değer sağlamaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde, yaz kış öğleden sonra sürekli esen rüzgar yörede kurulacak rüzgar santrali ilke ülke ve bölge için ek bir enerji kaynağı sağlanabilir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 447
  2007 468
  2000 592
  1997 786
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca 2006 yılndan itibaren köyde bulunan linyit kömürocağı da bölge ekonomisine katkıda bulunmaktadır
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kolay Köyü Suluova Forum Tarih
Günlük hayatımızda yazıyı kullanmak ne gibi kolaylıklar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017
İnsanların hayatını kolaylaştırmak için bir çalışma yapsanız konusu ne olur kısaca Sorular ve Cevaplar 31 Ocak 2017
Türkler'in Anadolu'ya yerleşmesini kolaylaştıran etmenler nelerdir? Tarihi Bilgiler 24 Kasım 2016
Saçları kolay tarama Güzellik & Bakım 2 Ekim 2016
Hayatımızı kolaylaştıran araçlar ve gereçler Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2016

Bu Sayfayı Paylaş