Kola, Kola, Cola nitida

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kola, Kola, Cola nitida konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kola, Kola, Cola nitida

  Kola, Kola, Cola nitida

  [​IMG]

  Kola, Kola, Cola nitida[/b]  Familyası: Kolagillerden, Sterkuliengewächse, Streculiaceae

  Drugları: Kolatohumları: Colae SemenKolameyvesinin tohumlari öğütülerek, çay, tentür ve natürelilaç yapımında kulanılır.

  Giriş: Vatanı Batıafrikanın sahilşeridindeki ülkelerden, Nigerya,Togo, Gana, Fildişisahili ve Kamerun gibi ülkelerde yetişmektedir. Kolanın tohumu köleticareti yapıldığı asırlarda köleler tarafindan orta ve güney Amarikaya vede Asyadan, Hindistan ve Endonezya adalarına kadar geniş bir alana kadar yayılmıştır. Kolagillerin bilinen 200 türü mevcuttur, fakat iki türü Koka kola yapımında kulanılır, diğer türler ise pek kulanılmaz. Bu iki kolaya: Büyük kolaağacı: Cola nitida ve kücük kolaağacı: Cola acaminatayı sayabiliriz.  Botanik: Kolaağacı 8-25m boyunda, kahverenğimsi kırmızı kabuklu geriden Atkestanesi ağacını andırır bir görünümündedir. Yapraklari 15-30sm uzunluğunda 7-13sm eninde koyuyeşilrenkte, kenarları bütün, eliptik şeklinde, ortada anabir damar ve ondan sağlı sollu yay şeklinde uzanan yan damarlardan oluşur. Çiçekleri gövdede veya yaşlı dallar üzerinde üzüm salkımı gibi bir arada topluca bulunur ve taçyaprakları yıldız şeklinde beş eliptik parça`dan oluşur. Meyveleri 4-5 adat bir sapta geri doğru kıvrık eliptik şeklinde, her meyvede 3-6 Tohum bulunur ve tohumlari 3-4sm uzunluğunda 2-3sm eninde kırmızı kabuklu ve kabukları soyulur ise bayaz renkte atkestanesi şeklinde veya basıktır.  Yetşitirilmesi: Tropik ülkelerde yetişmesi nedeni ile Türkiyede yetişmesi mümkün değildir ve ancak botanik bahçelerde yetişebilir.

  Hasatzamanı: Kolameyvelerinden tohumların çakarıldıktan sonra ya kısa bir süre kaynatılır veya üzerine Alkol dökülerek birleşimindeki enzim zarasız halle getirilir. Kolanın birleşimindeki catechin ve coffein birlikte bulunur ve zamanla enzim buların yapısının parçalanıp ayrılmasını sağlar. Şayet kaynatılır veya kızgın alkol ile haşlanır ise enzim`in yapısı bozulduğundan parçalanma durur.

  Kulanılması: Yantesirinin büyük olması nedeniye kuanılmaması daha uygundur.  Kolatozundan 1-2 gram demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynarsu ilaveedilir ve 5-10 dakika bekledikten sonra süzülerek içilir.  Yantesiri: Kolatozu, ekstresi veya natürel ilaçlarının uyuyamama aşırı heycanlanma,sinirsel huzursuzluk ve aşırı kulanıldığında miderahatsızlığına sebepolabilir. Koka kola (Coca cola) uzun süre içilince kemikerimesi, kemikteki kalsiyum oranın düşmesi nedeniyle hafif zorlanmalarda kırılğanolması, bayanların hamile olmalarını önlyici etkiye sahip olabileceği, aşırı şeker içermesi nedeniyle zamanla pankreas zafiyetine vede neticede şekerehastalığına yakalanma rizikosunu artırabileceği yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır. Ayrıca Koka kolanin (Coca cola) aşırı alınması halinde: Ellerterlemesi, keyifsizlik, başağrısı, kalpçarpıntısı, korku, depresyon, yorğunluk ve konsantrasyon zafiyetine sebep olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kola Kola Cola Forum Tarih
Günlük hayatımızda yazıyı kullanmak ne gibi kolaylıklar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017
İnsanların hayatını kolaylaştırmak için bir çalışma yapsanız konusu ne olur kısaca Sorular ve Cevaplar 31 Ocak 2017
Türkler'in Anadolu'ya yerleşmesini kolaylaştıran etmenler nelerdir? Tarihi Bilgiler 24 Kasım 2016
Saçları kolay tarama Güzellik & Bakım 2 Ekim 2016
Hayatımızı kolaylaştıran araçlar ve gereçler Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2016

Bu Sayfayı Paylaş