Koi (Cyprinus carpio)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Koi (Cyprinus carpio) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koi (Cyprinus carpio)

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  Latince Adı: Cyprinus carpio Habitatı ve Anavatanı: Doğu Asya


  Beslenme Biçimi: Otçul. Bitksiel beslenmelidir, buğday tohumu ihmal edilmemelidir.

  Davranış Biçimi: Kendi boyundaki balıklara barışçıl, küçük balıklarla bakılmamalı.

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl.

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler dolgun olurken erkekler yapı itibariyle onlardan biraz daha zayıftır.

  Yüzme Seviyesi: Dip ve orta

  Üreme: Havalar ısınınca bitkilerin üzerine yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.

  Sıcaklık: 2-32 °C, ideali 16-23 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 400 lt (Havuzlarda beslenilmesi daha uygundur)

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7

  Genel Yorum: Havuz balıklarıdır. Akvaryumda beslenilecekse 500 litreden büyük akvaryumlarda bakılmalıdır. Kışın havuz sıcaklığı 10 derecenin altına düşünce balık kış uykusuna geçer, eğer geçtikleri gözlemlenirse yem verilmemelidir. 30 sene kadar yaşarlar. Daha büyük yerlere alındıkça ve daha iyi beslendikçe mevcut boylarının sürekli arttığı gözlenmiştir.

  Aktavist Yorumları: 1) Koi'lerin boyu 1 metreden fazla uzayabilir! Boyları nedeniyle Koi diğer havuz balıklarına oranla daha fazla alana gerek duyar. En basit kurallardan biri: Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir Koi için 1 m3 su gereklidir. Birkaç modelin dışında pek çok prefabrik havuz uygun değildir. Genellikle daha geniş havuzlar daha uygundur. Geniş olan bir havuzların su bakımı küçük olan havuzlara nazaran daha azdır. Koi havuzlarında genellikle dik kenarlar bulunur. Sığ bataklık bölgelerinde, balıklara bitkilere takılabilirler ve genellikle kendi kendilerine kurtulamazlar. İdeal olanı, Koi havuzlarında yaklaşık 25cm yüksekliğinde dikey kenarlar olmasıdır. Böylece, süs balıklarının rakun veya kedi gibi kara hayvanları tarafından zarar görmesi engellenmiş olur. Bazen bu kara hayvanları balıkların havuzdan sıçramasına neden olabilir. Ortalama bir Koi havuzu 0.5 - 1 metre derinliğinde olmalıdır. Balıkların kış uykusu için suyun derin bölümlerinin en az 1.5m ya da daha iyisi 2m olması gerekir. Pek çok Koi sever şimdilerde havuzları için özel ısıtıcılar kullanmaktadır. Su sıcaklığı yıl boyunca 20 °C’de korunmaktadır. Bu durumlarda balıklar yıl boyunca aktiftir ve beslenmeleri gerekir. Bu durumda balıkların kış uykusuna yatmaları tabii ki mümkün değildir. Süs balıklarına bir zarar gelmez, Koi kış uykusuna yatmaya zorlanmaz. Başka bir alternatif de, sera gibi, kışın havuzun üzerini kapatan hava geçirgen bir çatı kurmaktır. Bu durumda su sıcaklığındaki artış balıkları kışın aktif durumda tutmaya yetmeyecektir.

  2) Arkadaşlar, aslında herkes konuya ilişkin yorumlarını yapmış ancak, Koi balığı diye bilinen ve farklı japon yada sazansı birkaç türden birisi olan balıklar malesef piyasaya yayılmış vaziyette. Munzur çayı diye bir çay var Tuncelide ve ben bizzat kendim duyumlar üzerine gittim ve inanamadım aklınıuza gelebilecek her renk koi var orada ve irili ufaklı 50-60-cm sinide gördüm daha yeni yavruyuda ve oradaki ihtiyar amcayla konuştum(65-70 yaşlarında) ben kendimi bildim bileli bunlar burada var dedi birkaçtane yakaladık serpme ağ ile baktım o rengarenk balıklar yıllar yılı bizlere koi diye satılan sazansı bir balık türü ama madem ülkemizde böyle güzel bir tür var neden geliştirip beslemeyelim. Yani o 50-60 cm büyüttüm dediğiniz balık aslında koi değil tamamen yerli olan bu balıktır

  3) Arkadaşlar ben tam bir koi hastasıyım ve verdiğiniz bazı bilgiler hatalı. 3 tonluk bir havuzun ve 12 adet ithal çok güzel koilerin sahibiyim. İlkbaharda yumurta döktükleri doğrudur; fakat 20 veya 45 cm demişsiniz. Ben 80 cm bir platinium büyüttüm. Çok insancıldırlar ve sahibini sesinden bile tanırlar, onlarla suda oynayabilirsiniz, sevebilirsiniz. Eğer koilerle illa bitki de olsun istiyorsanız nilüfer koyabilirsiniz. Suyunuz eksilere düşse de, buz da tutsa filitreyi kapatmanız yeterlidir yaşamaları için. Yalnız yağlı besinlerle beslememeniz iyi olur bu sularda. Çünkü koinizdeki yağlar donar ve ölümüne sebep olur.

  4) Arkadaşlar bende koi var. Bakımı zor; ama zevk verici. Şu an 50cm, süt beyaz renkli. Dört yıldır bakıyorum. Hobisi olan arkadaşlara tavsiye ederim. Doğal yem verirseniz daha iyi büyüyorlar(deniz marulu, midye,mezgit hayvarı). Deneyin, ben denedim ve sonucu zevkli. Büyük olması da sorun; çünkü üç kere akvaryumu patlattı.

  5) Bu balıklar bazen sürü piskolojisiyle hareket ederler, yemleri ihmal edilmemelidir, benim akvaryumumdaki küçük japon balığının gözünü çıkarmışlardı. Yani aynı boy japonla beslenmesi tavsiye edilir..

  6) Bu balıklardan 6 adet yaklaşık 5 ay besledim.Geniş akvaryumlarda tek tür beslenmelidir.Kendinden küçük balıkları rahatlıkla yutabilir.Özellikle kumları karıştırmayı seven bir balık oldugu için çöpçüler için tehlikedir.3 adet çöpçümü bu şekilde öldürdü.Aç kaldığı zaman japon türlerinin(özellikle teleskop)gözlerine saldırıyor.Bir teleskopumuda bu şekilde telef etmişlerdi,oldukça oburlar ve bol yemleme yaparak geniş akvaryumlarda oldukça çabuk gelişiyorlar.Balığa arada haşlanmış ıspanakta ihmal edilmemeli,kesinlikle tankınıza bitki ekleyemezsiniz ya söküyor yada yiyor.Kötü şartlara töleranslı ve sağlam balıklardır.

  7) Bakımı kolay, renkleri bir o kadar güzel ve de zevk veren bir balıktır. Çok çeşitli renkleri olması da en büyük artısı. Ama en fazla büyüdüğü boy 20 cm değil; ben 45 cm olmuşunu gördüm ve de daha fazla büyüyebileceğini düşünüyorum. Bakmanızı tavsiye ederim.

  8) Koileri japon balıklarıyla besleyebilir çeşitli ırklar elde edebilirsiniz.Kendisinden küçük balıklarla besleyemezsiniz.Eğer küçük balığınız varsa küçük koiler almanızı öneririm.Bitkilere büyüdükçe ilgileri artacağından akvaryumunda bitki bulundurmayın.Papağan gibi cichlid türüyle besleyebilirsiniz.Yem olarak özel koi yemleri,toprak solucanı,kan kurdu verebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - (Cyprinus carpio) Forum Tarih
Aynalı Sazan (Cypnnus carpio) Akvaryum - Balık Dünyası 26 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş