Kocayazı Köyü Kofçaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kocayazı Köyü Kofçaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocayazı Köyü Kofçaz - Kocayazı Köyü Bilgileri - Kocayazı Köyü Hakkinda - Kocayazı Köyü Resimleri  Kocayazı, Kırklareli ilinin Kofçaz ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: KOFÇAZ - İl: KIRKLARELİ

  Köy Muhtarı: Mustafa KAYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0288 762 2408

  Cep Telefonu: 0536 818 0750

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 35 km

  İlçeye Uzaklığı: 9 km

  Rakım: 650 m

  Tarihi
  Köyün ilk adı KOFÇAZ dır.Daha sonra kofçaz adı 1959 yılında o zaman KEŞİRLİK adını taşıyan şimdiki Kofçaza verilmiş köyün yeni adı Kocayazı yapılmıştır.Bütün bunlar köy halkının iradesi dışında gerçekleştirilmiştir.Kurtuluş savaşı esnasında Bulgar halkının boşalttığı bir yerleşim yeridir.O zamanın nahiye dengi bir yerleşkesidir.Kofçaz adını taşıdığı dönemlerde bile o zamanki Keşirlik'ten çok daha büyük nüfusa sahipti.Şu an Kofçaz ilçesine bağlı bulunan tüm köylerin içerisinde en büyük nüfusa sahip köy Kocayazı köyüdür.Şimdiki halkı da Bulgaristandan göç eden Türklerdir.

  Kültür
  Köyün gelenekleri arasında çoşkulu köy düğünleri,avcılık,günümüzde azalmış olsada güreş müsabakaları öne çıkmaktadır.Köy halkı Kofçaz köyleri arasında misafir perverliğiyle bilinmektedir.Köy düğünlerinde gençliğin icra ettiği folklorik oyunlar hayli beğeni kazanmıştır. Yöresel yemekleri arasında Pomak böreği,Kuru fasülye ve Kaçamak isimli mısır unundan yapılan yemek çok meşhurdur.Köyün piknik yerleri ve soğuk su kaynakları Kırklareli halkının yanısıra İstanbul halkının da uğrak yeridir.Köy içerisinde her biri ayrı kaynaktan su alınarak yapılan başlıca çeşmeler; Kaymakam çeşmesi,Sunçe Çeşmesi,Köse Çeşmesi,Şudla Çeşmesi,Asker Çeşmesi ve Zene Çeşmesidir.Bunun yanında dere kaynağından kapalı şebeke olarak getirtilen suyun dağılımıda Kasap Çeşmesi,Cami Çeşmesi ve Kerdel Çeşmelerinden yapılmaktadır.Köydeki oğlak çevirme geleneği günümüzde halen ününü muhafaza etmektedir.En çok bilinen piknik yerleri ayvaaltı,asker çeşmesi ve zemzem çeşmesidir.Kurtuluş döneminde müdafa amaçlı yapılmış Akkumluk mevkiindeki mevzileri çok ünlüdür.

  Coğrafya
  Yıldız Dağları'nın güney eteğine kurulmuş muhteşem manzaralı bir köydür.Kırklareli iline 35 km, Kofçaz ilçesine 9 km uzaklıktadır.Zengin su kaynakları ile dolu olup her tarafı geniş yapraklı ormanlarla çevrilidir.Bu özelliği ile avcıların gözdesi bir yerleşkedir.Ormanlarında her türlü av hayvanı barınmakta olup,eşi bulunmaz güzellikte kır çiçekleri her bahar ihtişamını göstermektedir.Kiraz Bayır mevkiinin nefis kekik otu ile dolu olması arıcılık yapacaklar için iedailini korumaktadır. Aynı mevkiide bulunan Akçe Çeşmede uzun tekne ve ihtişamlığı ile tüm köy çobanlarının uğrak yeri olma özelliğini korumaktadır. Diğer köylere göre yüksek rakımı ve ormanı dolayısıyla muhteşem kar manzaraları oluşmaktadır.Köye ve diğer köylere dağıtılan suyun deposunun bulunduğu Kula Tepesinden akşam manzarasını izlemeye doyum olmaz.Su bolluğu ile bütün etraf köylere içme suyu kaynağı olmuştur.Değirmendere'de yakın bir zamana kadar etraf köylerin tüm un ihtiyaçlarını karşılayan değirmenler vardı.Elektrikli değirmenlerin devreye girmesi ve un,ekmek gibi gıdaların hazır alınmaya başlanmasıyla tüm bu değirmenler yıkılmıştır.Bu değirmenlerin başlıcaları;Çavuş,Muhtar,Gucuva,Ramadan ve Pıze değirmenleridir.Değirmendere başındaki su kaynaklarının içme suyu olarak kullanılmaya başlanması ile değirmendere'nin suyunu oldukça azaltmıştır.Bu yüzden dere etrafına ekilen biber,domates,sırık fasulyesi artık ekilmez olmuştur.

  İklim
  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Çok yüksek rakıma sahip olduğu için sert kışlar yaşanmaktadır.Kış mevsiminde en bol yağış alan köylerden birisidir.İklimi dolayısıyla köyde buğday,kuru fasülye,mısır,nohut vb. tarım ürünleri yetişmektedir.Bol orman dolayısı ile hayvancılığa elverişlidir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 366
  1997 365

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Süt üretimi ve arıcılıkta ekonomide ön plana çıkmaktadır.Ayrıca orman ürünleri bu alanda oluşan iş kaynakları da önemli yer tutmaktadır.2007 yılına kadar kadastro geçmemiş bir köy olup bu yıl içerisinde kadastronun geçmesi ve Orman Müdürlüğünün bir çok sürülen araziyi sahiplenmesi nedeniyle köyde ekilebilir arazi neredeyse kalmamıştır.Bunun yanında su kaynaklarında alabalık üretimi de mevcuttur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 - NECATİ KERDEL
  2007 - MUSTAFA KAYA
  2005 - RASİM ATLI
  2003 - İBRAHİM RAZLIK

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy meydanı parke taş kaplanmıştır.Köy camisi ve köy şadırvanı dikkat çekmektedir.Köyün Kofçaz üzerinden Kırklareli ile bağlantısı dışında Kuzulu köyü üzerinden Kırklareli'ne yeni yol çalışması başlamıştır.Ayrıca Kula ve Dereköy üzerinden de Kırklareli'ne ulaşım mevcuttur.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocayazı Köyü Kofçaz Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş